Sadri Şener kime kızıyor?

A+A-
Murat TAŞKIN

Bir musibet bin nasihatten iyidir?
Böyle bilinir. Ama, galiba bu herkes veya herkesim için geçerli değil. Sadri Şener’in başkan seçildiği son genel kurul öncesi, Dernekler Kanunu’na uyarlanmayan tüzük nedeniyle, “elaleme gülünç” olacak derecede olaylar yaşanan Trabzonspor’da zihniyet olarak pek fazla bir şey değişmemiş galiba.. Çünkü, ortada hukuki bir sorun var. Bu sorunun giderilmesi için de tüzüğün dernekler yasasına uyarlanması şart. Bu şart için Trabzonspor yönetimi önce avukatların çoğunlukta olduğu bir kurul oluşturup tadilarları yapıyor. Sonra da olağanüstü kongre kararı alıyor. İşte ilginçlikler mi diyelim, yoksa sorumsuzluklar mı? Bundan sonra başlıyor. 19 bin üyesi bulunan ve son kongresine 5 binin üzerinde üyesi katılan Trabzonspor’da, tüzük kongresi için salona sadece 221 kişi geliyor.
Neredeyse, Trabzonspor’un kurullarındaki isimleri toplasanız bu sayıyı bulacak!..
Sonra neler oluyor? Kongrelerin gedikli divan başkanı Av. Cengiz Çebi yönetiminde 16’ıncı maddeye kadar olanlar teker teker oylanıyor ve yasal olarak gerekli üçte iki çoğunlukla kabul ediliyor. Sıra geliyor giriş ve yıllık aidatlarla ilgili, eski hali 100 giriş, 40 yıllık aidat olup, tüzük tadilat kurulunan 500 giriş, 120 yıllık olarak önerdiği maddeye. Bu madde ilginçtir, salondan giriş 300, yıllık 80 lira olarak önerge veriliyor. Ama, genel kurula katılanların üçte ikisinin oyunu gerektiren oylama için salonda bu kadar üye olmadığı anlaşılıyor. Anlayacağınız madde eskisi gibi kalıyor. Onu takip eden 75 madde daha aynı akıbete uğruyor. Kısacası Trabzonspor’un tüzüğü, salona giren 221 kişiden 101’nin ortalıkta bulunmaması ve de bu nedenle de üçte iki çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle yasa gereği kabul edilemiyor. Bana göre kabul edilmiyor!. Bu arada tüzüğü hazırlayan kuruldan da bazı üyelerin ret oyu veren 17 kişi ile birlikte el kaldırdıkları bile görülüyor. Sonra da başkan Sadri Şener, herkese ateş püskürüyor. Peki başkan kime kızıyor? Herkese kızıyor!.. Salona sadece oy kullanma hakkı bulunan 5 bin küsur üyeden ancak 221’ini getirebilen yönetime mi? Ya da, Trabzonspor’u sadece yeşil çimlerin üzerinde top koşturan 11 kişiye hizmet eden bir kulüp olarak algılayanlara mı? Kendilerinin hazırladıkları tüzüğe ret oyu verecek kadar, etiklikten uzak komisyon üyelerine mi? Saat 11.00’de salona girip, yarım saat sonra terk eden sorumsuz genel kurul üyelerine mi?
Sadece bu yılki transfere 50 trilyon liranın üzerinde para harcayan bir kulübe üye olmak için 500 lira giriş, 120 lira yıllık aidatı çok görenlere mi?
Evet, istifanın eşiğine kadar gelen Sadri Şener, kime kızıyor?  İsterseniz, “Kime kızmalı?” sorusuna kısa ve öz bir cevap arayalım. Kısır çekişmeleri bir türlü bir kenara bırakamadığı için kendi içinde birlik ve beraberliği sağlayamayan bir yapının giderek belirginleştiği Trabzon için Trabzonspor’un ne anlama geldiğini anlamayacak kadar sığ ve kısır düşünceli olan herkese kızmalı başta Sayın başkan olmak üzere tüm sağduyulu Trabzonlular.. İmkânsız gibi görünen bu temenniye, gönülden bir koskoca “inşallah” çekerken, bir dostumuzun kulak misafiri olduğu iki Beşiktaş ve Galatasaraylının sohbeti ile söz torbasını bağlayalım: Beşiktaşlı; “Trabzonspor çok iyi başladı ve gidiyor. Bunu kim durduracak.”  Galatasaraylı; “Merak etme onlar kendi kendilerini durdururlar.”  Ne diyelim; bunlar inşallah yanılırlar. Ama, yanıltmak için Trabzonspor camiası çaba gösterirse bu ancak gerçekleşir...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları