Sabri Ülker ile ilk röportaj!

A+A-
Kenan AKINHakkın rahmetine 92 yaşında kavuşan Ülker’in kurucusu daha doğrusu “her şeyi” Sabri Ülker’le ilk röportajı “galiba” ben yaptım.

“Galiba” diyorum zira, 1994’lerden yani benden önce röportaj yapıldığını bilmiyorum.
Röportajın öyküsüne gelince, Sabah gazetesinde “Başkan Danışmanı” ve röportaj yazarı olarak çalıştığım 1994’de başlayan seneler akla geliyor. ...Ve tabii ki, rahmetli Sabri Ülker ile gerçekleştirdiğim söylev...
Her şeyden önce, rahmetli Sabri Ülker’in, çok babacan, çok dirayetli, çok maharetli, çok çalışkan ve kısacası “saygın” bir portre çizdiğini belirtmem gerekiyor.
Tabii ki, mütevaziliği daha doğrusu sadeliği, röportajımıza hakim olmuştu.
53 yıllık kabarık arşivimden Sabri Ülker’in, bizzat çektiğim fotoğraflarını eğer bulmuş olabilseydim, rahmetlinin beyaz önlüklü iş başı görüntüsü, mutlaka bu sütuna değer ve renk katardı.
Söyledikleri ise, gerçekten de, bir belge niteliği taşıyor.
Hatırladığım kadarıyla, Sabri Ülker’in en fazla “keyif” aldığı ve her zaman tekrarladığı, yıllarca radyolarda anons edilen, gazetelerde iki veya üç sütun yayınlanan; “Unutma babacığım, akşama mutlaka Ülker getir” veya “Akşama babacığım unutma Ülker getir” reklamının öyküsünü defaatle anlattı.
Sonra, ABD’den emekli uzmanları getirterek, Ülker’de istihdam ettirdiğinin üzerinde de çok durdu.
Amerikalı emeklilerin işlerin ve fabrikaların büyümesinde büyük rolü olduğunu hiçbir zaman unutmayacağını belirtti.
Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Eski Kozlu mezarlığına defnedilen Sabri Ülker’in tabutuna Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın omuz verdiği fotoğraflar manşetlere yansıdı.
Söz Başbakan’dan açılmışken, Ülker’in 50. kuruluş yıl dönümünde, rahmetli Sabri Ülker ve İstanbul Belediye Başkanı iken Erdoğan’la aynı masada oturduğumuzun fotoğrafını, yayınlamak da bize düştü.
Sabri Ülker’in yıllar önce söylediklerinden bazı satırları hâlâ hatırlayabilmenin temelinde, rahmetliye duyduğumuz saygı ve hayranlık yatıyor.
Zaten, Ülker’i bir dünya devi görme hedefi hiç unutulur mu?
“İnşallah, Ülker için dönülmez hedef; dev dünya markaları arasına girmek ve orada kalmak. Ümit ederim hayattayken Ülker’i bu noktada görmek nasip olur”.
Sabah gazetesinde iki gün yayınlanan röportajda daha neler yoktu ki...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları