Şaşmaz sağduyu safsatalı halk dalkavukluğu

A+A-
Cazim GÜRBÜZ

Politik psikiyatrinin örnek vakaları:
Uysal sürüler, kuklalar, kurmay piyonlar...

 

Buldular tamtakır bellekleri ve kör iz’anları; işlediler, çeldiler, ya serseme, ya robota çevirdiler. Bayatı ıslatıp bir yağ çektiler ki üstüne, tam kaba sürünün ağzına lâyık. Suret-i Hak’tan gösteren makyaj, aktıkça tazelendi localarda, siyasal asparagaslar üretildi medya plazalarda. Aptal kutularının  hipnotik ekranlarında beşinci kol; yılkı halinde AB meddahı. Ve işte bu ahval ve şerait altında  “halk hakemliği”. Sonuç: özü ve sözü çürüklerle sarmalandığımızın resmi, kaypaklığın belgesi, ihanetin tezahürü, çıkarcılığın tecessümü. Ve bütün bunlardan daha elim ve daha vahimi;  “şaşmaz sağduyu”  safsatalı, halk
dalkavukluğu...
KUKLALARIN İPLERİ, PİYONLARIN
KURMAYLIĞI
Kuklalar iplerini göremezler ki... Okşanmayagörsün hafifmeşrep gururları, bu piyonlar kendilerini kurmay sanırlar... Bir göz işaretiyle koroya dönüşür it ağızları... Kurtsundur ya kocamışsındır; ancak ıssıza sığınarak dinç olur kulakların.
 KENARDA GEZİNİP ORTADA BULUNANLAR
Cafcaflı unvanlarla anılmışlar, hikmetler yumurtluyor sanılmışlar, dâvâ’nın lafazan bezirgânları, kenarda gezinip ortada bulunmuşlar.
 EN HAKİKİ MÜRŞİD: HAZRETİ ÇIKARSA
Önyargı direnci, saplantı tezi, en hakiki mürşidi: Hazreti Çıkar... Demirbaş ekran konuğu mu yapsak, siyasetçi mi, ne dersiniz?
MASASI BÜYÜK, KÜÇÜK ADAMLAR
Dar günlerde bölük-pörçük adamlar. Ahlâkı, namusu düşük adamlar. Bu masası büyük, küçük adamlar. Dönme devşirmeden hazır-nazır var.
UYAKLI İĞNE
Bülbül ve dut. Tükür ve yut. Bir atım barut. Önce at tut, şimdi unut. Gaipten cart-curt. Ruhu çağrılan angut. Seçilmiş Dalgacı Mahmut. Değer yargıları baş aşağı amut. Geçmişler akut. Söylemler mahut, ağızlar çaput. Rüşvette sübut. Yeni dünya düzeni küresel komut. Stratejik ortak en büyük haydut. Babil’de yine Harut’la Marut. Dolar’la Avro en büyük tağut. Tribün aşkına şut. Brüksel adlı menzil-i maksut. Kıbrıs’ta fink atar binlerce mangurt. Böylece hainlik ispat-ı vücut. Boğulmuş avâze-i davut. İman nanay, akıl mahdut. Papaz büyüsünde kut. Nice hoca kılıklının koynunda Talmut.
POLİTİK PSİKİYATRİNİN ÖRNEK VAKASI
Kabuğunu kıramamış bir siyaset softası. Biate ve itaate şartlanmıştır kafası. Yanıltmasın sizi çalımı ve tafrası. O, politik psikiyatrinin örnek vakası. 
DİNOZOR’A ZOR
Sandı yelkenler fora, sandı ben alabora; sandı ki üfürükle kopar fırtına, bora...                                  Burgaçlara düşürdüm en derin denizlerde; beynini yora yora zor verdim dinozora.
SORMA İLE YORMA
Sorasın sormayayım, yorayım yormayasın... Bu mudur istediğin?
AĞIZA PERGEL, DİLE KONTÖR
Bir pergel olmalı, ölçü vermeli; yerli yersiz, gerekli gereksiz ve çok açılan ağızlara. Kontöre tâbi olmalı bu ağızların dilleri; anlamalı ve öğrenmeliler söz’ün de bir ekonomisi olduğunu.
PARAN KADAR
-Paran kadar konuş!
-Kitaplarım ve belleğim kadar konuşsam olmaz mı?
ARABALAR ÖKÜZLER
Bizim köyde öküzler çekerdi arabaları. Bu kocaman şehirde arabalar çekmekte bazı öküzleri.
KARTALLAR NEREDE YARGILANIR?
Göğün ikinci katında. İlk katta ondan yüksek uçan yok çünkü.
KLASÖRLERE SAKLAN
Klasörlere saklan bu ülkede, seni kimse bulamaz.
ÖZLÜK HAKLARI

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları