Şenol Güneş zihniyeti...

A+A-
Murat TAŞKIN

Eldeki kadro ile başarı elde etmek zordu.. Takii Şenol Güneş gelinceye kadar..
Bir başka tarif ile “Trabzonspor’a Şenol Güneş eli değinceye kadar..”
Futbolcu bazında “aynı hamam aynı tas” olmasına rağmen yıkanmanın şeklini ve şemalini Şenol Güneş değiştirince, Trabzonspor 2009-2010 sezonunu hiç tahmin edemeyeceği bir başarı ile tamamladı.
Başarının birincisi Türkiye Kupası’nı kazanmak, ikincisi ise Fenerbahçe ile yaptığı son maç ile olumsuz şaibeleri elinin tersiyle itip, itibarını korurken, Anadolu’dan da yeni bir şampiyon çıkarmaktı.
Trabzonspor’u bu başarısında “değişimi” döneklik olarak algılamadan kendini yenileyen, felsefesini genişleten Şenol Güneş’in katkısı büyük olmuştur.
Şenol Güneş, önce kendinde gerçekleştirdiği zihniyet değişimini, sonra takımına adapte etmiş. Bununla da yetinmeyerek yönetim ve taraftar bazında gerçekleşmesi için de çaba içine girmiştir.
Uzak Doğu dönüşü, “Şenol Güneş Zihniyeti” olarak adlandırdığım bu değişime Trabzon ve Trabzonspor’u büyük ihtiyacı vardır.
Çünkü, çeyrek asırdır şampiyon olamayan Trabzonspor’da, bunun müsebbibi hep aynı zihniyete, yani “Her sezona şampiyon olmak” için başlama hesabına takılıp kalmasıdır.
Şenol Güneş, “Bu hesap yanlıştır. Orta ve uzun vadeli hesaplarda yapmak, geleceğe yatırımı planlamakla da başarı elde edilir” derken, sürekli yinelediğim, “Trabzonspor çeyrek asırda her 5 yılda bir şampiyon olacağım hesabı yapsaydı, şimdiye kadar 5 kere daha şampiyon olmuştu” iddiam aklıma geldi. Gelince de Şenol Güneş ile paylaştım ve “mantıklı” cevabını aldım.
Bu zihniyet değişimi Şenol Güneş ile Trabzon ve Trabzonspor’un havasını değiştirecektir. Ama, Türkiye Kupalı bir sezonun ardından önümüzdeki sezona şampiyonluk beklentisi olmadan başlanabilecek midir? Zor...
İşte bu nedenle Şenol Güneş’in işi daha da zor. Hem zihniyet değişimi, hemde hasret kalınan şampiyonluğu bir an önce ulaşma arzusu..
Allah kolaylık versin Şenol Hoca...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları