Parlamenter sistem engelleniyor mu?

A+A-
Esfender KORKMAZ

''Bu günkü parlamenter sistem iyi çalışmıyor… Başkanlık sitemine geçelim'' diyenler, gerçekten sapla-samanı karıştırıyorlar.  Parlamenter sistem çalışmıyor derken, önce şu soruya cevap vermek zorundayız… ''Bu günkü parlamenter sistem bunda 50 yıl önce çalışıyordu. Bu gün neden çalışmıyor? ''

 

Bu sorunun iki net cevabı var …

 

Bir … Parlementer sistemi 1980 darbesi ile siyasi partiler ve siyasi parti genel başkanları dejenere etti. 

 

1980 darbesi ile getirilen siyasi partiler kanunu ve seçim kanunu, iktidar muhalefet, tüm partiler tarafından muhafaza ediliyor. Eğer siyasi partiler isteseydi, bu kanunları  değiştirirdi. 1980 sonrası çıkan bu kanunlar ön seçim  zorunluluğunu kaldırdı. Siyaseti ve siyasi partileri  genel başkanların hegemonyasına soktu.

 

1980 yılına  kadar  bir siyasi partinin  en  üst  organı olan Genel İdare Kuruluna girebilmek için ön seçimle gelmek gerekirdi. Yüzde 5 kontenjandan girenler Genel İdare Kurulu üyesi olamıyorlardı.

 

Şimdi zorunlu ön seçim kalktığı için, seçmen siyasi sürece fiilen katılmıyor. Yalnızca oy verme sırasında  siyasi partiler tarafından  piyon  olarak kullanılıyor.

 

Bu 2 kanunla, siyasi parti genel başkanlarının hegemonyası da giderek tırmandı. Genel başkanlar ve genel merkez,  il başkanlarını görevden alıyor veya boşalınca yerine atama  yapıyor. Atayan il başkanı da tüm ilçelerde kendi ilçe başkanlarını ve delegelerini genel merkeze yakın olanlardan seçtiriyor. Yani tavandan tabana bir piramit sistemi çalışıyor. Bunun içindir ki, genel başkanlar  başarısız da olsa  kalıyor. 

 

Bu gün MHP ve CHP'deki genel başkan tartışmaları da bu nedenle ortaya çıktı. AKP iktidar partisi olduğu için  orada mutlak bir otorite var.  Siyasi veya siyaset dışı çıkar talebi yüksek olduğu için AKP içinde demokrasi talebi nerdeyse hiç yoktur. Bu güne kadar olan bir-iki kişi de hızla tasfiye  edildi.

 

7 Haziran seçimlerinde çoğunluğu alan  üç parti  eğer demokrasiyi ön planda tutmuş olsalardı, seçim sistemini değiştirirlerdi … Genel Başkan sultasını ve barajı kaldırırlardı .

 

Sonuçta, Halkın siyasi  kantarından geçmeyen parlamento nasıl çalışır? Milletvekilleri halkın değil, genel başkanların gözüne girmeye çalışıyorlar.

 

İki... 17-18 Aralıkta Brüksel'de yapılacak zirvenin sonuç  bildirgesi taslağında,  hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı konusunda   Türkiye'nin kuvvetli bir şekilde uyarılacağı  ifade ediliyor.

 

Bir raiting kuruluşu olan Moody's bile Hukukun üstünlüğünde zayıflama olduğunu vurguluyor. Hangi dönemde olursa olsun  Türkiye de demokrasi bu kadar acze düşmemişti. Demokrasi olmayınca hiçbir sistem çalışmaz.  

 

Bu noktada  acaba  sayın  Cumhurbaşkanı  Erdoğan ve AKP, başkanlık sitemini ikame temek için mi demokrasiyi, hukuk sistemini ve yargıyı ağır işler hale getrdi ?

  

Üniversitelerin yaptığı anketlerde halkın yüzde 70'i  başkanlık sistemi istemiyor. Buna rağmen yandaş medya, başkanlık sistemi  talebi ile anayasayı değiştirme talebini aynı  kefeye  koyarak halk başkanlık sistemi istiyor diye yazıyor.

 

Sonuç olarak, başkanlık sitemine geçebilmek için , eğer demokrasiye çelme takılmak yoluyla parlamenter sistem çalıştırılmıyorsa, bundan dolayı toplum  telafisi imkansız zararlar görebilir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları