Mobil, ADSL’e rakip mi?

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Son günlerde televizyonlarda mobil internet reklamında artış var.
GSM şirketleri ses pazarında yaşanan daralmayı şimdi mobil internet ile aşmaya çalışıyorlar.
GSM şirketleri arasında Turkcell ve Avea arasındaki rekabet ise ciddi anlamda artmış durumda. Pazarda özellikle kalite ve hız reklamı ile öne çıkan Turkcell son günlerde kendine hedef olarak Ttnet müşterilerini seçti.
 “Sabit hattı sadece internet için tutuyorum diyenlere”  sloganı ile yapılan reklamlarda asıl amaç ADSL aboneleri.
Avea’nın önümüzdeki günlerde Turkcell’e farklı bir kampanya ile karşılık vermesi bekleniyor. Ttnet ile ortak yapılacak kampanyada ADSL ile mobil internet tek pakette sunulacak. Turkcell ile Avea rekabetini sesiz sedasız izleyen Vodafon ise cep pazarında ilerlemeye çalışıyor.  Peki bunca rekabete rağmen mobil internet kullanıcılar için gerçekten cazip mi?
Reklamlarda ciddi bir aldatmaca olduğunu düşünüyorum. Dünyanın en pahalı mobil internet kullanıcısı Türkiye’de Vınn ya da Jet Modem adı verilen USB bağlantılı mobil internet hiç bir zaman ADSL bağlantısının yerini tutamaz.
Dünyada paketler 30-40 GB içerirken Türkiye’de 2-4 GB paketler tüketiciye sınırsızmış gibi sunuluyor.
Mesela Turkcell’in 4 GB mobil internet paketi tüketicilerden en çok şikayet alan ürünlerden. ADSL modem ile yapılan bağlantıda 4 GB gazete okuyan, bir iki internet sitesine giren ve video paylaşım sitelerinden video izleyenler için yeterli bir kapasite. Ancak iş mobile girince 4 GB kapasite bir iki günde bitiyor. Tüketici anlamadığı için fahiş faturalarla karşılaşıyor.
Bunu en büyük nedeni Ttnet’in ADSL bağlantısında sadece indirme verisini hesaplaması. Oysa GSM şirketleri hem giden hem indirilen veriyi hesaplıyor. İnterneti sadece indirme olarak algılayan tüketiciler doğal olarak mobil internette mağdur oluyorlar.
Oysa hiç bir şey yapmasanız dahi bilgisayarınızdan yüklediğiniz programlar ve daha bir çok uygulama bazı verileri karşıya gönderiyor. Bu da tüketicinin  “kullanmadan internetim bitti”  şikayetlerine neden oluyor.
Hele facebook gibi bol resimli ve videolu internet siteleri ise tam bir veri canavarı.
Her gün bir iki kez facebook hesabınıza giriş yapmanız bile 4 GB mobil internet paketinizin bitmesine neden oluyor.
Bu şartlarda tüketici ne yapmalı?
Öncelikle mobil interneti sadece seyahat sırasında mecburiyet karşısında kullanacağı bir sistem olarak görmeli.
Türkiye’deki mevcut GSM şirket politikaları ile mobil internet hiç bir zaman ADSL gibi sabit internete rakip olamaz. Ayrıca o bağlantının da yerini tutamaz. Türkiye’de şirketler daha çok kazanç felsefesinde oldukları için, uzun bir süre daha mobil internet bizler için cazip olmayacaktır. Mobil internetin cazip olmamasının bir başka nedeni ise bu hizmetin sadece İstanbul gibi şehirlerde yaygın olması. Özellikle Anadolu’da 3g teknolojisi resmen çuvallamış durumda. Bunu mobil internet kullanan bir gazeteci olarak rahatlıkla söyleyebiliyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları