Nietzsche, Einstein ve Bizim Köy

A+A-
Haydar ÇAKMAK

Kırşehir’in Çiçekdağı kazasının Boğazevci köyü, Osmanlı kayıtlarına göre 16.yüzyılda Kahramanmaraş ve Adana civarından İç Anadolu’ya yerleştirilen Türkmenler. Bu nedenle bizim köy ve civarındaki Türkmen köyleri Çukurova gelenek ve Türkçesine sahiptirler. Yaklaşık 600 yıldan beri burada otururlar. Kelimenin bütün anlamlarıyla gerçekten de otururlar. Geldikleri zamanla bu gün arasında altı yüz yıl olmasına  rağmen çok az şey değişmiştir.
 Bilindiği gibi ilkel insanlar barınma ihtiyacı duyduklarında kendilerine barınak yapmak için doğada bulunan üç şey kullanırlardı, toprak, su ve güneş. Toprağı su ile karıp, onu şekillendirip güneşte kuruturlar ki buna kerpiç denir ve bunlarla dört duvar örüp çatılarını da ağaçla kapatarak kendilerine ev yaparlardı. Bizim köylüler bu gün de aynen Taş Devrinde olduğu gibi doğadakileri kullanarak kendilerine ev yapmaya devam etmektedir.
Ben çocukken köylüler yağmur duasına çıkarlardı. Köyün suyu çok az olduğu için hem içme suyu sıkıntısı hem de tarla, bağ ve bahçe sulamak için su sıkıntısı yaşarlardı. Bizim köylüler eskiden olduğu gibi yağmur duasına çıkmaya devam ediyorlar. Elli yıldan beri devletin bizim köye gölet yapacağı umudu ve dedikodusu yapılmaktadır. Ama hâlâ yapılmadı. Lâğımlar köyün içinde akmaya devam etmektedir. Köyün yolu köstebek yuvası gibi delik deşiktir.  Dağ köyü olduğu için hayvancılık çoktu. AKP bir yasa çıkarttı, hayvanlar ormanları tahrip ettiğinden hayvanlara dağları yasak etti. Hayvancılık da bitti. Tek geçim kaynakları çocukları büyük kentlere gidip çalışıp ailesine para gönderecek ve onunla geçinecekler. Eğer çocukları varsa ve iş bulma şansını yakalamışsa. Neyse uzatmayım Kadıköy ve Bakırköy gibi köyler hariç aşağı yukarı diğerleri de aynı sorunları yaşamaktadır.
Bizim köyün yaklaşık beş yüz oyu var; daha önceki seçimlerde bu oyların yarısı MHP’ye yarısı da diğer partilere dağılırdı. 2002’den beri oyların tamamına yakını AKP’ye verilmektedir. Köylülere AKP iktidarında da bir şey değişmedi su yok, yol yok, iş yok, elektrik bir gün var on gün yok gibi sorunları sıraladığımızda iyi de çay, şeker ve harçlık veriyorlar, diğerleri hiçbir şey vermiyordu demektedirler. Biraz daha kritik yaptığımızda bu okumuşlar bu Müslümanlardan ne istiyor anlamıyoruz diyerek bizleri suçluyorlar. Ergenekon, Balyoz davaları, basılmamış kitap toplatılması, yolsuzluklar, adaletsizlikler, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay’ın değiştirilmesi gibi Ankara’da konuşulanlardan haberleri yok.
Burada anlatmadan geçemeyeceğim, tam Aziz Nesinlik bir hikaye dağ köyü olduğu için kışın hep odun yakan köylüler AKP iktidarı döneminde bedava  kömür dağıtılmaya başlandğında birer ikişer torba kömür verilmiş ve kadınlar bu kömürlerin daha doğrusu bu kara taşların nasıl yanacağını bilmediklerinden büyük kentlerde oturan yakınlarına sorarak nasıl yakıldıklarını öğrenmek zorunda kalmışlardır.2002’den bu tarafa yapılan bütün seçimlerde bizim köyün Türkmenleri Anayasadan nerede Türk sözcüğü varsa onları kaldırma planları yapan, Türk Milliyetçilerini gördükleri yerde ezen AKP iktidarına oy vermektedirler ve vermeye devam edecekler.
Bizim köylülerle AKP’nin yakın ve samimi işbirliği bana iki Alman düşünürünün veciz sözlerini hatırlattı. Filozof Friedrich Nietzsch bundan bir asır önce şöyle diyor : 
‘Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! Böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir!
Dünyaca ünlü Fizikçi Albert Einstein ise Evrende iki şey sonsuzdur der birisi atmosfer diğeri ise aptallık, birincisinden çok emin değilim ama ikincisinden eminim.
Ama her şeye rağmen şu soruyu kendime sormadan edemiyorum. Eğer ben köyde oturmaya devam etseydim ve birisi bana evimde olmayan çay, şeker ve harçlık verseydi ve benden oy isteseydi ne yapardım. Bu sorunun cevabını vermek istemiyorum. Çünkü bu sorunun cevabını bizim köyü aç ve cahil bırakan siyasetçilerin vermesi gerekir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları