Orta Asya'da bir şeyler oluyor

Kürşad ZORLU

Kazakistan gezimiz sırasında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Bakiyev’in Astana’da olduğunu öğrendik. Biz de tam o günlerde başkent Astana’ya ulaştık. Her taraf iki ülkenin bayraklarıyla donanmıştı. Ardından Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov Kazakistan’ı ziyaret etti ve Nazarbayev’le görüştü. Yine aynı günlerde Kazakistan petrollerinin Azerbaycan üzerinden Bakü-Tiflis-Ceyhan  boru hattına dahil edilmesi gündeme geldi. Hatta söz konusu aktarımın ihtiyacı karşılamaması durumunda Hazar’dan bir hat oluşturulması seslendirildi. Baktığımızda gerek Bakiyev’in gerekse Kerimov’un eş zamanlı Kazakistan ziyaretleri tesadüfün ötesinde görülüyor. Bilirsiniz bu bölgede öyle kafanıza estiği gibi ziyaret yapamazsınız. Nitekim onlarca dengeyi gözetmeniz gerekir. Dolayısıyla bu çerçevede Kazakistan ve Nazarbayev merkezli yeni açılımların su yüzüne çıkması an meselesi. Hatırlayalım... Orta Asya Devletler birliği projesinin bu üç ülkenin omuzlarında yeşermesi öngörülüyordu. Buna ilişkin olarak geçen iki yılda sınır problemleri neredeyse sona erdirildi ve vizesiz geçiş için çeşitli anlaşmalar imzalandı. Şimdilerde bahsettiğimiz güç alanının oluşturulması için bürokratik ve diplomatik mutabakat sağlanmaya çalışılıyor. Kamuoyları harekete geçiriliyor. Nazarbayev geçtiğimiz günlerde bir Kazak gazetesine Orta Asya Devletler Birliği\’b4nin hayata geçirilmesiyle büyük ve zengin kaynaklara sahip bölgenin daha da güçlü ve stratejik bir konuma geleceğini söylüyor. Eğer dış müdahaleler olmazsa bu ziyaret trafiği devam edecek, böylece Orta Asya’da kalıcı ve nitelikli entegrasyonun önü açılmış olacak.

İlknur hocanın sihirliği değneği
Aslında böyle şeylere fazla inanmam. Yani içimizden  “mümkün değil bu işi başaramam” dediğimiz anlarda birisinin adeta sihirli değneği ile beyninize müdahale etmesi... Doğrusu  “işi ehline veriniz” sözünü hatırlayınca bu durum çok da uzak gelmiyor insana. İşte ben de uzmanlık alanımla ilgili olarak üniversite eğitimimin ardından akademik kariyerimi devam ettirmeye çalıştım. Yoğun iş tempomdan kaynaklanan eksiklik ve engellere rağmen bundan hiç vazgeçmedim.
 İlgilenenler bilirler. Söz konusu süreçte yabancı dil sınavında gerekli puan barajlarını aşmanız gerekiyor. Eğer akademik kariyerinize devam etmek istiyorsanız bundan kaçış yok. Çalışıp geçmek zorundasınız. Ben de kendi imkanlarım çerçevesinde bu sınava hazırlandım ve başarılı olamadım. Benimle aynı süreçte olan arkadaşlarımla konuştuğumda bu sınavın özel bir çalışma sistemi gerektirdiğini ifade ettiler. Tam bugünlerde bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine mütevazı bir bölmede, bu konudaki engelleri ortadan kaldırmama yardım edecek olan İlknur hocayla karşılaştım. İlknur Şatıroğlu...İlk sorduğum  “hocam ne dersiniz başarabilir miyim?” oldu. Cevabı ise netti.  “Eğer düzenli ve disiplinli çalışırsan neden olmasın”. Ve ben de kolları sıvadım. İlknur hocanın verdiği çalışma yöntemini eksiksiz yerine getirdim.
Sonuca gelince... Akademik kariyerim için gerekli olan puanı almayı başardım. Hem de % 100’lük bir artışla. İnanması zor ama, yol göstericiniz işinin ehli olunca  “imkansız”  kavramı ortadan kalkabiliyormuş. Biliyorum benim gibi mücadele veren ve bu ülkenin aydınlık geleceği için kendini geliştirmeye çalışan binlerce kişi var. Esasında bu yazı onlar için.  “Ben azim ve disiplinle başardım siz de başarabilirsiniz” demek için... Son olarak ilgilenenler ve danışmak isteyenler için İlknur hanımın telefon numarasını da verelim. (0.544.8257873...)

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş