Neden Türk düşmanlığı?

A+A-
Esfender KORKMAZ

Onur Öymen bir uyarıda bulundu... Aynen şöyle:  “Üç gün önce, saat 16,00’da NTV’de ” Kayıttayız “ adlı programda ” Geçmişimizle Yüzleşelim “ sloganı altında 1915 olaylarından başlayarak yakın tarihimizle ilgili olarak çok ağır suçlamalarda bulunuldu.  Son 100 yılda yaşanan olaylarla ilgili olarak tamamen tek taraflı bir yaklaşımla, sürekli olarak o devirlerdeki Osmanlı idaresiyle daha sonraki Türkiye Cumhuriyetleri hükümetleri suçlandı. Ermeni çeteciler, devlete karşı silahlı ayaklanmada bulunanlar ve teröristler hakkında tek bir olumsuz söz söylenmedi. Yüzbinlerce Türk’ün katledilmesinden hiç bahsedilmedi. ”
Öte yandan, Arap kökenli olduğu söylenen ve AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Yasin Aktay, Bayburt’ta katıldığı panelde,  “Türk dediğin bir sentezdir zaten. Türk diye bir ırk yok”  dedi.

1) Tarihte Türk düşmanlığı her zaman olmuştur. Türklere, Türk kültürüne, Osmanlı’ya ve bugün de Türkiye Cumhuriyetine yönelik olan Anti-Turkism(Türk fobisi) akımının, içeride de her zaman ajanları olmuştur. Dışarıda ise günümüzde bile bazı ülkelerde, Türkler ırkçı saldırılara uğramaktadırlar.
Türk düşmanlığının kökleri Haçlı Seferlerine kadar dayanır. Selçukluların Anadolu’yu fethi ve bunu takip eden Bizans’ın umutsuz durumu Papa II. Urban’ı bütün Hıristiyan dünyasını Türklere karşı bir savaşa çağırmasına yol açmıştır.
1400’lerin ortalarında Avrupa’nın her yerinde Katolikler dini törenler düzenlemiş ve Türklere karşı bir zaferin sadece Tanrı’nın yardımıyla kazanılabileceğini söylemişlerdir. Hristiyanlar dini etnik düşmanlık için kullanmıştır.

2) Türklüğe karşı olanların bir gerekçesi ümmetçiliktir. Gerçekte ise bunlar da yanlış düşünüyor. En azından tarihten ders almamışlar. Eğer ümmetçilik yetseydi, Araplar Arap milliyetçiliği yaparak, Hilafeti de elinde tutan Osmanlı’nın dışına çıkmazlardı.
Osmanlı’nın en zor durumda olduğu 1916, Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngilizlerin ve İngiliz Thomas Edward Lawrence’ın kışkırtmasıyla, Osmanlı hakimiyeti altındaki Arap halkları bağımsızlık mücadelesi başlattı. Osmanlının burayı terk etmesinden sonra da bölge -Arabistan- İngilizler ile Fransızlar arasında bölüşüldü.
Bazıları,“Bu hareket bazı Arap çapulcuların hareketidir... Arapların Osmanlı’yı arkadan vurması değildir...”diyor. Oysa ki bir avuç çapulcu ile düzenli orduya karşı bir ülkenin bağımsızlık savaşı vermesi imkansızdır. Dahası Arapların Osmanlı’dan çıkıp, İngiliz ve Fransız sömürgesi olması,  ümmetçiliğinin birleştirici olmadığını gösterir. 

3) Türkiye’de hiç kimsenin Türk olduğundan şüphesi yoktur. Daha önemlisi  Türkiye insanı Türklüğünü ispat etmek zorunda değildir. Türk düşmanı  ajanlar, Türklerin hoşgörüsünü ve Türk’ün, Türk olmayanlara karşı da şefkatli tutumunu istismar ederek, Türklüğü tartışmaya açmak ve zayıflatmak istiyorlar.
Kaldı ki kendini Türk hissedenler de en az Türkler kadar bu ülkeyi seviyorlar. Söz gelimi, İspanya’dan 500 yıl önce engizisyondan kaçan Yahudilere, Osmanlı kucak açmıştır. Yahudiler de her zaman vatansever olmuştur. Yine Rus-Çerkes Savaşı (1763-1864) sonrası Rusların Çerkes sürgünü nedeniyle Türkiye’ye gelen Çerkesler, her zaman ve her alanda ayırım yapmadan, Türkiye’yi benimsemiş, korumuş kollamış ve çalışmışlardır.

4) Bugün de Türkler özgüven sahibi oldukları için, Türk olmayanlara karşı etnik ayırım yapmıyorlar. Buna rağmen kendini Türk hissetmeyenler içinde yer alan bazı kimseler veya Türk olmayanlar içinde bazıları, dışa bağlı çıkar ilişkisi içinde ısrarla Türk düşmanlığı yapıyorlar.
Türk yoktur diyen Yasin Aktay, Türklerin kendisine sağladığı düzen ve imkanlar içinde profesör olmuştur. Acaba Atatürk ve Kurtuluş Savaşı olmasaydı aynı imkanları sağlayabilir miydi?
Türkiye’de on yıl öncesine kadar, hiç kimse bir başkasının etnik kimliğini merak etmedi ve ayırım yapmadı. Herkes birbirine insani değerler üzerinden sevgi ve saygı gösterdi. Ancak kimse de soyunu inkar etmedi. Zira soyunu inkar edenler de haramzadedir. On yıldan beridir neden sürekli Türklük üstüne gidiliyor?   

5) Ermeni meselesinde Türk karşıtı yanlı yayın yapan NTV’nin başında Erman Yerdelen var. Gezi olayları sırasında çalışanları listeleyen de aynı kişi idi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları