Öğretmen adayları ile dalga geçiliyor

Öğretmen adayları ile dalga geçiliyor
Öğretmen adayları ile dalga geçiliyor

Haber : Fatih ERBOZ

Öğretmen adayları ile dalga geçiliyor
Türk Eğitim- Sen Genel Başkanı Özcan, Milli Eğitim Bakanı Çelik’in, “10 bin öğretmen atanacak” açıklamasının eleştirilere karşı uydurulmuş bir taktik olduğunu söyledi

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2007- 2008 eğitim yılı başlarında “Öğretmen atamaları yeterli değil,  büyük kadro açığı var” eleştirilerine karşılık onbin öğretmen daha atanacağını söylemişti. Ancak geçen yaklaşık iki aya rağmen bu konuda bir açıklama yapılmadı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, Bakan Çelik’in bu açıklamayı kamuoyunun  gündemini değiştirmek için yaptığını söyledi.  “Okulların açıldığı dönemde gerek kamuoyu gerek medya eğitimle çok ilgilendiler, fazla yer vermeye başladılar” diyen Özcan, şunları kaydetti:

Açık büyük...

“Eğitimin eksiklikleri ortaya döküldü. Milli Eğitim Bakanı da kamuoyunun gündemini değiştirmek için, susturmak için böyle bir yöntem denendi ve “10 bin öğretmen atanacak” denildi. Fakat geçen sürede çoğu yerde birçok dalda öğretmen açığı vekil öğretmenler çalıştırılarak kapatıldı. Vatandaş susturuldu. Böyle bir atama yapılmayabilir. Kaldı ki 10 bin atama yapılsa bile öğretmen açığını kapatmak için yeterli değil. Bu velileri kamuoyunu susturmak için kullanılmış bir taktik.” Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise,  gençlerin boş yere ümitlendirildiğini vurguladı. CHP Milletvekili İnce şunları söyledi:

Mevsimlik atamalar

“Danıştay’ın sözleşmeli öğretmenlerle ilgili Hükümete ders verir gibi yazılı 20 sayfalık bir kararı var. ‘öğretmenlik asli ve süreklilik gerektiren bir meslektir’ deniliyor. Fakat buna rağmen hükümet mevsimlik öğretmen atamalarına devam ediyor. Bununla da kalmıyor artık dalga geçer oldular. Gençlerimizi ümitlendiriyorlar. Onlarla dalga geçiyorlar.”

Çelik, her hafta aynı açıklamayı yapıyor

13 Eylül Perşembe

“Mevcut durumda 25 bin öğretmen açığı olmakla birlikte branşlarda 12 bin fazlalık bulunuyor.  Önümüzdeki aylarda alınacak 10 bin sözleşmeli öğretmenle açığın daha da azalacak. Piyasada 180 bin öğretmen adayının bulunması 180 bin öğretmen açığı anlamına gelmiyor. Bir öğretmeni Ankara’dan Kırıkkale’ye atasan hemen mahkemeden dönüyor. Ayrıca öğretmenlere rotasyonu uygulayan tek hükümet biziz.”

14 Eylül Cuma
“Bugün itibariyle ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı 25 bindir. Branş öğretmenliğinde de 12 bin fazlalık bulunuyor. 2005 yılından bugüne kadar 100 bin öğretmen ataması yaptık. 67 bin öğretmen norm kadroda revize edildi.”

20 Eylül Perşembe

“10 bin öğretmen daha atayacağız. atamaların 2008 yılı içinde sürecek. Öğretmen ihtiyacıyla ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi. Bazı sendikalar tarafından açıklanan rakamları abartılı.”

02 Ekim Salı

“Bu yıl 10 bin öğretmen ataması yaptık. 2007 yılı içersinde 10 bin öğretmen ataması daha olacak. Bu büyüyen geometrik artışa ayak uydurmamız lazım.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.