Orantısız güç...

A+A-
Murat TAŞKIN

Türkiye’de “orantısız güç” problemi var.
Hakkın, hatta adaletin haklının değil de, güçlünün olduğu bir yerde ister istemez “orantısız güç” gerçeği ile karşı karşıya kalınır.
Orantısız güç, hemen her yerde mevcut.. Sokakta, siyasette, şiddette, ekonomi de, hatta spor da, ille de futbolda bile..
Sadece devletin değil, tebasının da borç batağında debelendiği, ekonomik krizin had safhaya ulaştığı Türkiye’de, futbolda dönen, futbolculara ödenen paraya, “orantısız güç” yani “aldığı ile verdiği arasında büyük bir fark var” denilse yanlış mı olur?
Belki birkaç isim hariç..
Trabzonspor’da, aldığının hakkını vermeyip, cebine giren ile sahaya yansıttığı arasında büyük bir farka sebep olanlar için “orantısız güç” yakıştırması yanlış mı olur?
4 milyon Avro’ya mal edilen Alanzinho, bırakın yedekte kalmayı, 18 kişilik kadroya giremiyorsa..
3 milyona mal edilen Gabrıc’in varlığı ile yokluğu belli değil ise..
2 milyonluk Cale ile Colman’ın yerini 300-500 binlik Ferhat ile Engin doldurabiliyor ise,
10 milyonluk Gökhan, sahada futbolu ile değil de, verilen paranın utancını gidermek için yer alıyor ise..
Slyva’ya, Serkan’a, Tjikuzu’ya verilen paraların karşılığı alınamıyor ise..
Ortada, aldıkları paranın karşılığı olan futbolu onda bir oranında bile veremeyenlere, ekonomik anlamda, bu kadar “orantısız bir çıkar” neden sağlanmış, sunulmuştur?
İşte çoğu zaman, “Bu transferlere ödenen rakamlardan pis kokular geliyor” diye düşünülmesinin, söylenmesinin nedenleri arasında, sergilediklerinin karşılığı aldıklarının onda biri bile olamayacaklara verilen bu paralar yer almaktadır.
Ama ne hazin, ne acı ve de kahrettiricidir ki, bu devran, bu ölçüsüz para sunumu yıllardan beri devam etmektedir.
Türkiye’de, Türk futbolunda, Trabzonspor’da futbolculara verilen para ile bunun karşılığı olarak beklenen, alınan futbola bakıldığı zaman ortada aralarında uçurumlar olacak derecede büyük bir orantısız güç olduğu apaçık ortada iken bu tablo sürdürülmektedir..
Artık buna bir “dur” denilmesi ve futbolcuya para sunumunun sahaya yansıttığı performansa göre yapılması uygulamasına geçilmesi gerekir.
Aksi takdirde, kulüplerin borçları astronomik rakamlara tırmanmaya devam edecek, Trabzonspor’da olduğu gibi, karşılığı alınamadan 100 trilyona bile yaklaşacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları