Mısır tarımında göz önünde bulundurulması gerekenler

Mısır tarımında göz önünde bulundurulması gerekenler
Türkiye gibi tarım ülkesi olan bir coğrafyada mısır son derece önemli bir üründür. Mısırın doğru işlenebilmesi için öncelikle üretim süreçlerindeki kaybın en aza indirilmesi gerekmektedir.

Mısır üretiminin küresel verileri incelendiğinde önemli sonuçlara ulaşılmıştır. Bu kapsamda küresel düzeyde üretilen mısırın yüzde 27’si insan gıdalarında, yüzde 73’ü ise hayvan yeminde kullanılmaktadır. Dolayısıyla tarımsal bir ürün olan mısırın, hayvancılık için de son derece önemli olduğu görülmektedir.

Türkiye’deki tarımsal üretimde de mısır bitkisi yetiştiriciliğinin büyük bir önemi vardır. 2016 yılında mısır üretimi 6.3 milyar tona ulaşarak büyük bir gelişme kaydetmiştir. Mısır, buğdaydan sonra en çok üretilen ikinci tarım ürünü olmuştur.

Ekim alanı bakımından buğday ve arpadan sonra en geniş alana sahip tahıl mısır olmuştur. Türkiye’deki iklim ve arazi şartları mısır ekimini de kolaylaştırmaktadır. Elde edilen son verilere göre Türkiye’de 60 farklı ilde mısır üretimi yapılmaktadır. Mısır ekim alanlarının yüzde 68’ini tanelik, yüzde 32’sini ise silajlık alanlar oluşturmaktadır. Danelik mısır yetiştiriciliğinde kullanılan mısır tohumu ile silajlık mısır yetiştiriciliğinde kullanılan mısır tohumu çeşitleri farklı özellikler taşımaktadır.

Sulama imkânlarının geliştirilmesi ve bu süreçte teknolojik araçların kullanılması mısır üretimini doğrudan etkilemektedir. Türkiye’nin sulanır alanların artırılmasına yönelik yatırımları, mısır ekim alanlarının gelişmesine imkân tanımaktadır. Bu bağlamda mısır üretiminde kullanılan ürünler de çeşitlidir. DEKALB, özellikle mısır türlerinin çeşitlendirilmesinde farklı tohum alternatifleriyle üreticilerle buluşmaktadır. Değişken hava ve toprak yapıları, susuzluk ve sıcaklık stresine karşı toleranslı, rutubetini oldukça hızlı atan, toprak seçiciliği olmadan ekilebilen ürünleri içinde barındıran, ekim amacına göre farklı özellikler taşıyan DEKALB’in geniş ürün havuzu, tarımsal üretim noktasındaki verimliliğe pozitif katkı sağlamaktadır.

MISIR ÜRETİMİNDE YÖNTEMLER

Mısır üretimi için güneş alan tarıma elverişli araziler öncelikli gerekliliklerdendir.

Eğer iklim şartları mısır üretiminde istenilen koşulları sağlıyorsa, bundan sonraki aşama bilinçli tarım yöntemlerinin kullanılmasıdır.

Tarım ve Hayvancılık faaliyetleri ve taşıdığı coğrafi özellikler bakımından da mısırın Türkiye’deki önemi büyüktür. Mısırın doğru işlenmesi, kaliteli yem anlamına da gelmektedir. Silajlık mısır veriminin yüksek olması hayvancılık sektörünü yakından ilgilendirmekte, yüksek silaj kalitesindeki yem ile besimi yapılan hayvanlardan alınacak sütün miktarını artırmaktadır.

TOPRAK HAZIRLIĞI VE ÇEŞİT SEÇİMİ

Mısır ekiminde; toprağı, araziyi ve iklimi iyi bilmek ekilecek ürün çeşidinin belirlenmesinde kilit rol oynamaktadır. Yanlış toprak hazırlığı, yanlış ekim ve zamansız sulamalar üründen elde edilecek verimi düşürmektedir. Mısır üretiminden yüksek hasat elde edilebilmesi için mısır ekimi ve bakımının doğru bir şekilde uygulanması son derece önemlidir.

Bu kapsamda mısır ekiminin yapılacağı toprağın hazırlanması üretimin en önemli aşamasıdır. Mısırın ekildiği alanda ana ürünün yine mısır olması gerekmektedir. İlkbahar mevsimine toprağın tava geldiği hissedildiğinde, dip kazan veya pulluk ile 10 santimetre derinlikle sürülmelidir. Buradaki sürme işleminde ölçünün kaçırılmaması ve santimetreye dikkat edilmesi gerekmektedir. Toprağın sert zeminin gevşetilmesi de ürünün doğru yetiştirilmesi için öncelikli ihtiyaçtır. Bu nedenle “taban taşı kırma” adı verilen işlemle sert zeminin gevşetilmesine öncelik verilmelidir.

Tarla ekimine geçilmeden önce kültivatör (kaz ayağı), sonrasında da tırmık ile 15 santimetre derinlikte işlenerek ekim hazırlığı tamamlanmalıdır.

Mısır ana ürün değil de ikinci ürün olarak ekildiğinde farklı bir yöntem izlenmelidir. Haziran ve Temmuz aylarına özellikle dikkat edilmeli, bu aylar içinde yapılacak hububat hasadından sonra hasat sapları tarlada bırakılmamalıdır. Tarlanın sulanarak, toprak tava geldiğinde sürülmesine de özen gösterilmelidir. Son aşamada diskaro ve yaylı tırmık çekme yöntemiyle mısır ekimi için yatak oluşturulmalıdır.

Mısır ekimindeki bir diğer önemli nokta bitkinin kökünün güçlü kılınmasıdır. Kökün direncini güçlendirmek ve olumsuz dış etkenlere karşı korumak için drenaj sağlanmalıdır.

Kökün hastalıklara karşı güçlendirilmesi, direncinin artırılması mısırdan alınacak verimi en üst düzeye çıkaracaktır. Bu bakımdan yöntemlerin doğru belirlenmesi elzemdir.

Mısırda ürün başına verimliliği azami düzeye çekebilmek ve mısır hasadını başarılı bir şekilde sonuçlandırabilmek için mısır tohumları seçimi büyük önem taşımaktadır.

SULAMA ÇAPALAMA

Mısır suyu oldukça seven bir bitkidir, mısır tarımının temelindeki en önemli faktör sulamadır. Bitki, yeterli suyu alamaz ve tüketimi sınırlanırsa verim son derece düşer. Bu doğrultuda suyu seven bir bitki olan mısırdan en iyi verimi alabilmek için toprak yapısı, yetiştirileceği bölge ve iklim koşulları dikkate alınarak tarla sulama yapılması önerilmektedir.

GÜBRELEME VE İLAÇLAMA

Her tarım ürününde olduğu gibi mısırda da gübre ve ilaçlama bitkinin ömrü için son derece önemlidir. Bu kapsamda ilk 4-5 haftada yabancı ot kontrolü yapılmalıdır. Bu süreçte boyları 20 santimetreye yaklaşan yabancı otların tespit edilmesi halinde temizlenmeleri gereklidir. Bu sağlanamadığı takdirde üretim olumsuz etkilenecektir.

Önde gelen tohum üreticilerinden biri olan DEKALB’e göre mısır gübrelemede, mısır ekimi öncesinde ve 8-10 yapraklı dönemde üst gübre uygulaması olmak üzere iki şekilde gübre uygulaması önerilmektedir.

Gübrelemenin amacı, mısırın ekileceği toprağın güçlendirilmesi ve mısır veriminin artırılmasıdır. Toprak, doğru bir şekilde işlenir, rakamsal veriler ışığında gübreleme yapılırsa en doğru sonuç alınacaktır. Gübre çeşitlerine ve miktarlarına karar verebilmek için toprak tahlilleri yapılmalı, toprak analizi sonuçlarına göre toprakta yeterli seviyede bulunmayan elementler belirlenmeli, ihtiyaca göre mısır için gübre seçilmeli ve doğru miktarlarda uygulanmalıdır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş