Sanal dünyanın bordo berelileri

Kürşad ZORLU

Teknolojideki baş döndürücü değişim ve gelişim yeni bir mücadele alanı ortaya çıkardı. Buna internet diyoruz. Bir zamanlar belli yerlerde alabildiğimiz bu hizmet artık herkesin evinde hatta olabildiğimiz her yerde. Dolayısıyla bu güç alanını inkâr etmek mümkün değil. Aksine en ince detaylarına kadar incelenip birey ve topluma katkı için uyarlanmalı. Milyonlarca insanın haber aldığı, iletişim kurduğu ve nice sebeplerle kullandığı sanal dünya, yaşanan olaylara baktığımızda öncelikli konulardan birisi olmuştur.

“Bulgaristan’da ülkemizi hedef alan bir çeşme olayı vardı. Bizim Türk basını bundan bahsederken Bulgar basını hiç bahsetmedi. Ayyıldız Tim, Bulgar Devlet Bakanlıklarını hacklediğinde bütün televizyonlar son dakika haberi olarak verdi. Bu da karşı tarafa bir şey söyletebildiğinizi, zorla da olsa tekzibinizi yayınlatabildiğinizi gösteriyor. Çünkü Bulgaristan basını şöyle demişti: Bu siteler çeşme olayından ve aşırı ırkçılıktan dolayı hacklendi .”  Bu sözler Ayyıldız Tim grubunun yayınevi müdürü ve onları çok yakından tanıyan İshak Telli’ye ait... Kendilerine  “sanal dünyanın bordo berelileri”  diyorlar. Grup dünyanın bir ucundan Yeni Zelanda’dan idare ediliyor. Adminin yöneticisi bir şehit kardeşi. Gruba katılım sırasında çok detaylı incelemeler yapılıyor. Nitekim www.ayyildiz.org olan resmi adreslerinde ciddi bir kurumsal kimlik göz çarpıyor.

Bugüne kadar dünyanın pek çok yerinde ve özellikle Avrupa’da binlerce site hacklenmiş. Hemen bu  “hack”  olayını İshak Telli’ye sorduk. O da bu kelimenin onlara göre  “Tekzip” demek olduğunu söyledi. Düşünün... Avrupa’da bir site Türkiye aleyhine iftira niteliğinde bir yazı yazıyor. Nereden idare edildiği de belli değil. Yani ilgililere ulaşamıyorsunuz. İşte bu noktada bordo bereliler devreye giriyor. Söz konusu siteyi ele geçirip gerçeği yayınlıyorlar. Peki bu bir suç mudur? Olmamalı. Her dilde tekzip yayınladıklarını ve konunun Ermeni sorunu, PKK ve bölücülük, İslam ve Türklüğe saldırılar gibi spesifik olduğundan bahsediyorlar. Örneğin Barzani ve Talabani’nin sitelerini hackleyenler bu grup. En son kamuoyuna  “Türk lokumu” olarak yansıyan ve Avusturya’da meydana gelen çirkin olaydan dolayı hackledikleri siteler yüzlerce... Bu sayede Avusturya basınında yer bulmuşlar. Ama onlarca önemli olan bu olaydan dolayı gösterdikleri tepkinin adresine ulaşmış olması.

Ayyıldız Tim
görünmeyen kahramanlar
Görünen o ki sanal alemde özellikle önümüzdeki dönemde ciddi mücadeleler yaşanacak. Ayyıldız Tim’e çok büyük bir teşkilattan teklif gelmesi bunun bir kanıtı. Ülkemiz adına bu tarz gruplara bakış açımız, amaç ve eylemler meşru ve yalnızca Türk milleti adına olduğu sürece olumludur. Şimdilerde Ayyıldız Tim’in hikayesi, bilinmeyen yönleri, sanal alemdeki güç mücadeleleri, PKK’nın nasıl haberleştiği, Avrupa’daki sitelerin bazılarının arkasında kimlerin olduğuna kadar pek çok konuyu kapsayan bir kitap piyasaya çıkmak üzere. Yani çok önemli ve insanı hayretler içinde bırakacak bir kaynak. Mutlaka okunması ve yayılması lazım. www.cengizhanyayincilik.com  adresinden her türlü bilgi ve irtibat adreslerini bulabilirsiniz. Ayrıca bu tarz önemli hizmetleri kamuoyuna duyurmak isteyenler e-posta yoluyla ( kzorlu77@gmail.com ) bana ulaşabilirler.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş