Lüsyen’den mektup...

A+A-
Ahmet SEVGİ

Abdülhak Hâmid’in (1852-1937) Belçikalı eşi Lüsyen bugünlerde gündemde... Lüsyen’i gündeme taşıyan eşinin şâir-i âzam oluşu yahut edebiyatımıza kırkı aşkın eser kazandırmış olması değil şüphesiz. Abdülhak Hâmid’le aralarında geçen aşk maceraları dolayısıyla konuşuluyor Lüsyen... Tabii ki Can Dündar’ın “LÜSYEN” -Tarihe gizlenmiş bir aşkın hikâyesi- (Can Yayınları, İst. 2010) adlı belgesel romandan bahsediyorum. Ama merak etmeyin söz konusu romanı tanıtacak değilim. O bizim ilgi alanımız dışında... Hazır Lüsyen gündeme gelmişken onun (Lüsyen) 1951 yılında tıp tarihi profesörü Feridun Nafiz Uzluk’a yazdığı bir mektubu (Aslı SÜSAM arşivinde mahfuz) neşrederek bir yabancının (Lüsyen) Türkçesini, muhatabına karşı gösterdiği nezaketi ve nihayet Abdülhak Hâmid’in soy şeceresi ile ilgili kaynaklara dair notları kamuoyunun bilgisine sunmak istiyoruz:
İstanbul, 7 Kasım 1951
Sayın Profesör,
Mektubunuza teehhürle cevap verdiğimden dolayı özür dilerim, zira bazı evrakıma müracaat etmek mecburiyetinde kaldım. Maatteessüf arzu ettiğim kadar tafsilât veremeyeceğim. Filhakika zevcim beyefendi ecdadından sık sık bahsederdi. Hafızamda hayallerinin tecessüm etmesine rağmen, size verecek büyük bir malûmatım yoktur.
Mehmet Şükûhî Efendi merhumun Beşiktaş’ta Yahya Efendi Dergâhı’nda metfun olduğunu biliyorum.
Mehmet Şükûhî Efendi’den itibaren sorduğunuz malûmatı, 1 Mayıs 1939 tarihli ve 2 No.lı “Türklük” mecmuasında, Nazan Danişmend imzasıyla bulabilirsiniz. Nesep şeceresine göre, Şükûhî Efendi, Üçüncü Mustafa’nın hekimbaşısı Hafız Hayrullah Mehmet Efendi’nin kızı Nefise hanımla evlenmiş ve bu izdivaçtan itibaren hekimlik ailede anane haline gelmiştir. Abdülhak Hâmid ailesinin nesep şeceresi mahiyetinde ciltli bir defter vardır. Bunda her batnın el yazıları sıralanır. Abdülhak Hâmid ve ailesinin muhtelif kollarına ait bütün vesikalarla resimler, Ankara Tarih, Dil Fakültesi’nde tasnif edilmiştir. Bu şekilde, Tarih Dil Fakültesi’nde tesis edilmiş olan müzenin resmi küşadında her ne kadar bulunamadımsa da eminim ki bu vesaik ve resimler orada mahfuzdur. Binaenaleyh benim vereceğim dakik tafsilat mezkûr müessesede bulunacaktır.
Verdiğim malûmatın pek cüz’î olmasına esef etmekle beraber, beni düşündüğünüzden ve bu vesile ile Abdülhak Hamid’in ve ecdadının tekrar yâd edilmesinin azîm şerefini bana bahşettiğinizden dolayı minnettarım.
Şükran ve hürmetlerimin kabûlünü rica ederim efendim.                      İMZA
Lüsyen A.H. Tarhan,
Ahmet Cevdet Apt. No: 2,
Sıraselvi No: 67,
Taksim, İstanbul.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları