'Sarıkamış'

A+A-
Altemur KILIÇ
Sarıkamış’ın, Türk tarihinde, Türk Ordusu için özel bir yeri vardır. Bu, adeta bir travmadır. TSK’nın mutat kış tatbikatına bu adın verilmesi de bunun içindir! Şu bağlamda, “Sarıkamış’ın”, Türk Ordusu ve Türkiye Cumhuriyeti için bir dönüm noktası, hatta yeni bir “travma” olması söz konusu!..
Şu sırada öyle şeyler oluyor, öyle gelişmeler yaşanıyor ve öylesine bir “bilgi kirlenmesi” var ki artık havsala almıyor... “Allahım; aklım, fikrim Sana emanet” diyorum!
Mesela bir gazetenin manşetinde ifade edildiği gibi, Sarıkamış tatbikatında “asimetrik” bir durum var. Eğer son dakikada değiştirilmezse, Genelkurmay Başkanının da katılacağı tatbikatı, “Ergenekon terör ve darbe çetesi” sanığı 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk yönetecek!

Normalleşme
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son “fermanı”; “Normalleşiyoruz”. Eğer olanlar “normalleşme” ise, “anormalleşme” başka nasıl olur? Ülke allak bullak; Erdoğan’ın “fermanı”, tozdan dumandan okunmuyor.
Eğer durumun vahametinin hâlâ farkında değilseniz, ben açıkça söyleyeyim; Atatürk’ün Cumhuriyeti, Vatanımız, gözlerimizin önünde elden gitmekte... İç ve dış düşmanlar el ele, başımıza gergef işler gibi, çoraplar, takke cüppeler örüyorlar! Onlar ne yaptıklarını ve yapacaklarını biliyorlar, ama çoğumuz hâlâ bunları anlamıyoruz... Hakikaten, “idraksiz” Türkler miyiz? Ve işte şimdi de, “Sarıkamış” tayız! Ülkemizin “mâkus” kaderi, büyük olasılıkla, orada tayin edilecek ve bu “kaderin” geleneksel gücü, “Türk Ordusunun” onuru da, orada ya kurtarılacak ya da!..
“Sarıkamış”, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un askerlik hayatında da, bir dönüm noktası...

Açıklama mı kapatma mı?
Genelkurmay Başkanlığı, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”ndaki ıslak imzanın Albay Dursun Çiçek’e ait olduğuna ilişkin yeni deliller bulunduğunu açıkladı. Soruşturma yeniden başladı... Ortaya çıkan deliller karşısında Askeri Savcılık, Albay Dursun Çiçek’in tutuklanmasını talep etti, ancak Askeri Mahkeme bu talebi reddetti. Şimdi soruşturma devam edecek ve büyük ihtimalle Askeri Mahkeme’de Çiçek aleyhine dava açılacak. Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, daha önce ıslak imzanın Çiçek’e ait ve belgenin de gerçek olmadığını söylemişti, ama aynı zamanda da, “Kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar kesin değildir, yeni bilgi ve belgeler ortaya çıkarsa elbette soruşturma yeniden açılabilir” demişti, şimdi öyle de oldu...
Başbuğ, başta yanılmış, yanıltılmış olabilir. Şimdi yeni deliller, bulgular üzerine, bunların üzerini örtmeye çalışmadı, vaat ettiği gibi, bunları kamuoyu ile paylaşıyor; bu da bir bakıma, dürüstlük gereği... Ama Ordunun müzmin düşmanları, bu “şövalyeliği” anlamayacaklar, Genelkurmayın “inandırıcılığını” eleştireceklerdir!
Bir de “Balyoz” var. Dursun Çiçek’in imzasının ne kadar ıslak olduğu, benim naçiz kanaatime göre hâlâ kuşkulu, ama şimdi Balyoz iddiaları da, kaçınılmaz olarak, yeni boyut kazanıyor. Maalesef, bundan sonra, malum çevreler mal bulmuş mağribiler gibi orduyu “yağma etmeye” Ordunun ve Başbuğ’un üzerine gitmeye daha büyük hırsla, devam edeceklerdir!
Bu yazı yazıldığı, baskıya verildiği sırada durum, genellikle belirsizliğini ve sual işaretlerini koruyor... Başbuğ’un, bu konularda şahsen bir açıklama yapıp yapmayacağı ve hatta Sarıkamış Tatbikatına katılıp katılmayacağı da belli değildi...
Son tahlilde anlaşılıyor ki dış ve iç komplocular iyi “gergef” işliyorlar... Ordunun vesayetinden, Ordunun siyasete karışmasından kurtulmalıyız derken Türk ordusunu vesayetleri altına alacaklar ve siyasetlerine alet edebilecekler.

Normalleşme
Türk Ordusunun saf dışı bırakılması üzerine açılımlar devam edecek; Başbakan “Kıbrıs Açılımının şifresini” verdi. AB talimatı gereği, Kıbrıs’tan, Türk Ordusu çekilebilecek... ABD Kongresi, bugün soykırım tasarısını geçirse de Ermenistan’a kapılar açılacak. Ve Mağribiler, Kıptiler, “kırk haramiler”, Türk Ordusundan kurtardıktan sonra, Türkiye’yi yağmaya, pervasızca, devam edecekler! Ve “Normalleşme gereği” Türklük kimliğini değiştirecek ve YAŞ kararlarını, sivil yargıya tabi kılacak, Anayasa değişikliği kolaylıkla yapılacak... Kürt açılımını, PKK kendisi, daha kolay sürdürecekler! Türk Ordusu dünya tarihinde tek kurşun atmadan teslim olacak, teslim edilecek tek ordu mu olacak? Fazla mı iyimserim? Ama ben, Türk Ordusunun, kendi onurunu ve Atatürk’ün Cumhuriyetini sonuna kadar, her ahval ve şerait dâhilinde “koruyacağından eminim”!
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları