Ne oldu bize?

A+A-
Altemur KILIÇ
Ne oldu bize? Güzel ülkemize, büyük milletimize, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyetine nazar mı değdi? Milletimizden, Ordumuzdan yüzyılların öcünü almak isteyen yılanların laneti, müsait zemini, zamanı buldu da, şimdi üzerimize mi yığılıyor? “Kem gözlere şiş” demekle atlatılamayacak bir durumdayız.
Her sabah kafalarımızı karıştıran haberlerle, dedikodularla uyanıyor, her gece bunların hâsılasını, TV’lerde, çoğu mâlum “kem gözlülerin” söylediklerini dinleyerek, sıkıntılar içinde yatıyor, kâbuslar görüyoruz. Benim yaşlı kafam karıştı, bunaldım... “Türkiye’yi kurtarmak sana mı düştü. Yan gel yat, rahat et” diyeceğim, ama yapamıyorum işte. Atatürk’e, babama, amcama verilmiş sözüm var... Baba emaneti “Tabancamı” kılıfına sokamıyorum.
Bu satırları, YAŞ kararları açıklanmadan ve Cumhurbaşkanı tarafından tasdik edilmeden önce ve Şûra toplantısındaki tartışmaların ayrıntıları açıklanmadan yazıyorum. Ama orada neler olduğunu tahmin ederek, bundan sonra olabileceklerin dehşeti içindeyim.
TC’yi bitirmek, yerine İslâm Cumhuriyetini veya padişahlığını kurmak, Türk Milletini de çoktan beri istedikleri yere sıkıştırmak ve bunun için de önce Türk Ordusunu istedikleri hizaya getirmek, ezeli operasyonu, artık başarılı oldu mu? Öyle görünüyor; sonuna gelmedilerse de, çok yaklaştılar!  
Bu “operasyonun ayrıntılarını” önceki akşam bir TV programında dinledim... Katılanlar arasında emekli mi, yoksa ihraç mı edilmiş anlayamadığım iki eski Ordu mensubu, bir Kurmay Albay ve psikiyatri uzmanı doktor Albay vardı... Taraf’ın eski yazarı ve Polis Akademisi öğretim üyesi Önder Aytaç vardı.
Hep “mim” koyuyor ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’dan soruyorum, cevap alamıyorum; bu, her yerde ve önceki akşam da TSK’ya saldıran adam, Polis Akademisinde, yeni polislere Orduya saygı mı telkin eder yoksa Asker-Polis çatışmasını mı körükler?
Aytaç, Orgeneral Başbuğ’un yerine gelecek olan Orgeneral Işık Koşaner’in Türk Ordusundaki  “değişimi”, reformu ve tasfiye hareketini başlatacağından umutlu. Ben, Koşaner Paşanın Genelkurmay Başkanlığı makamına layık, onurlu bır Türk Generali olduğunu bilirim ve Aytaç gibilerin umut ettikleri gibi bir Hilmi Özkök olmayacağına inanırım... Ama bir fitne sokuluyor!
Fakat acı bir ihtimal var; acaba ordu içinde orduya zarar verecek ve düşmanlarının işine yarayacak bir rekabet mi var? Hasan Iğsız Paşa bertaraf edilmek mi isteniyor? Ergenekon Başsavcısı Zekeriya Öz’ün, Paşayı tam bu sırada ifade vermeye davet etmesi ne anlama geliyor?
Bu adamlar şu sırada muzaffer komutanlar edasıyla konuşuyorlar!  Türk Ordusunu geleneklerinden ve gücünden arındırıp, istedikleri hizaya getirmek operasyonu bu son Şûra toplantısında başarıya mı ulaşacak? Bunu bugün kararlar açıklanınca göreceğiz. En iyimser tahmin, uzlaşma yani, TSK’nın karşıtlarıyla Komuta heyeti arasında “pazarlık” neticesi, “uzlaşma” . YAŞ toplantıları her zaman, özellikle AKP döneminde,   kritik olmuştur, ama bu kadar (başka kelime bulamıyorum)  “garip”  olmamıştı ve sadece terfileri değil, Türk Ordusunun, TC’nin ve Türk Milletinin kaderini belirleyici olmamıştı.
Duruma, “Yanlışlıklar komedisi” “Yılanların öcü” trajedisi mi-yoksa  “İlahlı Komedi” mi demeli? Bu kadar hayret, gaflet ve ihanet karşısında, en iyisi gene  “hamasete” sığınmak... Ben, şu sırada İstiklal Marşını ve sıkça Harp Okulu marşını söylüyorum ve ancak böyle umutlanıyorum...
Unutan varsa hatırlatayım; Harbiye Marşının ilk kıtası: “Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız... Tufanları gösteren, tarihlerin yâdıyız. Kanla, irfanla kurduk biz bu Cumhuriyeti, Cehennemler kudursa, ölmez nigahbanıyız” ...
...Ve Harbiyelinin yemini:  “Şeref ve namusum, dürüstlük karakterim. Sevgi insanlığım... Vazife amacım. Vatanım her şeyimdir... Bu sözlerime hayatım boyunca bağlı kalacağıma, Harbiyeli olarak teminat verir, asil Türk milletinin huzurunda ant içerim”.
AMENTÜ: Ambalaja “Hayır”. AKP iktidarı yıkılmalı. T.C. yaşamalı.
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları