MHP, oylarının üçte birini nasıl kaybetti?

İsrafil K.KUMBASAR

7 Haziran 2009 tarihinde 7 ilçe ve 23 beldede yapılan ‘mini’ yerel seçim, aynı zamanda muhtemel bir genel seçimin sonuçları bakımından da çok önemli bir ‘mini’ gösterge oldu.
Seçimlerden çıkan sonuç, seçmenin ‘kendi ideolojik kimliklerini’ bir kenara bırakarak AKP gibi ‘merkeze’ kıvıran CHP ve MHP’yi, ‘alternatif’ olarak görmediğini bir kez daha ortaya koydu.
AKP, CHP ve MHP’nin, 7 ilçede, 29 Mart ve 7 Haziran seçimlerinde aldıkları oylar ve yüzdeleri şöyle:
         29 Mart:         7 Haziran:
AKP:      15.296 (%36.05)        19.542 (%47)
CHP:        4.527 (%10.08)         3.880 (%9.3)
MHP:      10.330 (%24.7)           5.536 (%13.3)
Her üç partinin, 7 ilçe ve 23 belde toplamında almış oldukları oylar ve yüzdeleri ise aynen şu şekilde:
          29 Mart:         7 Haziran:
AKP:       28.030 (%37.25)        33.872 (%43.5)
CHP:      12.919 (%17.16)        12.486 (%16)
MHP:      16.631 (%22.10)        11.811 (%15.2)

* * *

Saadet Partisi’nin kendisine oy veren tabandan büyük oranda oy koparmasına rağmen iktidar partisi AKP, 7 Haziran seçimlerinde, 29 Mart seçimlerine göre oylarını biraz daha artırdı.
AKP, 10 belediyeye sahip olarak girdiği mini seçimlerde, ülkenin içinde bulunduğu oldukça ağır ‘siyasi’ ve ‘ekonomik’ şartlara rağmen, ‘2 belediyeyi’ daha ele geçirerek, kazandığı toplam belediye sayısını 12’ye çıkardı.
CHP, 29 Mart seçimlerinde kazandığı ‘7 belediyeden’ 6’sını korurken, AKP’den 3, DSP’den 1 belediye alarak kazandığı belediye sayısını 10’a yükseltti.
AKP oylarını bir kez daha artırdı.
CHP oylarını kısmen korudu.
Peki ya MHP?

* * *


Tablodan da açıkça görüleceği üzere MHP, 7 Haziran seçimlerinde, 29 Mart seçimlerinde almış olduğu oyların neredeyse ‘üçte birini’ kaybetti.
Kayıplar, ilçeler bazında ‘yüzde 11.4’, ilçe ve beldeler toplamında ise ‘yüzde 7.8’ oldu.
29 Mart seçimlerinde toplam ‘4 belediye’ kazanan MHP, yenilenen seçimlerde, avucunun içerisindeki belediyelerden ‘ikisini’ diğer partilere kaptırdı.
29 Nisan seçimlerinde MHP’nin kazandığı Isparta’ya bağlı Şarkikaraağaç ilçesi belediyesi AKP’ye, Adana’nın Yumurtalık ilçesine bağlı Kaldırım beldesi belediyesi de DP’ye geçti.
MHP, ancak Çankırı’ya bağlı Yapraklı ilçesi ve Sakarya’nın Karasu ilçesine bağlı Kurudere beldesi belediyelerini elinde tutabildi.

* * *


MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, sonuçları bakın nasıl yorumladı:
- “AKP, seçimi alabilmek ne gerekiyorsa yaptı. Yine devlet imkanları kullanıldı, iktidarın yoğun baskısıyla tercihler AKP’ye yöneldi. Hem seçim yapılan yerlerin büyük bir bölümünün küçük beldeler olması, hem de her türlü devlet imkanının kullanılması nedeniyle AKP’nin buralarda oylarını artırması çok da anlamlı değil aslında.”
MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz ise aynen şu ifadeleri kullandı:
- “AKP, hükümetin bütün gücünü kullandı. 1-1.5 aylık bu kısacık süreçte en az 5 bakan Ş.Karaağaç’a geldi. Aynı zamanda kömürden gıdaya her türlü yardım da dağıtıldı.”

* * *


MHP’nin oy alamamasının asıl sebebinin ‘kendileri’ olduklarını görmeyip, hâlâ ‘ıvır-zıvır’ teferruatlarla vaziyeti kurtarmaya çalışan Balgat Paşaları’nı ilk gördüğünüz yerde yakalarına yapışıp sorun:
AKP, seçimi alabilmek için ne gerekiyorsa yaptı.
Peki ya sizler, ne yaptınız?
Hadi Tayyip Erdoğan ve bakanlarını geçin.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bile, ilerlemiş yaşına rağmen en küçük beldeleri dahi karış karış dolaşırken, çok sayın genel müdürünüz Dr. Devlet Bahçeli hangi ilçelere gidebildi acaba?
Ş.Karaağaç’ta kaybetmenizi ‘iktidar gücüne’ bağlıyorsunuz da, peki Akyazı’da 29 Mart’ta ‘yüzde 26.62’ olan MHP oylarının, iki ayda ‘yüzde 6.77’ye düşmesini nasıl açıklıyorsunuz?
‘Kurultayı’ engellemek için gösterdiğiniz çabanın ‘onda birini’ seçimler için de gösterdiniz mi?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş