Mehmet Âkif’e Armağan

A+A-
Ahmet SEVGİ

Mehmet Âkif, düşüncelerinden etkilendiğim şairlerimizin başında gelir. “SAFAHAT”, şahsî kitaplığımın ilk sakinlerinden biridir. Fikir ve sanat dergilerinde çıkan ilk ciddî yazılarım da Âkif’e dairdir. Yani takrîben çeyrek asırdır Mehmet Âkif’le ilgileniyorum. Bu sebepledir ki “2011” Mehmet Âkif yılı ilan edilince heyecanlanmıştım. Mehmet Âkif’le ilgili birbiri ardına eserler yayımlanır, dergiler Âkif özel sayıları çıkarırlar, diye düşünüyordum. Takip edebildiğim kadarıyla “Mehmet Âkif Yılı” biraz sönük geçiyor. Bu ihmalin arka planında 12 Haziran milletvekili genel seçimlerinin olduğu söylenebilir. Ağzı lâf yapanlar yahut eli kalem tutanlar siyaset yapmaktan Mehmet Âkif’e ayıracak vakit bulamadılar her halde...
“Mehmet Âkif Yılı” hakkında ümitlerimizin azalmaya başladığı şu günlerde postadan “Hakikat Adamı MEHMET ÂKİF’E ARMAĞAN” (Konya, Nisan 2011, XVII+386 s.) adlı eserin çıkması bizi ziyadesiyle sevindirdi.
Mehmet Âkif’in şanına yakışır nefis bir baskıyla okuyucuların istifadesine sunulan eserin editörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit, editör yardımcılığını da Doç. Dr. Ahmet Çaycı Beyler yapmışlar.
“Hakikat Adamı Mehmet Âkif’e Armağan” adlı kitap doğal olarak Âkif’in “Hayır, hayâl ile yoktur benim alış verişim.//İnan ki: Her ne demişsem görüp de söylemişim.//Şudur cihânda benim en beğendiğim meslek://Sözüm odun gibi olsun; hakîkat olsun tek.”  mısralarıyla başlıyor.  “İçindekiler” , “Mehmet Âkif Kronolojisi” ve “Sunuş” u müteakip 7’si profesör, 4’ü doçent, 4’ü araştırmacı olmak üzere 15 akademisyenin kaleminden Mehmet Âkif ve fikirlerinin çeşitli cephelerden ele alınıp incelendiği bu önemli kitabın muhtevasına geçmeden önce izninizle eserin “Sunuş” undan kısa bir pasaj iktibas etmek istiyorum:
“Şunu çok iyi biliyoruz ki Mehmet Âkif’in hayatı da, şahsiyeti de, eserleri de, böyle vesilelere muhtaç olmayacak kadar önemli ve etkili güzelliklerle doludur ve bu ülkenin insanları onu anmak, onun sesine kulak vermek, söylediklerinden ve yaşadıklarından ders almak, hikmet devşirmek ve beslenmek için sık sık o hayata, o şahsiyete, o eserlere yönelmişlerdir. Bununla birlikte, bugüne dek yapılmış olanların yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü Mehmet Âkif, insanlık tarihinin en belirgin dinamiklerinden biri olan hak ve hakikat mücadelesinin, haksızlığa karşı çıkma ahlâkının, özgürlük ve adalet arayışının müstesna kahramanlarından biridir. Bu kahramanı tanıma ve tanıtma yolunda yapılacak her iş, gerek tek tek kişiler olarak, gerekse toplum olarak kendimizi tanıma, hayatımızı anlamlandırma ve güzelleştirme çabalarımıza zenginlik katacaktır.” 
“Hakikat Adamı Mehmet Âkif’e Armağan” da yer alan yazılardan birkaçı:
1- Prof. Dr. Âlim Gür, “Hayatı, Şahsiyeti, Sanatı ve Eserleriyle Mehmet Âkif Ersoy”, s. 1-49.
2- Doç. Dr. Caner Arabacı, “Millî Mücadelede Âkif”, s. 50-91.
3- Doç. Dr. Fazıl Gökçek, “Mehmet Âkif’in Şiirine Dair”, s. 92-107.
4- Okt. Harun Yıldız, “Mehmet Âkif’in Dil Anlayışı”, s. 132-147.
5- Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit, “Mehmet Âkif’te Din ve Toplum Sorunu”, s. 148-171.
6- Prof. Dr. Ali Akpınar, “Mehmet Âkif’in Kur’ân Tasavvuru”, s. 250-275.
7- Prof. Dr. Mehmet Eren, “Mehmet Âkif’in Hadis Kültürü”, s. 276-297.
Vefatının 75. yılında Mehmet Âkif’i rahmetle anıyor, böyle güzel bir kitabın ortaya çıkmasında emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Allah sa’ylerini meşkûr eylesin...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları