Rezaletin son perdesi

A+A-
Altemur KILIÇ

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’e ait olduğu ileri sürülen bir ses kaydı önceki gün internet sitelerine düştü. Bu ses kaydı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) PKK’ya karşı 27 yıllık mücadelesinin “samimi” bir özeleştirisi imiş!.. “İmiş” diyorum, çünkü gerçek mi belli değil... Gerçek olmadığını umuyorum.
Evet... Gerçek mi, düzmece mi?.. Her ne hal ise, şu sırada, tam 30 Ağustos arifesinde gündemi değiştirmekten öte, Türk Ordusu’nun düşmanlarının, “Kürt sorunu” ve PKK ile mücadele konusunda, orduya yönelttikleri eleştirilere âdeta hak veriyor!.. Ordu düşmanları şimdi bayram edecekler ve bu sakızı yıllar boyu çiğneyecekler... En kıymetli varlığımızı daha da çarçur etmek ve Türk Ordusu’nun saygınlığını ve milletin güvenini daha da sarsmak için! Tabii, dış düşmanlar da herhalde bayram ediyorlardır...
Fakat daha da vahimi, şimdi Erdoğan ve adamları, medyadaki malum yanaşmaları “alternatif ordu” kurmak, PKK ile mücadeleyi, TSK’nın başarısızlığını iddia ederek ’Özel Harekatçı Polisler’e ve komutayı da kendisinin, İçişleri Bakanlığının deruhte etmesinin ne kadar yerinde olduğunu “köşelerinde” yazacaklar ve televizyonlarda ballandıra ballandıra, tekrar tekrar söyleyeceklerdir... Zira gün uğursuzların!

***


Köşemde, Genelkurmayın istihbarat biriminin MİT’e devredilmesini eleştirecektim. Şimdi bu karar da haklı çıkacak, haklı gösterilecek.
Ben, bu 30 Ağustos’ta, resepsiyonların “şehitler verilirken olmaz” bahanesiyle iptal edilmesinden sonra “Aslanlı kapıdan” Türk Ordusu’nun kararlılığı konusunda yiğit bir sesleniş bekliyordum... Ama “Yaralı aslan” kükreyemeyecek... Fareler, etrafında cirit atacaklar!
Velhasıl benim için çok kara bir gün.
Özeleştiri ayrıntılarını analiz edecek, eleştirecek değilim... Her ordu, her genelkurmay kozmik odalarda böyle durum değerlendirmeleri, özeleştiriler yapar ama dışarıya sızmaz; sızdırılmaz!.. O zaman, akla şu geliyor: “Şu sırada bu konuşmalar niçin ve nasıl internet sitesine düşürüldü?..” Açıkçası, bu da uzun süredir Türk Ordusuna karşı girişilen harekâtın son ve belki de ölümcül darbesi!
Bu duruma açıklık getirmek, sızıntının otantik olup olmadığını belirtmek, öncelikle Orgeneral Işık Koşaner’e ve bugünkü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e düşer... Durum, Türk Ordusu’nun onurunun herhalde bir şekilde korunmasını gerektiriyor!..

***


Bugünkü yazımda, Orduya saldırılar konusunda Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e hitaben şu satırlar yer alacaktı: Paşam!.. Son tahlilde, eğer bu konularda gerekenleri yaparsanız -yapmaya da mecbursunuz- rütbe, apolet ve makamınızdan başka kaybedeceğiniz bir şey yok... Apoletler, rütbeler, askerler için tabii çok önemli. Karakterlerinin göstergesi... Bendeniz naçizane bir yedek subay olarak İstihkâm Okulu’ndan mezun olup omzumatek demir takınca büyük gurur duymuştum. Gönüllü olarak iltihak edeceğim Kore Tugayı’nın amblemini, ay yıldız kokardı taktığımda, sokaklarda sanki herkes bana bakıyormuş diye gururla dolaştım... Terhis olduktan sonra, omzunda tek yıldız bulunan üniformamı çıkarıp gardıroba asarken ağlamaklı olmuştum... Birkaç yıl sonra da askerlik şubeme yoklama için gittiğimde bana “Çağdışı oldunuz, bir daha gelmenize gerek yok”  dendiğinde kahrolmuştum...
Bunları, aynı zamanlarda benim gibi binlerce Türk gencinin aynı duygularla dolu olduğunu anlatmak ve ordunun bizim için ne demek olduğunu ifade etmek için yazacaktım. Acaba bu duygular şimdi mazide mi kaldı?.. Özellikle bugün bunu sormak zorundayım.
Kısacası, apoletler, rütbeler çok önemlidir; fakat bunlardan daha önemlisi, onların temsil ettiği onurdur... Türk Ordusu’nun onurudur... Sözüm Türk Ordusu’nun bütün mensuplarına, gelmiş geçmiş komutanlarına racidir. Apolet ve rütbeden fazla korumanız gereken de bu onurdur!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları