Menderes sömürüsü

A+A-
Altemur KILIÇ

12 Eylül darbesi efsanesi,  Erdoğan’ın “Paketinin” kendi deyimiyle “hapının” yutturulmasında büyük etken oldu. Bu müdahalenin,  daha önceki  -27 Mayıs 1960, gerçek “Cunta” darbesinde, rahmetli Menderes’in Hasan Polatkan’ın ve Fatin Rüştü Zorlu’nun, hiç hak etmedikleri, hazin sonları da kamu vicdanından silinmemişti. Erdoğan şimdi Orduya bir darbe daha vurmak için bu olayı, daha fazla sömürmeye başladı... Şehitlerin, anıt mezarında rahmetli Adnan Menderes’in oğlu, Saadet Partili  Aydın’ın huzurunda, mutadı veçhile şiirli şovlar yaptı. Ondan sonra da, yalakalar, yanaşmalar, bu hazin olayı, birden hatırladılar ve salya sümük sömürmeye giriştiler.
Sömürü yolu açıldı ya... Malum medya da, artık bu sakızı, hep çiğneyecekler!. Tarihi gerçekleri, çarpıtarak,  Orduyu hırpalamak için yeni bir fırsat buldular!
27 Mayıs “cunta darbesi” elli yıl evvelki gerçek bir trajedi. Bu trajedide ben de figüranlardan - yardımcı aktörlerden, mağdurlardan biri idim- Yassıada’da aylarca, yattım ve ordumun dipçiklerini yedim ama orduma düşman olmadım acılarımı sömürmedim ve hakkımı
helal ettim!
Şimdi, bu konuda, timsah gözyaşları dökenler -liberal aydınlar, zamanında, bu gerçek “darbenin” şakşakçılığını yapmışlar- darbecileri göklere çıkarmışlar, “AK Devrim” demişlerdi. Bizlere “büyük baş düşükler” dediler. “Düşükler Yassıada’da” diye filimler gösterdiler.  On yaşındaki kızımı, Ankara’da öğretmeni sınıfın önüne çıkarmış “Düşük Kızı” diye teşhir etmiş... Zamanın ve bugünün “aydınları” bu insan hakları ihlalleri karşısında hiç ses çıkarmadılar... Adnan Menderes’in, Fatin Rüştü Zorlu’nun ve Hasan Polatkan’ın asılırlarken çekilmiş, bedel karşılığı edinilen fotoğrafları, gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlandı... Kimse yadırgamadı! 
Erdoğan, o zaman bilmem kaç yaşındaydı ve bunların ne kadarını bilir? Neredeyse on yıldır iktidarda. Bu müddet zarfında, o olayın kaç yıldönümü geçti. Bu yıldönümlerinde O şehitlerin mezarlarına gidip, şiir okumak bir yana, Fatiha okumak hiç aklına geldi mi? Yoksa İsa Hazretlerini Yahudilerin öldürdüğünü öğrenen,  Yeniçeri ağası gibi, “Ben şimdi duydum” diye orduya gene vurmak için fırsat mı buldu? Şimdi yaptığı, cami kapısında, EVET propagandası yapmak benzeri bir politikacı sömürüsüdür bu!.
Ben, rahmetlileri; Menderes’i, Zorlu’yu Polatkan’ı  önce gazeteci olarak  Demokrat Parti’nin mücadele yıllarında, sonra da resmi görevli olarak yakından tanıdım... Allah rahmet eylesin Menderes’in, sevapları, ülkeye büyük hizmetleri,  hatalarından çok daha üstündür! Fatin Bey de dünya çapında bir devlet adamıydı... Polatkan da dürüst bir maliyeci!
Rahmetli Menderes, özel hayatında da, Başbakanken de çok duygusal ve nazik bir insandı. Herhalde bu hazin sonu Zorlu da, Polatkan da hiç hak etmemişlerdi!  Onlarla Erdoğan’ı kıyaslamak bile abes;  eminim, hayatta, iktidarda, olsalardı Erdoğan’ı DP’ye Belediye Başkanı yapmazlardı. Erdoğan’ın siyasi felsefesi ve duruşu Menderes’in felsefesine hiç uymazdı. Menderes; oğlu Yüksel, Siyasal Bilgiler okulunu bitirince iş hayatına girmesini men etmişti. Bilal Erdoğan şimdi neler yapıyor? 
Bugün, Erdoğan ve yandaşlarından rica edi-yorum; Menderes’in, Zorlu’nun, Polatkan’ın
yakalarını bıraksınlar, mezarlarında “kullanılmadan” rahat uyusunlar!


Sansür
27 Mayıs’la Ruhat Mengi’nin, ne alakası var diyeceksiniz. Bu değerli, gazeteci yazar kızımızın babası DP milletvekili ve sonra Senatör Mehmet Ünaldı idi. Rahmetli, 27 Mayıs darbesinden sonra Yassıada ve Kayseri’de aylarca yattı... Koğuş komşumdu! Kızının başarılarını iftiharla izliyorum. Hele STAR TV’deki, cesur ve başarılı “Her açıdan” programını izliyordum -Bir süredir yapılmıyor- Ruhat kızım, tatil yapıyor sanmıştım. Meğer Aydın Doğan bey çıkarları ve iktidarla ilişkileri bozulmasın diye kaldırtmış! İşte bugünkü medyanın ve referandumla özgürlüklerin (!) önünü açan Erdoğan’ın hali!..
Durun bakalım daha neler olacak! Kâhin , -şeamet tellalı değilim ama bundan sonra olacakları tahmin etmek için kâhin olmak gerekmiyor!  Osmanlı tarihindekı “fetret” devri gibi bir döneme girdik... Sonrası tarihte Osmanlı’nın sonu gibi, TC’nin “inkiraz” devri olmasa!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları