Onlar ve bizler...

Kürşad ZORLU

Kurtuluş Savaşı’nın hemen öncesinde Osmanlı toprakları işgal altındaydı. Ülkenin kaynakları yabancıların hakimiyetine geçmiş ve subaylar dahil halkın geniş kesimleri maaş alamaz olmuştu. Umutsuzluk ve korku hakim olmaya başlamıştı. Ancak düşman kadar dostlarımız da boş durmuyordu. Nitekim  “Onlar” da tehlikenin farkına varmıştı. Erkekler avuçlarında kalmış küçük birikimleri, kadınlar kollarındaki bilezikleri gönderdiler. Gelen paralar zor günler için Osmanlı Bankası’nda muhafaza altına alındı. Sanırım bundan daha zoru olamazdı. Kurtuluş Savaşı orduları tam bir kırılma noktasındaydı. Büyük Taarruza çok az kalmıştı. Eldeki mühimmat ve diğer imkanlar adeta imkansızlığa dönüşmüştü. İşte bu sırada  “Onlar” ın ekmeğinden, aşından keserek gönderdiği yardımlar en önemli kaynak haline gelivermişti. Alptekin Müderrisoğlu’nun araştırmasına göre Büyük Taarruz’da harcanan bütçenin üçte biri  “Onlar” ın yüreğinden kopup gelmişti. Onlar o zamanki adıyla Hint Müslümanlarıydı. Bugünkü Pakistan halkı... Üstelik İngiliz sömürüsü altında idiler. Böylesine zor bir durumda bile kardeşlik bağlarını yitirmemişlerdi. Artık onlar Türk halkının dostu ve birer Atatürk hayranıydı.

Bir SMS bile yeter
Aradan doksan yıl geçti. Bugünlerde başlarına gelen felaketle yüzleşiyorlar. Milyonlarca insan evsiz. Çocuklar sokaklarda. Açlık ve salgın hastalıklar giderek yayılıyor. Adeta bir ölüm kalım mücadelesi veriyorlar. Ve yalnızlar... Çünkü Dünya garip bir tutukluk ve ağırlık içerisinde. Medyalar durağan. Sesler duyulmuyor sanki. Yanı başlarında ise Türk halkı var. Elbette ki yüreğimiz onlarla. Medyanın ve siyasilerin önemli bir bölümünün Pakistan’da yaşanan insanlık dramına istenilen dikkati çekemeyişi bizleri unutmuşluğa işaretlememeli. Biz kendimize, tarihimize ve vefa duygumuza yakışanı yapmalıyız. Olanlar verebildiği kadar ve gerekirse karınca kararınca, olmayanlar da duaları ile Pakistan’daki insanlara yardım elini uzatmalıdır.  Ben bunun için devlet güvencesi ve sorumluluğu altındaki Türk Kızılayı’nı tercih ediyorum (www.kizilay.org.tr). Bu konuyla ilgili bir not daha... Diyanet İşleri Başkanlığı gerekirse fitrelerimizin de Pakistan’a gönderilebileceğini duyurdu. Bizden de sizlere duyurulur. Bu arada yardım sevkiyatı için askeri üssünü kullandırtmayan ABD’yi çifte standardı için kınıyorum.

Alkışlar İslam Kerimov’a
Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’u zaman zaman eleştirenlerdenim. Belirli meselelerde yanlış tutum ve davranışlar sergilediğini düşünüyorum. Ama Kırgızistan’da meydana gelen olaylar sırasında gösterdiği sakin ve tutarlı tavır dikkatlerimizden kaçmadı. Kerimov, bu süreçte yaptığı açıklamalar ve sonrasında başlattığı barış çabaları ile olayların büyümesini engelledi ve kardeşi kardeşe daha fazla kırdırmadı. İşte Özbek liderine yakışan budur. Şimdi sırada Türkiye ziyareti var. Bekliyoruz. Siz  “gelmeyeceğiz” deseniz de biz bekliyoruz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş