Madem vazgeçecektin yasayı neden gündeme getirdin Edibe Hanım?

İsrafil K.KUMBASAR

Edibe Sözen, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptığı dönemde, babası ve ağabeyi ile birlikte yakın çevresinde ‘milliyetçi/ülkücü’ kimliğiyle tanınan bir insandı.
Öyle ki yardımına koştuğu milliyetçi/ülkücü öğrencilerden bazıları, kendisine “Edibe abla” diye hitap ederlerdi.
Milliyetçi/ülkücü kuruluşların düzenlediği birçok etkinlikte baş köşede yerini alan Edibe Hanım, 1995 seçimlerinde bir ara ‘MHP’den aday olmak’ için niyetlenmiş, daha sonra vazgeçmişti.
Ta ki evlendiği o adam ile tanışıncaya kadar.
Kısa süre içerisinde ‘değişen’ ve kendini yenileyen Edibe Hanım, yeni arayışlara girdi.
3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra AKP’nin kadın kollarında görev alarak ‘değirmene’ su taşımaya başladı.
“Alt kimlik/üst kimlik”, ‘Türkiyelilik’ söylemleri arasında sıkışıp kalan ve kamuoyunda imajı bir hayli yıpranan Tayyip Erdoğan’ın imdadına yetişerek, ülkenin dört bir yanındaki bilboardları süsleyen o meşhur “Kurban olam ayına yıldızına...” afişlerine imza attı.
İlk kongrede AKP Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilen Edibe Hanım, 22 Temmuz seçimlerinde ‘milletvekili’ oldu.
Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde bir ara ‘sürpriz kadın aday’ gösterileceği hevesine kapıldı.
Ancak bu hevesi gerçekleşmedi.

***

AKP’ye açılan ‘kapatılma’ davasının ardından, uzun bir süre ortalıkta gözükmeyen Edibe Sözen, bir anda koltuğunun altında ‘Gençleri Koruma Yasası’ teklifi taslağıyla ortaya çıktı.
46 maddelik yasa teklifi taslağında dikkati çeken bazı önemli noktalar şöyleydi:

* “16 yaşını doldurmamış çocuklar saat 22.00-05.00 arasında disko, taverna, müzikhol ve saz evi gibi yerlere alınmayacak.”

* “Çocuklar, sat 21.00’den sonra otel, diskotek, müzikhal, lokanta vesaire yerlere yanlarında velileri yoksa eğer, giremeyecek.”

* “Porno yayını satın alanlar, TC kimlik numarasını verecek ve o şeyi aldıklarına dair imza atacak. Satıcı bunu devlete bildirecek.”

* “Yazılı ve görsel medyanın şiddet ve cinsellik içeren yayınlar yapması yasaklanacak. Uymayanlara ağır para cezaları verilecek.”
Aynı taslakta bir öneri daha vardı:

* “Devlet, gençlerin sağlıklı ve dengeli gelişimi için her seviyedeki okulda her dine mensup öğrenciler için ibadethane alanı kurmakla yükümlü hale gelecek. Gençlerin sağlıklı gelişim için açılacak ibadethanelerden yönetim sorumlu olacak.”
İşte bu öneri, gençlerin tehlikelerden korunmasında belki de çok önemli bir adım olabilecek nitelikteki diğer tekliflerin de üzerini örterek, yasa taslağının bir anda topyekûn ‘kum torbasına’ çevrilmesine yetti.

***

Edibe Sözen, tepkiler üzerine “Taslağı süresiz olarak geri çekiyorum” diyerek geri adım attı.
Biz, Edibe Hanım’ın öyle zannedildiği gibi  ‘misyonerliğin önünü açma’ kastı ile hareket ettiğine pek fazla inanmıyoruz.
Belli ki, Edibe Hanım, durumdan vazife çıkarıp, ‘kapatmaktan’ beter edilen AKP’den artık umudunu kesmeye başlayan kitleleri ‘avuç içinden’ kaçırmamak amacıyla kendi çapında bir ‘narkoz’ daha vermek istedi.
Kimse sahip çıkmayınca tek başına ortada kaldı.
‘Eski’ milliyetçi, ‘yeni’ küreselci çok muhterem Edibe Hanımefendi’ye soruyoruz:
Daha üniversitelerde ‘başörtüsü’ meselesini bile çözememiş olan bir partinin, okullarda ‘ibadethane’ açabileceğine inanıyor musun?
‘Laikliğe karşı eylemlerin odağı haline geldiği’ tespit edilmiş bir partinin böyle bir yasa tasarısını asla çıkaramayacağını bilmiyor musun?
Biliyorsan, o zaman birtakım insanların hâlâ iktidardan ‘çözüm’ adına beklenti içerisine girmesini ‘hangi vicdana’ sığdırabiliyorsun?
Madem ki teklifi geri çekecektin, o zaman kamuoyunu oyalamanın ’gerçek maksadı’ neydi?
Ve son bir soru daha:
‘Küçük çocuklara’ tecavüz eden, ‘arkadaşlarının karılarına’ yan gözle bakan, kendilerine bir ‘imam nikâhlı’ metres, bir de ‘sevgili’ tutan ‘yaşı kemale ermiş’ din tüccarlarını ahlaksızlıktan koruyacak herhangi bir yasa teklifin var mı?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş