Nazarbayev'in AGİT çıkışına Davutoğlu ne dedi?

Kürşad ZORLU
Kazakistan planlandığı üzere 2010 yılı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın dönem başkanlığını devraldı. Böylece ilk kez eski post-Sovyet coğrafyasından bir ülke, oy birliği ile bu göreve getirilmiş oldu. Belirtmek gerekir ki Kazakistan bağımsızlıktan bu yana önemli ve radikal sayılabilecek demokrasi reformları gerçekleştirdi. Her ne kadar bazı muhalif sesler çıksa da Kazakistan’ın stratejik konumu, Nazarbayev’in küresel güç merkezlerine ilişkin dengeleyici hamleleri ve Avrupa alanının duyduğu enerji ihtiyacı ülkenin mevcut eksikliklerini kapatmaya yeterliydi. 
Kazakistan’ın özellikle devlet başkanı düzeyinde sürdürdüğü çok yönlü diplomasi sürecinin AGİT üzerinde nasıl bir etki göstereceği merak edilirken; Nazarbayev bu konuda da kendi tarzına uygun açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde Viyana’da toplanan AGİT üyesi ülkelerin temsilcilerine video bağlantısı ile seslenen Nazarbayev, doğu bloku ülkelerinin bazı konularda belli bir zamana ihtiyaç duymasına rağmen Batı’nın kendi değerlerini dayatma konusunda ısrarlı olduğunu ifade etti. Aynı konuşmada AGİT’in işlevselliği ve çalışma mekanizmasına yönelik yapıcı eleştirilerde de bulunan Nursultan Nazarbeyev şunları kaydetti:AGİT’in geleceği için belirleyici olacak yanıt, 21. yüzyılda dünyanın çeşitliliğini yansıtan bir yapıya mı yöneleceği, yoksa Batı’nın Viyana’nın doğusunda kalan kesimlere tepeden baktığı, bloklara bölünmüş bir durumda mı kalacağı olacak. Birçok insan
hakları örgütü, Kazakistan’ı demokrasi ve bireysel özgürlükler sicili nedeniyle
eleştiriyor. 56 üyeli örgütün dönüşümlü olarak değişen başkanlığının Kazakistan’a verilmesini sorgulayanlar da var.

Davutoğlundan tam destek
Kazakistan bu yaklaşımla birlikte, yıllardan beri toplanmayan AGİT liderler zirvesini önümüzdeki aylarda Astana’da bir araya getirmeyi planlıyor. Dolayısıyla AGİT’i daha aktif ve etkin hale getirmek yolunda adımlar atılıyor. Muhakkak ki söz konusu sürecin başarıyla neticelenmesi için Türkiye’nin de destek vermesi lazım. Geçtiğimiz gün Türk Dışişleri ile TÜRKSOY arasında yapılan işbirliği protokolüne ait tören çıkışında bu konuyu bizzat Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na sordum. Verdiği cevap çok netti: Nazarbayev başta olmak üzere Kazakistan ile istişare halindeyiz ve birlikte hareket etmekteyiz. Londra’da Kazakistan Dışişleri Bakanıyla da görüştük. Zirve konusunda da zaten beraber hareket ediyoruz.

Amreyev’den çapanlı davet
Dışişleri Bakanlığı’ndaki toplantıda Ahmet Davutoğlu’na geleneksel çapan kıyafeti giydirildi. Doğrusu çok da yakıştı. Bunu Kazakistan Büyükelçisi Baghdad Amreyev de fark etmiş olacak ki  “Sayın bakan üzerinizden çıkarmadan böyle Kazakistan’a gidelim”  dedi. Zira önümüzdeki hafta Bakan Davutoğlu Kazakistan’a resmi ziyarette bulunacak. Bu arada Ahmet Davutoğlu TÜRKSOY Genel Sekreteri’ne Türkiye’nin üzerine düşen her türlü desteği vereceğini taahhüt etti. Davutoğlu vaktiyle babaannesinden dinlediği ninnileri örnek göstererek yeni neslin kendi kültürünü, tarihini ve değerlerini öğrenmesi gerektiğinin altını çizdi ve Türk Birliğine vurgu yapmayı unutmadı.
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş