Şehitleri yeni hatırlayan şu 'gitarcı' silahşorbaşı

İsrafil K.KUMBASAR

Samimiyet, imanın ön şartıdır.
Hangi fikre, hangi düşünceye, hangi ideolojiye mensup olursa olsun, inancında ‘samimi’ olan her kişiye, ‘yüzde yüz karşılarında’ olsak bile gizli de olsa mutlaka ‘saygı’ duymuşuzdur.
Ama, bir fikre, bir düşünceye, bir ideolojiye aslında inanmadığı halde, ‘inanmış gibi’ görünüp ‘kendi şahsi çıkarları’ doğrultusunda kullanmaya kalkışan, ‘duruma’, ‘şarta’, ‘vaziyete’ göre tavır alıp ‘bukelamun’ gibi renk değiştiren ‘ikiyüzlü’ insanlardan ise aynı oranda ‘nefret’ etmişizdir.
‘Milli’ olmayıp, ‘milliyetçi’ geçinenler gibi...
‘Halkı’ aşağılayıp, ‘halkçılık’ yapanlar gibi...
‘Dini’ istismar eden ‘din tüccarları’ gibi...

* * *

Aydın Doğan’ın baş silahşoru namı ile tanınan Ertuğrul Özkök, Tayyip Erdoğan’ı ‘pazarlık’masasına çağıran yazısında aynen şu ifadeleri kullanıyor:
- “Artık her gün üç beş şehit geliyor.
Başbakanımızdan partisinin yolsuzluğa karışmış mensuplarını, vicdan hırsızlarını savunmak için harcadığı gayretin hiç olmasa yarısını da memleketin evlatlarını nasıl kurtarırıza harcamasını bekliyoruz.
Hiç sorun değil. Her gün bize küfretsin, hedef göstersin.
Yeter ki, dağlarda teröre karşı mücadele eden çocuklarımıza biraz daha ilgi göstersin.
Bak, artık her akşam üç beş yuvada ağıtlar yakılmaya başlandı.”

* * *


Peki Ertuğrul Özkök kim?
Hani başında bulunduğu gazetenin birinci sayfasına, Mehmetçiğe kurşun sıkan bölücü terör örgütü mensuplarının düzenlediği eğlencenin resimlerini basıp, altına da “Kandil’deki gitarcı çocuklar” diye manşet atan zat-ı muhterem.
Hani gazetelerin genel yayın yönetmenlerine çağrılar yapıp “Aman şehit haberlerini birinci sayfalardan vermeyelim, zaten insanlarımız acı içinde, onları bir de şehit haberleri ile üzmeyelim” diye buyuran akıl hocası...
Hani “Artık bitirin bu kanı” diye hükümeti uyarırken, kendisine de “Neden ülkeyi güllük gülistanlık gösterip, akan kanı görmüyor sunuz?” diye soran bizleri, ‘marjinal’, ‘kaba milliyetçi’ ilan eden demokrasi abidesi...

* * *


Eeee, ne demişler.
Herkesin bir hesabı var.
Amma Allah’ın da bir hesabı var.
Deyim yerindeyse, ülkenin başına musallat olan yılan, dönüp dolaşıp ‘kendi menfaatlerine’ dokunmaya başlayınca, birdenbire ‘her akşam üç beş yuvada ağıtlar yakılmaya başlandığını’ farkedip, başladılar feryad-ı figana.
Hem yeri geldiğinde ‘menfaatleriniz’ öyle gerektiriyor diye akan kanı ‘görmezden’ geleceksiniz, hem de ‘taleplerinize’ cevap verilmediğinde de, birdenbire imana gelip şehitleri hatırlayacaksınız?
Söylesene bre silahşörbaşı!..
Şehitlerin kanının senin için şarap kadar değeri var mı?
‘Samimiyetine’ kim inanır?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş