Mehmet Şandır, 'Büyük Çatı' formülü ile kimi kandırıyor?

İsrafil K.KUMBASAR

Anayasa Mahkemesi’nin iktidar partisi AKP hakkında verdiği “kapatmama” kararının ardından A&G isimli kamuoyu araştırma şirketi tarafından toplumun eğilimini belirlemek amacıyla bir anket düzenlendi.
Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, toplam 22 il, 45 ilçe, bunlara bağlı 75 mahalle ve köyde yüz yüze görüşme metoduyla gerçekleştirilen ankette, vatandaşlara “Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi.
‘Kararsızlar’ dağıtıldıktan sonra ortaya çıkan oy dağılımı aynen şöyle:
AKP yüzde 47.6, CHP yüzde 17.8, MHP yüzde 13.6, DTP yüzde 6.2.
Araştırma sonuçları, 21-22 Haziran tarihlerinde ‘yüzde 42.6’ya kadar gerileyen AKP oylarının, ‘kapatmama’ kararının ardından yeniden yükselişe geçtiğini gösteriyor.
Aynı tarihlerde yüzde 18.4 olarak belirlenen CHP oyları ‘yüzde 17.8’e geriledi.
Yüzde 17.1 olan MHP oyları ise ‘yüzde 13.6’ya düştü.
Bir iktidar partisi, ‘ABD/AB/İsrail’ ekseninde izlediği teslimiyetçi politikalara rağmen, hakkında açılan ‘kapatma davası’ ile kıskaca alınmasına rağmen, yapılan anketlerde hâlâ ‘açık ara’ farkla birinci parti çıkıyorsa bunun sorumlusu kimlerdir?
‘Millet’ midir, yoksa bir türlü ona ‘güven’ telkin etmeyen ‘muhalefet’ midir?

***

Yerel seçimler giderek yaklaşıyor.
MHP adına, Türk milletine ‘yeni bir heyecan’ verecek ne bir plan var ne de proje.
Ancak, MHP Genel Merkezi’ne hâkim olan irade, yerel seçimlerde ‘büyük bir zafer’ ile çıkma havası içerisinde.
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, partisinin Mart 2009’da yapılacak yerel seçimlerde iddialı olduğunu belirterek şöyle diyor:
- “1989’da tek başına iktidar olan ANAP yerel seçimlerde kaybetmişti. MHP olarak 2009 seçimlerinde de biz aynı akıbeti AKP’ye yaşatacağız. Anadolu’dan büyük şehirlere kadar çok sayıda belediye başkanlığı kazanacağız.”
Peki Şandır ve yol arkadaşları bunu nasıl
yapacaklar?
“Büyük Çatı” formülüyle.
‘Büyük Çatı’ formülünün ‘kurumsal’ bir ittifak olmadığını, AKP’ye karşı çıkan herkesi kapsadığını ifade eden Şandır, şunları söylüyor:
- “AKP politikalarına karşı çıkan, MHP’de başarılı olacaklarına inanan, kendi partilerinde yerel seçimlerde yer bulamayacak olan, kendi partisinden seçilme şansını görmeyen, ya da kendi partisinden aday olamayacak durumda olan herkesi büyük çatıya çağırıyoruz. Bu kişilere MHP’li ol demiyoruz. İşbirliği yapabiliriz diyoruz. Biz bu seçimde herkesle işbirliğine hazırız.”

***

Ne kadar da muhteşem bir formül değil mi?
Beyefendiler, belediyecilikte çağdaş hizmet anlayışına yönelik, ‘yepyeni’, ‘insanı merkeze alan’ plan ve projeler oluşturup milletin karşısına çıkmak yerine, sıradan bir ‘merkez’ partisinin işgüzarları gibi işin kolayına kaçıp, ‘iktidar karşıtlığı’ üzerinden ‘oy avcılığına’ çıkıyorlar.
Mehmet Şandır, diğer partilerde yer bulamayan, diğer partilerde seçilme şansı göremeyen, diğer partilerde aday olamayacak durumda olan herkesi MHP çatısı altında ‘işbirliğine’ çağırıyor.
Peki, sırf Dr. Devlet Bahçeli’nin politikalarına eleştiri getirdikleri için kendi partilerinde yer bulamayan, kendi partilerinden seçilme şansı görmeyen, kendi partilerinden aday olamayacak durumda olan ‘ülkücüler’ ne olacak?
‘Büyük çatı’ içerisinde onlara ‘yer’ yok mu?
Demek ki, MHP çatısı altında yer alabilmek için artık ‘ülkücü’ olmak şart değil.
İster ‘mason’, ister ‘liboş’, ister ‘bölücü’ olun.
Sadece ‘AKP karşıtı’ olmanız yeterli.
Bir zamanlar, Bebek Katili Abdullah Öcalan’a İmralı’da ‘bir oda’ tahsis ederek, DSP ve ANAP ile de bir ‘büyük çatı’ kurmuşlardı.
Bu çatının daha sonra neye mal olduğunu hep birlikte gördük.

***

Eminiz ki, bir zamanlar Hatay’da ANAP’tan aday olup kazanamayan Mehmet Şandır’ın Einstein’a taş çıkartacak ‘dâhiyane’ formülüne, Balgat’ta kendisine ‘yol arkadaşlığı’ yapan siyaset keneleri bile inanmıyordur.
Belli ki, ‘ülkücüleri’ tamamen MHP’den dışlamaya hazırlanan Dr. Devlet Bahçeli, kendisine ‘yeni’ yol arkadaşları arıyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş