Mücahit, müteahhit ve artık müsait...

A+A-
Haydar ÇAKMAK

Türkler onuncu yüzyılda büyük kitleler halinde İslamiyeti kabul etmişlerdir. Türklerin bu tarihe kadar yerleşmiş bir hayat tarzı, manevi dünyası ve bir din kültürü vardı. Buna rağmen sonradan kabul ettikleri İslamiyet’i benimsemişler ve kurallarına uymuşlardır. Çin’in, Hindistan’ın, Japonya’nın, Kore, Vietnam vs. gibi ülkelerdeki Budizm veya Konfiçyus felsefesi bu ülkelerin kültür farklarından dolayı uygulamalarında yer yer farklılıklar görülür ve biri diğerinden daha üstün veya cennete daha yakın olduğunu iddia etmez. Batıda İspanya ve Polonya Katolikliği en dindarları olarak bilinir ama İtalyan veya Fransız Katolikler Polonya veya İspanya dindarlarına benzemek gibi bir çabaları yoktur. Diğer dinlerde olduğu gibi İslam medeniyeti içinde çeşitli yerel ve etnik kültürler vardır. Türk, Arap, Acem ve Pakistan kültürleri gibi. Dinimizin de buyurduğu gibi bir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Ancak ulusal kültürlerinden ve coğrafyalarından gelen bir farklılıkları vardır. Türklerin İslam anlayışı ve İslamı yaşama tarzı Acem, Arap ve Pakistanlılardan farklıdır. Türk halkı dün olduğu gibi bu gün de köyde kasabada geleneksel Türk İslam anlayışını sürdürmektedir. Ancak Arap-Acem tarzı İslam anlayışı beynelmilelci, ideolojik  ve dış kaynaklı insan ve gruplar tarafından uygulanmaktadır.  Kökü yerli olmayan İslam anlayışı ve dindarlara bu gün şüpheyle bakılır hale gelinmiştir. Türk geleneğinde dindar insanlar takdir edilir, saygı duyulur ve güvenilir insanlardır. Ancak AKP iktidarı bunların mayalarını ortaya çıkartmıştır. İktidarın nimetleri dünün mücahidini müteahhit yapmış, şimdi ise artık her şeye müsait hale gelmişlerdir. Gazetelere sürekli haber olmaktadırlar. Kadın tacizinden yolsuzluklara kadar bir yığın din dışı davranışlar içerisinde bulunmaktadırlar.
Yönetim kadroları rafine olmamış, çağdaş değerlerden yoksun,  sanat ve estetik gibi hasletlerden uzak sözüm ona tek kaliteleri dindarlık olan insanlarla doldurulmuştur. Bu insanların dindarlıkları da çoğu zaman düzmece, samimiyetten uzak çıkarcı bir anlayışın sonucu fırsatçı dindarlar. Kendilerine özellik katmak için dindarlıklarının kaynağı da çoğu zaman Suudi Arabistan’da veya Mısır’da görülen çeşitli tarikat veya sufi anlayıştan esinlenmektedir. Kısacası hiçbir yanları milli ve hakiki değildir. Belki de en önemlisi, bu insanların, Türklerin dindar Müslümanlara karşı olan güven ve saygılarını yitirmelerine neden olmalarıdır. Din istismarı sadece Müslümanlarda ve günümüzde değil birçok ülkede ve devirde olmaktadır ama bizdeki kadar yaygın ve seviyesiz olmamıştır herhalde. Azerbaycan doğumlu büyük Türk  şairi Mirza Alekber Sabir’in  (1862-1911) yüzyıl önce kaleme aldığı şiir âdeta bugün için yazılmış ve ne güzel ifade ediyor. Şiir daha uzun ama anlam kaybı olmadan kısmen kısaltacağız.
Ay balaaaaam...
tek başıma çıkirem men
dağlara bala dağlara bala dağlara
yangını volkan görirem,
cin görirem, can görirem
mezarda hortlak görirem
bin türlü tufan görirem
gullili yaban görirem (gulyabani)
korkmirem,
korkmirem bala korkmirem
ay balaaaaam.
şafak vakti düşürem men
çöllere bala çöllere bala çöllere
kükremiş aslan görirem,
kan yiyen sırtlan görirem
dalgalı umman görirem,
can görirem, cin görirem,
mezarda hortlak görirem
bin türlü tufan görirem
gullili yaban görirem korkmirem,
korkmirem bala korkmirem
ay balaaaaam...
bu korkmamazlığım ile bu
korkmamazlığım ile
vallahi bala, billahi bala, tillahi bala
harda bir softa görirem,
harda bir yobaz görirem,
harda bir molla görirem korkirem,
korkirem bala korkirem
dalkavuk fikirlerinden, riyakar zikirlerinden
korkirem bala korkirem bala korkirem
korkirem bala korkirem.
Bu  insanlar sadece bizim devirde değil görüldüğü gibi geçmişte de marifetlerini göstermişler, temennimiz başta Türkiye olmak üzere bütün İslam âleminde kökleri kurur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları