Mülayimler, mağdurlar, Müslüman demokratlar ve terör...

A+A-
Haydar ÇAKMAK

Sehit haberleri sadece yurt severleri değil vicdanı ve ahlakı olan herkesi üzmüştür. PKK teröristleri bir, iki şehit haberinin kanıksandığını, dolayısıyla Recep Tayyip Erdoğan’ın milletinin dikkatini çekmek için yirmi dört şehitten aşağı olmaması gerektiğini anlamış durumdadır. Erdoğan’ın milletinin durumunu anlıyoruz da Türklere ne oldu onu anlamıyoruz. Türklerin üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi, yaşanan bu dram karşısında ciddi bir tepki görülmemiştir. Tepki için daha ne kadar şehide ihtiyaç var merak ediyoruz. Bir de acaba AKP’nin oyu %60’a çıktı mı çok merak ediyorum.

***


AKP 2002’de iktidara geldiğinde sıfır olay ve sıfır şehit vardı, bu gün itibariyle bin şehidi geçmiştir. Hükümetin dış politika ve terör ile mücadele stratejisi ve planlanmasında devletin imkanlarıyla beslenen imam zihniyetli akademisyenlerle onların beslemeleri olan liberal ve eski tüfek dönek Marksist-Leninistler etkili olmaktadır. Bunların planladığı terörle mücadelenin sonunu hep birlikte yaşıyoruz. Bunlar o kadar uyumlu ki bütün stratejik araştırma merkezleri aynı kafadalar ve aynı tavsiyelerde bulunuyorlar. Bunlar o kadar kibar ki teröristler bile şaşırıyor. Şener Şen filmlerindeki meşhur Kibar Sülo tiplemesi gibi sürekli kazık yemektedirler. Mülayim görüntüsünü özenle koruyan Cumhurbaşkanı intikam sözünü sarf etti diye basın bile şaşırdı ve manşetlere çıktı. Umarız yanlış anlaşıldım, basın olayı abarttı gibi bir düzeltme gelmez. Kamuoyu kararlı ve teröristleri caydıracak güçlü bir ses bekliyor. Hükümet yaklaşık on yıllık iktidarı süresince hep mağduru oynamış; ordu, Yüksek Öğretim Kurumu ve yargı gibi erkleri etkisiz hale getirmiştir. Bunları yaparken de halkın desteğini almıştır. Günümüzde Türk halkı ve Türk devletinin mağdur olduğunu görüyoruz. Yetmişli yıllarda Lübnan ve Filistin’deki çeşitli kesimler için “Müslüman Solcular” tabiri kullanılırdı, bugün Türkiye’de Demokrat Müslümanlar olarak adlandırılmaktadırlar. Lübnan ve Filistin’dekilerin solcu, Türkiye’dekilerin de demokrat olduğundan değil, bazı manipülasyonlar için bu sıfatların verilmesi gerektiğindendir.
Terör olaylarının son dönemlerde özellikle de Haziran seçimlerinden sonra bu kadar artmasının nedeni nedir. Bu durumun iyi anlaşılması terörle mücadelede çok önemlidir. Basında yazıldığı gibi hükümetin veya devletin Kürtlere birtakım vaatlerde bulunduğu ve seçimlerden sonra yerine getireceğinin sözünü verdiğini belli bir zaman geçmesine rağmen herhangi bir gelişmenin olmadığını ve bu nedenle de PKK’nın teröre tekrar başladığı dedikodusu yapılmaktadır. Bu doğruysa eğer gerçekten çok vahim. Bildiğimiz kadarıyla Amerikalılarla terör işbirliği devam etmektedir, yani istihbarat paylaşımının sürmesi gerekir. Amerikalılar yerde yürüyen karıncaların vücut ısısından nerede olduğunu, kelebeklerin kanat çırpmasını duyduklarını övünerek anlatmaktadırlar, bu kadar hassas cihazlara sahip dostumuz Amerikalılar PKK eşkıya’larını acaba nasıl göremiyorlar.

***


Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Irak’a kara harekatı yerinde bir davranıştır. Saldırıya maruz kalan bir ülkenin cevap verme hakkı vardır. Uluslararası hukuk ve teamüller buna uygundur. Irak merkezi hükümeti, Kuzey Irak Kürt Yönetimi ve 2003’ten beri Irak’ı işgal eden Amerikalılar PKK teröristlerinin Irak’taki mevcudiyetinden sorumludurlar. Irak’taki herhangi bir otoriteden destek almayan teröristlerin orada barınması, karargah kurması ve ağır silahlarla Türk askerine saldırması mümkün değildir. Barzani eşkıya’sına anladığı dilden konuşulması gerekir, İran yönetiminin yaptığı gibi. Amerikalılara açık bir şekilde Türkiye’nin kendilerine, Afganistan, Irak, Libya ve Mısır yardımları hatırlatılmalı ve bunun karşılığının hakim oldukları Irak’tan üzerimize gönderilen PKK militanları mı olmalı sorusunu delikanlı başbakanımız sormalı ve Filistinliler için yaptığı yiğitliği Türk anaları için de yapmalıdır.  

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları