Oyun ‘güzel’ oynanıyor...

A+A-
Mevlüt Uluğtekin YILMAZ

Değerli okuyucum Gülnihal Hanımefendi, feryadınızda haklısınız; nitekim rahmetli Bülent Ecevit de “ABD Öcalan’ı bize niye teslim etti anlayamıyorum” demişti. O duyarlı vatan evlâdı bu günleri yaşasaydı ‘niye teslim ettiğini’ bizim gibi anlardı. Ama Öcalan’ın idamdan kurtarıldığı günlerde Prof. Dr. Ümit Özdağ bir röportajında “Öcalan on yıl sonra serbest kalır” diyerek yaşadığımız zamanı tahmin etmişti... Evet, ben günlük siyaset olaylarını yazmıyorum. Basınımızda özellikle Yeniçağ gazetesinin donanımlı siyaset yazarlarını takip ederek yurdumuzdaki iğrençliklerin bir ABD projesi olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca size Suay Karaman’ın 04. 03. 2013 tarihli İlk Kurşun gazetesinde yayımlanan -günümüzün şifresi niteliğindeki- “İhanet” başlıklı yazısının bir bölümünü sunuyorum:
“ABD’nin dış politikasının etkin isimlerinden David Phillips, 2007 Eylül ayında Türkiye’de hükümet tarafından ağırlanmış ve yaptığı görüşmeler sonucunda ’PKK’nın Silahsızlandırılması, Dağıtılması ve Yeniden Entegre Edilmesi’ başlıklı bir rapor hazırlamıştı. Hazırlanan bu raporun, açılıma yön verdiği belli olmuştur.”
“Carnegie Endowment adlı kuruluşun Türkiye ve Orta Doğu uzmanı ve CIA Türkiye uzmanı Prof. Henry Barkey, 2008 yılı Ekim ayında ‘Kürdistan Üzerinden Çatışmayı Önleme’ başlıklı bir rapor hazırladı. Obama iş başına geldikten sonra ABD yönetimine sunulan bu rapordaki önerilerin şimdi yapılanlarla örtüştüğü görülmektedir. Kuzey Irak’taki yönetimle Türkiye’nin ilişkiler kurması, Ankara, Erbil, Washington işbirliği ile sorunun çözülmesi, ‘PKK için genel af, Kürt sorununun demokratik temelde çözüme kavuşturulması, bunun için de AB üyeliğinin bir baskı aracı olarak kullanılması’gibi öneriler sıralanmıştı.”
“ABD’de kurulu Atlantik Konseyi isimli kuruluşun öncülüğünde David Phillips tarafından 2009 Haziran ayında ‘Türkler ve Irak Kürtleri Arasında Güven Tesisi’ adında bir rapor hazırlandı. Proje grubunda eski ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD’li General Charles Wald ve Soros’un kurduğu Açık Toplum Enstitüsü’nün politika analizcisi Mike Amitay de bulunuyordu.”
“Bu rapordaki görüşler ve öneriler, Türklerle Irak Kürtlerinin 13-15 Nisan 2009 tarihinde Washington’da yaptıkları toplantıdaki görüşmelere ve David Phillips’in Türkiye ve Irak’taki görüşmelerine dayandırılmıştı. Rapor dikkatli okunduğunda görüş ve önerilerin, bugün yaşadığımız olaylarla nasıl örtüştüğü net olarak görülebilir. Raporun öneriler bölümünden sadece üç başlığa bakmakta yarar var:”
“Teröre karşı çıkmanın ötesine geçin: PKK sorununun çözümü, güvenlik önlemlerinin ötesinde adımlar gerektirmektedir. Nihai çözüm Türkiye’nin sürdürülebilir demokratikleşmesinde ve gelişiminde, aynı zamanda PKK liderleri ve birlikleri için af organizasyonu yapmakta yatmaktadır.”
“Tutukluları serbest bırakın: Demokratikleşmeyi geliştirmek için DTP’li tutukluları serbest bırakın.”
“Düşmanla konuşun: Ankara, Öcalan’la konuşmayı reddedebilir fakat DTP etkin birer muhatap olabilir. Erdoğan’ın, DTP’yle görüşmesini ve geniş kapsamlı görüşmeler için bir kanal olarak görmesini sağlayın.”
“Hazırlanan bu rapor Büyük Orta Doğu Projesi (BOP)’nin nasıl uygulanacağının koşullarını belirlemektedir. Bu raporda Kürt kimliğinin anayasada tanınması ve Türklüğün de kaldırılması gerektiği açıklanmaktadır. Bugün yeni anayasayı hazırlamakla görevli komisyonun, bu önerilerin dışına çıkabileceğini düşünmek saflıktır. Siyasi iktidarın bugün uygulamaya koyduğu her şeyi bu raporda sırasıyla görmek mümkündür.”
Evet... Oyun ‘güzel’ oynanıyor!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları