Sakallı Nurettin Paşa seçimi...

A+A-
Mevlüt Uluğtekin YILMAZ

Dünyada Türk milleti kadar; dinine içten, gönülden bağlı, bir başka milletin var olduğunu sanmıyorum. Bizler, eski dinimiz olan “Atalar ruhu, Gök Tanrı İnancı” nı taşırken de saygılıydık. O dinimizden vazgeçmemek için 70 yıl (670-740) Araplarla savaştık; çok büyük katliamlara uğradık. (Bkz. Ebu Cafer Taberî (838-923) Tarihi) 8. Yüzyılın sonlarında İslam dinine geçince, bu dinimize yaptığımız ulu hizmetlere de tarih tanıktır. 
Türkler, samimi dindarlar topluluğudur. Ama ne var ki; milletimizin bu güzel özelliğini, kimi kişi ve gruplar kendi çıkarları için rahatça kullanabilmektedirler. Çünkü din, Türk’ün ‘Bam’ telidir. En duyarlı noktasıdır. Ona şefkatle dokundun mu, sana teslim olur. Özellikle kimi siyasetçiler, masum insanlarımızın ‘Bam teli’ olan inançlarını tetikleyerek, onların iradelerini teslim alabilmektedirler. İşte bu çirkin oyunun, Cumhuriyet tarihimizdeki ilk örneğini, (Sakallı) Nurettin Paşa verdi. Nurettin Paşa olayı, Cumhuriyetin kuruluş aşamasında Türk milletinin dinî duygularının istismar edilerek aldatılmasının, belgeli ilk örneğidir. 
Gâzi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün Nutuk’unda eksik bulunabilir; ama belgesiz ve gerçek dışı bir sözcük bile bulunamaz. Atamız Nutuk’unda, Nurettin Paşa örneğiyle bizleri adeta uyarmaktadır. 
Birinci Ordu Komutanı Nurettin Paşa, doğum yeri olan Bursa’dan bağımsız Milletvekili (Mebus) seçilmek için uğraşır ama seçilemez. 1924 yılı ara seçimlerinde yine Bursa’dan bağımsız Milletvekili seçilmek ister. Bu kez işi sıkı tutar. Propaganda çalışmaları için “Hâl Tercümesi” (Özgeçmiş)ni anlatan bir broşür yayımlar. Bu broşürde, kendisinin başarmadığı konuları, sanki tek başına kendisi başarmış gibi anlatır... Broşürünün kapağında şu sözler yer alır: “İzmir fâtihi, Afyonkarahisar ve Dumlupınar Savaşlarının galibi Gâzi Nurettin Paşa Hazretleri’nin hâl tercümesi”... Kapaktaki bu cümle bile, broşürün içindeki gerçek dışı sözleri anlatmaya yeter derecededir. Ama Atatürk’ümüz, gelecek nesillere örnek olsun diye; broşürde halkı aldatmaya yönelik her cümlenin, her sözcüğün gerçek yanıtını Nutuk’ta tüm ayrıntılarıyla bıkmadan verir. Bu yalan dolu seçim broşüründe Nurettin Paşa daha da ileri giderek; kendisinin Peygamber soyundan geldiğini anlatmaya çalışır. Paşa, “Kûtülamare’nin kuşatıcısı, Bağdat’ın savunucusu, Yemen, Selmanpâk, Batı Anadolu, Afyonkarahisar, Dumlupınar, İzmir Savaşları galibi ve İzmir fâtihi” gibi gerçek dışı sözlerinden sonra milletin ’Bam teli’ne broşürde şu sözlerle vurur: “Nurettin Paşa, Irak cephesinde iken yerli halk tarafından kendisine verilmiş bulunan, Peygamber Hazretlerinin Kerbelâ’da yatan torunu İmam Hüseyin Hazretleri’nin mübarek kılıcını taşımakla şeref duymaktadır”.
Bu sözlerin bitiminde Atatürk’ümüz Nutuk’ta şöyle der:
“Efendiler, bu ne lâftır!
Kerbelâ, Peygamber’in torunu, imam, mübarek kılıç, şeref duymak gibi, cahil takımının hoşuna gidecek lâflarla milleti kandırma politikasını benimseyenler, artık insaf etsinler! Millet de dikkat ve uyanıklığını artırsın!” 
(İliştiri: Nurettin Paşa Bursa’dan (1924-1925 ara seçimlerimde) iki kez seçilir ama; Meclis’te barınamaz; istifa eder!)
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 30 Mart 2014’te bir seçim yaptı. Başkentin kenar semtlerindeki sokaklardan geçen parti araçlarını günlerce takip ettim. ’Başarılı partinin’seçim araçlarından sokaklara, pazarlara yayılan bir ses vardı. O ses, seçim aracından Allah’a yönelik bir yakarıştı... “Ey Sevgili, Ey Sevgili...” diye ağlamaklı biçimde, Liderin sesiyle kulaklara yayılıyordu. Pazardaki kadınlar ağlıyordu...
Türkiye, ‘seçimin’ kutlu olsun!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları