Mevduatta vade değişir mi?

A+A-
Esfender KORKMAZ

Hükümet daha uzun vadeli mevduat faizinden daha düşük vergi alınması yoluyla, mevduatın ortalama vadesini uzatmayı öngören bir karar aldı. Bu karar bu sene 1 Ocaktan itibaren başlayacak.
Daha önceki uygulamada tüm vadeler için, faizler üzerinden stopaj yoluyla yüzde 15 gelir vergisi stopajı ve bu yüzde 15 stopajında yüzde 5’i kadar BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) alınıyordu. Yani  mevduatın faiz geliri üstünden toplam yüzde 15.75 vergi kesiliyordu.
Resmi Gazetede yayınlanan yeni karara göre, 2 aya kadar olan mevduat faizinden yüzde 15.75 oranında vergi kesintisi olacak. Buna karşılık bir yıllık mevduat faizinden yüzde 10.5 vergi kesintisi olacak. Bu yolla uzun vadeli mevduatın avantajlı olacağı tahmin ediliyor. Gel gör ki, bankalar faizde belirsizlik nedeni ile uzun vadeli mevduat istemiyor. Almam da diyemiyor. Ancak daha düşük faiz veriyor. Bu şartlarda vergi avantajı bir işe yaramıyor. 
 


Mevduat faizinde yeni vergi kesintisi oranları 
(Gelir Vergisi Stopajı ve BSMV Toplamı-Yüzde)
                                TL                           Döviz
                       Mevduatından           Mevduatından
            
2 Aya kadar       15.75                      18.90
2 Ay-bir yıl          12.6                      15.75
Bir yıl fazlası       10.5                      13.65


 

Mevduat hesaplarında eskiye göre
faizden kesilen vergi avantajı
Vade                           Türk Lirası                    Döviz


İki aya kadar              0.00                         -3.15
2 Ay-bir yıl                +3.15                        0.00
Bir yıldan fazla            +5.25                       +2.10

Bakanlar Kurulu kararında, bir ve daha uzun vadeli mevduat hesapları için bankaların onayı ile, vadeden önce çekme hakkı veriliyor. Vadesinden önce mevduatın yüzde 50’sine kadar çekildiğinde faiz kaybı olmuyor ve vade bozulmuyor. Paranın tamamı çekilirse, o zamana kadar  tahakkuk eden faizin yüzde 50’si ödeniyor. Bu anlamda bankanın onay vermemesi halinde demek ki bu kural geçerli olmuyor.
Bakanlar Kurulu faiz vergisi kararının istenen doğrultuda sonuç vermesi için, bankaların bir yıl ve daha uzun mevduata sıcak bakması gerekiyor. Zira faiz oranlarının sık sık değişmesi ve özellikle düşme yönündeki beklentiler nedeniyle, bankalar bir yıldan daha uzun vadeli mevduat kabul etmiyordu. Şimdi de bu beklenti değişmedi. 
Yine bankalar uzun vadeli mevduata daha düşük faiz veriyordu. Aynı şekilde devam ederse, faiz vergisinde yeni ayarlama bir işe yaramaz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları