Naif Alibeyoğlu’ndan açıklama

İsrafil K.KUMBASAR

Yeniçağ Gazetesi’nin 25.05.2011 tarihli nüshasındaki “Fırıldak Kubi’ye Taş Çıkartan Bir Aday...” başlıklı İsrafil K. Kumbasar imzalı köşe yazısında müvekkili hedef alır nitelikte gerek doğrudan gerek dolayısıyla yapılmış hakaretler yer almaktadır. Yazı, gazetecilik etiği ile bağdaşmadığı gibi müvekkil Naif Alibeyoğlu’na yapılmış ağır hakaret ve rencide edici ifadeler  içermektedir.
Elbette ki, basının eleştiri ve yorum yapma hakkı bulunmaktadır. Ancak her hakta olduğu gibi, bu da sınırsız değildir. Hiç kuşku yoktur ki, gerçek olmayan olayları gerçekmiş gibi göstererek, belirli amaçlara ulaşmak için bunları saptırarak kamuoyuna aktarmak, kişisel onur ve saygınlığa saldırıda bulunacak nitelikte yayın yapmak basın özgürlüğü ile bağdaştırılamaz. Basın özgürlüğü ile karalama yapmak, hakaret etmek, isnat etmek, hakir görmek, rencide edici ifadeler kullanmak, kamuoyunu yanlış bilgilendirmek apayrı şeylerdir. Bu itibarla esasen siyaset dünyasında önemli bir yeri olan, başarılı, saygın bir şahsiyet olan müvekkil Naif Alibeyoğlu’nun ismi, “fırıldak”, “girdiği kalıba göre şekil alan”, “azgın hırsız” ibareleri kullanılarak son derece çirkin, rencide edici, onur kırıcı bir ithama maruz bırakılmıştır. Sonuç olarak bu tarz hakaret içeren haberler, her zaman dürüst ve saygın bir çerçevede görevini yürütmüş olan müvekkilin yıpratılmasına sebep olmaktadır.
Basın kuruluşlarının topluma yön verdiklerinin bilinci içinde kişilik haklarına saygılı, objektif ve karalama kampanyalarına yer vermeden Hukuka, Basın Ahlak ve Meslek Kurallarına saygılı yayın yapılmasını temenni ediyoruz. Saygılarımızla

Naif Alibeyoğlu Vekili
Avukat Haluk Pekşen

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş