Mark Parris ile 'kehanette' yarışan şu CIA'nın gelini

İsrafil K.KUMBASAR

Merkezi Washington’da bulunan Stratejik ve Uluslararası Etütler Merkezi isimli kuruluşun düzenlediği toplantıda konuşan CIA üst düzey görevlilerinden Mark Parris, aynen şöyle dedi.
- “AKP’nin kapatılma ihtimali azaldı. Anayasa Mahkemesi’nin vereceği nihai kararının Ağustos ayının ortasında veya üçüncü haftasında, tahminen bir cuma günü çıkmasını bekliyorum.”
Ertesi gün, Yasemin Çongar, Taraf gazetesinde kaleme aldığı yazısında, aynen şu ifadeleri kullandı:
- “Ergenekon iddianamesini bir ucundan okumaya başlayınca Lobi adlı örgüt yapılanması ve eylem planı ile karşılaşıyorsunuz.
Ergenekon operasyonunu yürütenlerle konuşunca muhtemel yedinci dalganın yargıya, üniversitelere, hatta Emniyet’e uzanabileceğini anlıyorsunuz.
Dahası, emekli ve muvazzaf subayları da kapsayacak bir sekizinci dalganın da mümkün olduğunu seziyorsunuz.”
CIA üst düzey görevlisi, ‘AKP hakkındaki kapatma davası’ için gün belirlerken, bir gazeteci de, ‘Ergenekon soruşturmasının geleceği’ hakkında akla hayale dahi gelmeyecek ‘kehanetlerde’ bulunuyor.
Ne de garip bir tesadüf değil mi?
Ama, ‘Kehanetler Kraliçesi’nin bugüne kadar yaptıklarına bakınca, hiç de tesadüf değil.

* * *


Liseyi Amerika’da bitiren Yasemin Çongar, üniversite yıllarında Behice Boran’ın liderliğindeki TİP’e yakınlığıyla bilinen Yarın ve Bilim ve Sanat dergilerinde yazılar yazmaya başladı.
Bir ara, ‘komünizm propogandası’ yaptığı gerekçesiyle İstanbul DGM’de yargılandı.
ANKA Ajansı’nda başladığı ‘kehanet’ serüvenine, Hasan Cemal yönetimindeki Cumhuriyet gazetesinde devam etti, daha sonra Yeni Yüzyıl ve ardından Milliyet gazetesine kapağı attı.
Bir ara İngiliz yayın kuruluşu BBC adına muhbirlik de yapan Çongar, daha sonra Washington’a yerleşerek, Georgetown Üniversitesi’nde ‘Amerikan Etütleri’ dalında master yaptı.
Üslendiği köşede, yıllarca ‘suya sabuna’ dokunmayacak, ‘masalcı teyze’ tarzında bilgiler aktaran Çongar, arada sırada ‘Amerika’nın küresel duruşunu’ eleştiren yazılar da kaleme aldı.
Ta ki, o ‘beyaz atlı prens’ ile tanışıncaya kadar.
Aslen ‘Yahudi’ olan, ‘neo-concu’ olarak tanınan, uzun süre ‘CIA ajanlığı’ yaptıktan sonra, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda görev alan ‘karanlık’ prens ile evlendikten sonra Pentagon’da bir brifinge katıldı.
Ve o tarihten itibaren medya tarihinin en belirgin değişimlerinden birini geçirerek, bir ‘Pentagon Vakanüvistine’ dönüştü.
 

* * *


Yasemin Çongar, adeta ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘resmi bülteni’ haline gelen köşesinde, “İsminin açıklanmasını istemeyen bir ABD’li yetkilinin” ağzından Amerika’nın Türkiye ve Ortadoğu’ya yönelik politikaları doğrultusunda, Türk kamuoyunu yönlendirmeye başladı.
‘Irak’ın işgaline’ ve ‘1 Mart tezkeresine’ karşı çıkanlara ABD’lilerin ağzından tehditler yağdırdı.
ABD’nin Telafer’deki katliamını bile bir Pentagon generalinin ağzından, ‘normal’ bir olaymış gibi verip, kamuoyunu sağduyulu davranmaya çağırdı.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölücü örgütüne yönelik düzenlediği operasyonların ardından Ahmet Altan’ın koluna girip Kandil Dağı’na giderek teröristlerin nabzını tuttu.
Hudson Enstitüsü’nde tartışılan ‘felaket senaryoları’, bardağı taşıran son damla oldu.
Genelkurmay tarafından sert eleştirilere muhatap olunca, apar topar köşesinden sepetlendi.
Bir süre ‘nadasta’ bekletildikten sonra, ‘yeni bir görev’ kapsamında yeniden Türkiye’ye gönderildi.
Bugünlerde CIA’nın ‘Türkiye bülteni’ gibi hareket eden Taraf gazetesinde, “Vatanı bir kadın memesine satarım” diyen eski marksist, yeni ultra-liboş Ahmet Altan’ın yardımcılığını yapıyor.
‘Yeditepe Üniversitesi’nde dersler veriyor.
 

* * *Yasemin Çongar, bir ara Soros destekli ‘Genç Siviller’in düzenlediği panelde şöyle buyuruyordu:
- “Ergenekon, dünya düşmanı  bir örgüt. Türkiye’yi dünyadan koparmaya çalışıyor. Başta Avrupa Birliği’nden, ABD’den ve diğer ülkelerden de.”
Yasemin Çongar’ın, CIA tarafından özel olarak eğitilip, ‘gazeteci’ kimliği ile necip Türk medyasına ‘armağan’ edilen malum işbirlikçilerden biri olduğu artık gün ışığı gibi ortada.
Peki, bu işbirlikçiyi ‘kim’ veya ‘kimler’ koruyor?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş