Milletvekillerine prim

A+A-
Altemur KILIÇ

Lider baskısı olmadan aday gösterilip doğrudan halk tarafından milletvekili seçilmek ve gerçekten “milletin vekili” olmak büyük onur... Bu görev hakkıyla yapılacaksa külfetleri, hatta tehlikeleri var... Bunlara karşı, milletvekillerinin bazı özel imtiyazları, görevlerini layıkıyla yapmaları için onlara bazı kolaylıklar sağlanması da zorunlu... Demokratik ülkelerde bunlar sağlanır, kimsenin de gözüne batmaz.

***


Türkiye’de, Birinci Büyük Milleet Meclisi’nden beri “mebuslara” diplomatik pasaporttan başlayarak bazı imtiyazlar sağlanmıştır. Yıllar ve şartlar değiştikçe, Meclis binası büyüyünce, milletvekillerine yeni imkânlar sağlandı... Mesela özel ofisleri var... Maaşları Meclis bütçesinden ödenen danışmanları, özel sekreterleri... Meclis lokantasında ucuz yemekler yerler; misafirlerini, seçmenlerini ağırlarlar... Berber de ucuz... Galiba telefon da bedava!
Ayrıca, milletvekillerinin sosyal güvenlikleri bakımından, hem yasal görevleri süresince, hem de sonra ölene kadar, sağlık hizmetleri devlet tarafından sağlanır ve eşleri de emekli maaşına bağlanır, sağlık sigortaları vardır. Bunlar, hep makul, ama yetmedi; şimdi milletvekillerine özel otomobil ve şoför tahsis edilecekmiş... Gerekçe, yoğun çalıştıkları için kaza yapıyorlarmış... Tabii ayrıcalıklı özel plaka da başka bir imtiyaz... Trafik polisleriyle tartışmalarını önleyecek, park sorunu da olmayacak. Bu kadarı kâfi ve vâfi diyeceksiniz. Ancak şimdi anlaşılan her milletvekiline bilgisayar verilecek... Hep vergilerimizden... Haydi bunun da belki tutar yeri olabilir, ama dahası var: Yeniçağ’ın başlığında ifade edildiği gibi: \kerning36 “Parmak kaldırana prim, devamsıza ceza!” Meclis Başkanlığı, vekillerin Genel Kurul çalışmalarını aksatmalarını önlemek için prim dönemi başlatacak... Vekiller artık performansa göre ek ücret alacak. Devamsızlara ise vekilliğin düşürülmesine varan ağır cezalar yolda! Yani çalışkan vekil daha çok kazanacak!

***


Meclis Başkanlığı, 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama döneminde elektronik cihazla milletvekillerinin Genel Kurul’a katılımını aylık periyodlarla ölçmeyi planlıyor. Genel Kurul’a katılan çalışkan vekillere ödül olarak maaşlarının dışında prim ödenmesi gündemde. Sistemin cezai yaptırımı da var. Üç ay üst üste bir kaç kez Genel Kurul’a katılmayan devamsız vekile ise para cezası verilecek. Bir ay içinde 5 oturuma mazeretsiz katılmayan milletvekilinin vekilliğinin düşürülmesi ise önce Başkanlık Divanı’nda ele alınacak.
Bu önlemler bir bakıma haklı, çünkü önemli konuların konuşulduğu ve yasallaştırıldığı Meclis’te milletvekillerinin devamsızlığı ayyuka  çıkmıştı. Devamsızlıklar yüzünden devlet, ülke işleri aksıyordu... Milletvekilleri sorumluluk duygusuyla hareket etmedikçe önlem almak, müeyyideler koymak gerekiyordu. 

***

 
Başka ülkelerin parlamentolarında aynı durum ve sorumsuzluk, buna karşılık aynı müeyyideler var mı? Sanmıyorum...

***


Fakat bu işte başka hinlik var gibi geliyor. Yeni yasama döneminde iktidar “kanun kuvvetinde kararnameler” çıkarmak yetkisinden öte, çok önemli kanunlar çıkarmak ister...Yeni anayasa da gündemde. Parti disipliniyle Meclis’e gelecekler de prim alacak ve bu yem borusu, transferlere de yol açabilecek...
Başka ülkede olsa, bu çılgın, fakat art maksatlı projeye, önce ana muhalefet, bağımsızlar karşı çıkarlardı... Ama bu “primleri”, bu nimetleri reddedecek yiğitler neredc?! Kişisel çıkar söz konusu olunca, hepsi birleşirler!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları