O Anayasa'daki Sevr'i de tanıyacak mısın Bay Gül?

İsrafil K.KUMBASAR

Bir an için şöyle gözlerinizi kapayıp, 20 yıl öncesine doğru geri gidin ve düşünmeye başlayın.
Biri size,  “Gün gelecek, devletin televizyonu olan TRT bünyesinde TRT Şeş isimli bir kanal kurulacak ve bu kanal günde 24 saat kesintisiz Kürtçe yayın yapacak” deseydi...
Biri size, “Gün gelecek, TC. Başbakanlığı koltuğunda oturan şahıs, Türk kelimesini alaya alıp, 32 buçuk alt kimlikten bahsedecek, meydanlarda Kürtçe konuşacak” deseydi...
Biri size, “Gün gelecek, bölücü örgütün başını ’liderimiz’ diye selamlayanlar Meclis’te grup kuracaklar, bir çok vilayette belediyeleri ele geçirip otonomi talep edecekler” deseydi...
Biri size, “Gün gelecek, Alparslan Türkeş’in partisine mensup milletvekilleri, Meclis’te bölücülerin temsilcileri ile yan yana oturacak, o partinin genel başkanı ‘Gel Hasip Birinci Meclis’in renklerini tamamlayalım’ diye Apo’nun avukatının sırtını sıvazlayacak” deseydi...
Kendisine en kâti cevabınız ne olurdu?
1-) “Evet, olabilir, ne var bunda?”
2-) “Hadi oradan be, ahmak herif?”

* * *

20 yıl öncesinde akla ve hayale dahi gelmesi mümkün olmayan olan işler, ‘ABD/AB/İsrail’ eksenindeki ‘teslimiyetçi’ politikalara imza atan AKP’nin iktidara geldiği son 6 yıl içerisinde ne yazık ki aynen gerçekleşti.
‘Terör’ ile istediklerini elde edemeyenler, ‘siyasi çözüm’ ile tam gaz hedefe yürüyor.
Hem de ‘alıştıra’ alıştıra.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 8 Ocak 2009 tarihinde yaptığı konuşmada aynen şöyle diyordu:
- “Bu halkın dilini, kültürünü ve kimliğini kabul etmeyenler, 20 yıl içerisinde verilen mücadele sonucu bunu kabul ettiler. Bu mücadele eğer böyle devam ederse, yakında bu toprakların adını da kabullenecekler.”
Osman Baydemir’in ‘toprakların adı’ ile kastettiği anahtar kelime şudur:
- “Kürdistan.”
Şimdi, son bir adım daha atılıyor.
Türkiye, ‘Kürdistan’ kelimesine alıştırılıyor.
Güvenlik güçlerinin artık törenlerde çocukların ellerine kalaşnikof verilmesine bile müdahale edemediğini görmezden gelen bazı ahmaklar ise, “Oh be, Nevruz’da bu yıl olay çıkmadı” diye bayram ediyorlar.

* * *


Osman Baydemir, artık mutlu olabilir.
Irak’ın kuzeyinde düzenlenecek olan ‘Kürt konferansı’ toplantısının arifesinde Celal Talabani’nin konuğu olarak Bağdat’a giden Abdullah Gül, uçakta yaptığı açıklamada bir ilke daha imza atarak “Kürdistan” ifadesini kullandı.
Bir gazetecinin “Efendim Kürdistan mı dediniz?” şeklindeki sorusuna aynen şu karşılığı verdi:
- “Ne diyeceğim yani? Yunanistan Makedonya’ya Makedonya demiyor diye biz de demiyor değiliz. Kendi anayasalarında ne yazıyorsa o.”
Ama, bir gazeteci çıkıp da kendisine sormadı:
1-) “Makedonya, ta Büyük İskender’den beri tarihte Makedonya devleti olarak anılıyor. Güneydoğu’da bir Kürdistan diye bir devlet ne zamandan beri var oldu?”
2-) “Irak’ın kuzeyindeki oluşumun sözde anayasası, Lozan’ı kabul etmiyor, Sevr’e atıf yapıyor. Madem ki o anayasayı tanıyorsunuz, o anayasadaki sınırları da kabul ediyor musun?”
3-) “Ermenistan Anayasası’nda Ağrı ve bazı Doğu vilayetlerimizin Ermenistan’a ait olduğu yolunda ifadeler var. O anayasanın da icaplarını yerine getirecek misin?”

* * *


“Dindar Cumhurbaşkanı seçtirmiyorlar” söylemini kullanarak devletin tepesine yerleşen Abdullah Gül’ün asıl misyonunun ne olduğu, gün geçtikçe daha da açığa çıkıyor.
Peki, 22 Temmuz seçimleri sonrasında, onu Çankaya’ya taşıma sürecine ‘kayıtsız şartsız’ destek veren şu ‘tatlı su’ milliyetçileri, yaptıklarından hiç utanıyorlar mıdır acaba?
Ne dersiniz?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş