Maraş bahanesiyle Alevilere hain tuzak

İsrafil K.KUMBASAR
Sanalağ’da (Internet) yayın yapan sözde bir haber sitesinde önceki gün, hunharca öldürülmüş çocuk resimlerinin altında aynen şu ifadeler
yer alıyordu:
- “İnsanlığın öldüğü zamanlar. Unutma. Unutturmayacağız. Caniler, kadınlara tecavüz ettiler, hamile kadınların karınlarını deştiler, kundaktaki çocukları boğazladılar, kurşun sıktılar, öldürdükleri kadınlara tecavüz ettiler, kadınların memelerini kestiler. Çocukları gözlerinden şişleyip, canlara baltalarla saldırdılar.”
Yo yoo, bu ifadeler, öyle sandığınız gibi 1915 yılında ‘Ermeni çetelerin’ yapmış oldukları hunharca katliamları anlatmıyor.
1978 tarihli Maraş olaylarını tarif ediyor.
Kullanılan resimler ise 1963 yılında ‘Kanlı Noel’ gecesi Rumların Lefkoşa’da yaptıkları katliamda hayatını kaybeden tabip binbaşının eşine ve çocuklarına ait.
Madımak yetmedi, Dersim tutmadı.
Akıllarınca, Maraş üzerinden ‘kin’ ve ‘nefret’ tohumları ekip, yeni bir ‘Alevi-Sünni’ çatışmasına zemin hazırlayarak ağababalarının verdiği görevi yerine getiriyorlar.
Peki Aleviler bu kahpe oyuna gelir mi?

* * *

Kahramanraş’ta, zamanında yaşanan acı olayları elbette kimse inkar edemez.
Ülkeyi karıştırmak için bir taraftan ‘sağ-sol’ çatışmasını körükleyen karanlık güçler, bir taraftan da ‘Alevi-Sünni’ çatışması çıkarmaya çalışıyorlardı.
‘Aynı merkez’ tarafından kurgulanan provokatörlerin, Alevi mahallelerinde  “Sünniler, Alevileri kesmeye başladı”, Sünni mahallelerinde ise “Aleviler, camileri bombalıyor, kadınlara kızlara tecavüz ediyor”  şeklinde yaydıkları aslı astarı olmayan söylentiler ile asırlardan beri birbirleri ile herhangi bir sorunları bulunmayan insanlar, sanki ‘en azılı düşmanlarmış’ gibi bir anda karşı karşıya getirildi.
Beş gün boyunca devam eden karşılıklı çatışmalarda yüzden fazla insan hayatını kaybetti, bir o kadar insan da yaralandı.
Olaylarla ilgili oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan birçok kişi, çıkarıldıkları mahkemelerde beraat ettiler.
Olayların arkasındaki asıl ‘karanlık’ faillere ise ne yazık ki bir türlü ulaşılamadı.
Olay hâlâ ‘faili meçhul’ niteliğini koruyor.
Ama en ahmak insanlar bile hatırlayacaktır ki, iddia edilen sahnelerin hiçbiri
yaşanmadı.

* * *

Birileri, zamanında kardeşi kardeşe kırdırmak, insanları ‘ömür boyu’birbirine düşman edebilmek için, maşaları aracılığıyla olaylar çıkarıp hafızalarda ‘kara lekeler’ bıraktı.
Şimdi aynı birileri, yeni maşaları aracılığıyla eski olayları ‘sermaye’ olarak kullanarak, bu milletin evlatlarını yeniden birbirlerine boğazlatmak istiyor.
İnsanlar her zaman ‘kurşunla’, ‘bombayla’, ‘işkenceyle’ öldürülmez.
Gelişigüzel edilen ‘ahmakça’ bir söz, bazen bilinçaltlarında ‘en öldürücü’ kurşundan daha fazla etki yaratır.
Olaylarda ‘fail’ olarak suçlananlar bile, Alevileri ‘bu toprakların hor görülen evlatları’ olarak kabul edip, ısrarla ‘barış’ ve ‘kardeşlikten’ yana olduklarını haykırdıkları halde, maşalar hâlâ ‘geçmişi’ kaşıyarak rant elde etmeye çalışıyorlar.
İşte en büyük ‘terör’ budur.
Türkiye’nin içinde bulunduğu böyle bir dönemde, her kim ki ‘Alevilerin acıları’ üzerinden yeni bir gerginlik yaratmak istiyorsa, bilinsin ki düpedüz vatan hainidir.
Aleviler, ‘kendi adlarına’ böylesine kahpe fitneler ortaya atarak ‘zihinleri’ bulandırmaya çalışanlara elbetteki cezalarını verecektir.
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş