"PKK silah bırakacak" mış

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Yaşadıklarımın acısı birilerine batan yazılarımın hırsı ile bayramın tadını tuzunu kaçırdım yine. Anamın şefkati baba ocağının sıcaklığı da ısıtmıyor içimi. Riyanın cirit attığı sokaklardan uzak duruyorum. Evden çıkmama kararımı bayram geleneği bozuyor. Rabbim affetsin... bayram ziyaretlerini sadece hasta yakınlarımla sınırlandırdım. Yine de şeker torbası hasreti bazı yerlere savurdu. Doğrusu konuşulanlara pek kulak vermeyi düşünmüyordum. Ancak İstanbul’da başbakanın açılışını yaptığı ünlü gösteri merkezindeki AKP genişletilmiş ilçe başkanları istişare toplantısına katılan dolaylı bir akrabamın sözlerine ister istemez kulak kesildim.
AKP’nin açılım saçılım daha doğrusu striptiz projesine karşı çıkan dost, toplantının basına kapalı bölümünde konuşulanlardan bahsedince gazeteci kimliğimi gizleyerek meraklı vatandaş sorularına yöneldim.
AKP’nin il başkanları ve yöneticileri toplantıda özellikle Anadolu kentlerinde bu paketin çok ciddi rahatsızlıklar yarattığını, terör örgütüne taviz verildiğine dair kanaatin oluştuğunu ve Ermeni meselesinin de partiye oy kaybettirdiğini söylemişler.
Toplantıda konuşulanların kesinlikle dışarı çıkmaması tembihiyle söz alan İçişleri Bakanı Beşir Atalay  “Hiç merak etmeyin, bu tepkiler zamanla tamamen ortadan kalkacak. Türkiye’nin 26 yıldır mücadele ettiği PKK terör örgütü silah bırakacak! Biz de AKP hükümeti olarak tarihe geçeceğiz” demiş.
Beşir Atalay’ın “PKK silah bırakacak” sözü burada bitmiyor. AKP yöneticilerine şehit ve gazi aileleriyle derhal iletişim ve Kürt kökenli vatandaşlarla yakınlık kurma konusunda talimat veren Atalay “Seneye seçim var. 2010 Türkiye ve partimizin kesin zafer yılı olacak. Seçimler için en önemli günler bayramlardır. Bu ve bundan sonraki bayramı iyi değerlendirin. PKK’nın silah bırakması durumunda vatandaşın nabzını tutun. Önemli olanın terör örgütü ve terör olaylarının bitmesi, şehit cenazelerinin gelmemesi olduğunun altını çizin. Bu konuda sayın başbakanın başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere bütün dünya ile mutabakat sağladığını bilin” mealindeki sözlerinden sonra yeni açılan gösteri merkezinin muhteşemliğini gösterip İstanbul’un dünyanın en önemli toplantılarına ev sahipliği yapacağına, AKP’nin yerel yönetimlerdeki projeleriyle ilgili parti yöneticilerine sıkı bir gaz verilmiş.
Türkiye’nin üniter yapısı ve milli düşüncelerinden şüphe etmediğim bu yakının sözlerinden sonra aylar önce bu sütunlardan yazdığım “AKP baskın seçime hazırlanıyor” başlıklı makalemi hatırladım. 2010’un Nisan ayında planlanan seçimden muhalefetin basiretsizliği ve gerçek anlamda muhalefetin olmayışından faydalanarak oy kaybetmelerine rağmen AKP’nin yine iktidar olabileceğini vurgulamıştım. Bu sütunun müdavimleri aynı yazıda görev süresi 5 yıla indirilen cumhurbaşkanlığı makamı için Tayyip Erdoğan’ın Çankaya’ya yerleşme hazırlığını da hatırlar.
AKP’nin İstanbul’daki kampından kendi adıma şu sonucu çıkarıyorum;
Başbakanın “ne pahasına olursa olsun” diye meydan okumasıyla adı “genel af” konmasa da terör örgütüne af çıkarılacağı ortada. Aksi halde Atalay’ın kesin bir dille ifade ettiği “silah bırakma”nın mümkün olmadığı görünüyor. Bunun izlerini ise CHP lideri Baykal’ın “önce silah bıraksınlar sonra değerlendiririz” sözlerinde buluyorum. Yani ana muhalefeti de ikna edebilirler.
Sonuçta silah bırakma karşılığında verilecek tavizlerle Türkiye’nin bütünlüğünden bahsetmek de tarihe karışmış olmayacak mı?
Daha şimdiden “silah bırakma” durumunda vatandaşın tepkilerini yönlendirmek için harekete geçildi bile. İkna timleri kurulmuş, görev cemaat ve siyasi yöneticilere yüklenmiş.
Bütün bunları öğrenince bayramlar bayram oluyor mu?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları