Muhalefeti kızdıran kim?

A+A-
Burhan AYERİ

Bahçeli'nin bozkurt işareti yapmadan elini saat sarkacı gibi salladığı bir demokrasi buluşması başlatıldı. Küçük arızaları sunucuda yaşadık. Başta yaptığı şey Recep Tayyip Erdoğan'ın örtülü propagandası gibiydi. Yine de fazla tepki çekmedi. MHP Genel Başkanı konuşma yaparken kürsünün önüne "AK Parti sözcüsü" yazılsa yadırganmazdı. Bahçeli'nin en fazla alkışlayanının ise Emine Erdoğan olduğunu belirledik.

***

Türk bayrakları, dünyada benzeri görülmeyen uçsuz bucaksız "gelincik tarlası" benzeriydi. Eğer bir sıralama yapacak olursak ikinci sıraya KKTC sembolünü oturtabilirdik. Gözlerimiz bizi yanıltmadıysa sonraki değerlendirme şöyle oluştu:

Azerbaycan, Doğu Türkistan, Afganistan ve Bosna Hersek. İlginç olan her gece meydanlara bolca çıkan Özgür Suriye bayrakları çok azdı. Acaba kısıtlama mı uygulandı?

...

Haber kanalları mitinge ilgi gösterenler arasında liste başıydılar. Lay lay lom ekranları dahi muhteşem gösteriye önemli yer ayırdılar. TV-8, saat 18:00'e gelindiğinde Londra'ya bağlanmadı. Leicester-M. United maçının yayınını askıya aldı. Bu önemli müsabakayı boş verdi. Mitinge devam etti. Belli ki Acun Ilıcalı müdahale etmişti. Acun, tüm kanallar tek yer ve olaya odaklanmışken, rating rekorunu elinin tersiyle itmişti. Bu tavrını beğendik. Yayını banta çevirip saatler sonra verdi. Bunca naklenci içinde günün gafını Deniz Tüysüz yaptı: "Yenikapı semalarında savaş gemileri var." Sanırız Deniz'in sözünü ettiği Uzay Gemisi Atılgan'dı.

Madalyonun öteki tarafı

Yenikapı'daki anonsların sorumluluğu Orhan Karakurt'un üstündeydi. Biraz bilgi sahibi olanlar Karakurt'un "Erdoğan'ın özel anonsçusu" olduğunu bilir. Sıkça "Parti bayrağı taşımayın" diyenler bu genci uyarmayı akıllarına getirmediler mi? CHP Genel Başkanı'nı yuhalayanlara müdahalesiyle şaşırdık. Hatta gönlümüzden geçenlerin tamamı tebrik anlamındaydı. Ne zamanki sıra Cumhurbaşkanı'nın anonslarına geldi; abartmalar başladı. Orhan Karakurt'un söylevleri Erdoğan'ın açılış ve mitinglerinden daha mübalağalı olmaya başladı. Yiğit, Anadolu Arslanı, Mazlumların Umudu-Kahramanı vs.. gibi övgüler muhalefet adına katılanların -en başta liderler- hoşuna gitmedi. Onlar da, miting sonundaki toplu resim çekimi -Final Fotoğrafı- karesine girmeyerek protestoda bulundular. 5 milyon kişinin toplandığı Yenikapı organizasyonu bu şekilde bitmemeliydi. Demek ki böylesi birlik, beraberlik ortamlarında önceliği Orhan Karakurt gibilerin uyarılmasına vereceksiniz. Hakan Çelik'in CNNTÜRK'teki Pollyanna yorumuna ise katılmıyoruz. Liderlere uvertür muamelesi yapamazsınız.

***

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın sürpriz sanılan konuşmasının çok önceden hazırlandığı netti. Bunun iyi tarafı AK Parti tabanıyla TSK arasındaki buzların eritilmesiydi. Paşa sırtında üniforma olduğunu unuttu sanırız. Bunu da madalyonun öteki yüzüne iliştiriyorum. Bir orgeneralin bölgenin tarihi gazinosu Çakıl'ın ya da -Çakır'ın Yeri- assolisti gibi etrafı "sağ olun var olun" şeklinde selamlamasını yadırgadık.

İyi gitmiyor

Rio 2016 kötü başladı. "Şimdi düzelir" diye diye uzun süre bekledik. Ancak durum her saat daha kötüleşti. Arızalar yetmiyormuş gibi planlamalardaki dengesizlik sinirlerimizi perişan etti. Öte yandan TRT'nin bütün kanallarını tek bir çatı halinde toplamasını nasıl izah edecekler? Erdoğan'ın taçlanması tamam. Çarşamba galiba son olacak. Yeni bir temdit olmazsa bütün ekranlar orijinal çizgisine bir an önce dönmeli.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları