Nazarbayev, Atatürk ve Türk Konseyi

Kürşad ZORLU

Liderler, genellikle kişisel özellikleri, davranışları ve duruma göre değişen yaklaşımları ile farklı yansımalar meydana getirebilir. Uygulamada bu üç temel faktörün tek bir kişide görülmesi ise sıklıkla rastlanan bir durum değildir. Zamana ve tarihe yenik düşmeyen bütün liderler böyledir. Ne kadar ileriye bakılsa ve ne kadar da geçmişte kalınsa mutlaka ondan izler bulunur. Yaydığı enerji ve meydana getirdiği sonuçlar, hayallerin gerçekleşmesi ile kendisini gösterir. Şüphesiz böyle bir lider kendisini Türk hisseden insanlara da nasip olmuştur. M.Kemal Atatürk...
Ne diyor Kazakistan Devlet Başkanı: Atatürk Türk Milletinin yetiştirdiği en büyük liderdir. Peki oradaki Türk kelimesi kimi kastediyor? Zaten işin güzel yanı da burada. Nazarbayev 300 milyon nüfusu tarif ederken Türk kavramını kullanmaktan çekinmiyor... Korkmuyor. Üstelik nerede söylüyor bunu? Başkent Astana’da Atatürk anıtının açılışında... Yani bizzat kendisi açılışta bulunuyor ve Türk birliğine inandığını bir kez daha ifade ediyor. Bize gelince... Biz ise çok rahatız. O kadar rahatız ki açılışta bakanlık müsteşarı seviyesinde temsil ediliyoruz. Tabii sıradan bir şey bu. Her gün bu coğrafyada böylesi açılışlar yapılıyor ve hepsine devlet başkanları geliyor. Ya! bu bölgenin bazı yerlerinde hâlâ Lenin, Stalin heykelleri var. Dolayısıyla bir yerlerden birileri güzel ve tarihi bir şeyler yapmaya çalışıyor. Çerçevesini çizdiğiniz liderlik örneğini sergiliyor.


Türk Konseyi teklifi
Nazarbayev’den

2-3 Ekim tarihlerinde Nahçıvan’da Türk Dili Konuşan Devlet Başkanları zirvesi gerçekleştirildi. Bu toplantıdan Türk Konseyi kurulması kararı çıktı. Zaten biz bunu köşemizde daha önce yazmıştık. Ama yazdığımız doğru tespitlerden birisi basında fazla yer bulmadı. O da konseyin kurulma teklifini Astana’da Atatürk heykelinin açılışına gelen Nazarbayev ve Kazakistan’ın vermiş olması. Muhakkak ki olgunlaşma safhasında Türkiye’nin de katkısı olmuştur. Üstelik Sayın Abdullah Gül de bu projeyi sahiplenmiştir. Nitekim konseyin ilk Genel Sekreteri, Türkiye’den birisi olacak. Konsey bünyesindeki Aksakal Kurulu’na da Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen aday gösterildi. Ancak Nazarbayev’in önerileri bununla da sınırlı değil. Türk Dünyası Bilim Akademisi kurulması teklifi de hâlâ güncelliğini koruyor.


Nazarbayev’n
Meclis konuşması

Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev önümüzdeki hafta resmi ziyaret kapsamında Türkiye’de olacak ve TBMM’de konuşma yapacak. Gerçekten merakla beklediğimiz bir konuşma olacak. Çok daha kapsamlı bir bakış ve öneriler bütünü gelmesi bekleniyor. Nazarbayev, Antalya’daki 2006 zirvesinde de şöyle demişti: Elmas bıçak kınında durmaz. Ve aynı toplantıda Atatürk’ün “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” sözünü hatırlatmıştı. Zaten Nazarbayev ülkesinin yeniden inşa ve yenilenme projesinde Ulu Önderden etkilendiğini gizlemiyor. Başkentin taşınması bunun en büyük göstergesi. Nazarbayev’in bu ziyaretinde 4 ile 6 arasında bir anlaşma yapılması planlanıyor. Uzmanlar bu anlaşmalara son şeklini vermeye çalışıyor.
Bütün bu gelişmeler gösteriyor ki yeni dönemde Kazakistan Devlet Başkanı, Türk Birliği projesinin en önemli dayanağı olacak. Bu çerçevede Özbekistan ve Türkmenistan’ın da konseye katılmaları ve varsa kırgınlıkların giderilmesi için Sayın Nazarbayev ve Sayın Gül el ele vermelidir. Baksanıza Nazarbayev bu eli çoktan uzatmış bile...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş