Şiddette çifte standart...

A+A-
Murat TAŞKIN

Bu ülkenin muzdarip olduğu hastalıklardan biri de çifte standartlardır. Yasa vardır.. Ya uygulanmaz.. Uygulanırsa da, Diyarbakır’da başka, Erzurum’da başkadır. Trabzon’da farklı, Kocaeli’nde farklıdır. Çifte standart hayatımızın her alanında kendine, adeta kanuni ve ahlaki açıdan doğruymuş gibi yer bulmuştur. Ekonomi de, siyasette, idarede, evde, yolda, işte, aşta, aşkta.. Atatürk’ün,  “ahlâklısını severim”  ile işaretlediği sporda bile.. Bakınız, spor saha alanlarındaki şiddet de bile çifte standart uyguluyoruz. Hem de, temayülden çıkarıp, yasa ile sportmenlik dışı şiddetli ve ona meyil eden hareketleri sınırlandırmaya çalışmamıza rağmen.. 5149 sayılı Sporda Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin  Önlenmesine Dair Kanun’daki günün ekonomik koşullarında bin 500 lirayı aşkın para ve 6 ay hak mahrumiyet gibi cezalar bulunmasına karşın..
Aslında sorun yasada ve cezalarda değil. Sorun kanunu uygulamayan, ya da uygulamada çifte standartla hareket edenlerde.. Yani, yasayı uygulamakla yükümlü İl Spor Güvenlik Kurulları’nda.. Bu kurulun TSYD adına Trabzon’daki bir üyesi olarak, yasa kapsamına giren hareketlerde en küçük bir istisna yapmıyoruz. Bir şişe pet suyu sahaya,  ya da başındaki şapkayı salona atana dahi 6 ay hak mahrumiyeti ve bin 500 lira para cezası kesiliyor. Ancak, televizyondan izlediğim görüntülerden ve gazetelerdeki fotoğraflar ile haberlerden sonra ülkemizin değişik yörelerindeki uygulamalar için bilgi edindiğim de, söz konusu yasanın hiç ama hiç kale alınmadığını, adaletli davranılmadığını öğreniyoruz. Bir müsabaka düşününki tribünlerde kavga, saha içinde seyirci, havada uçuşan şişeler, ayakkabılar, çakmakların uçuşması.. Ama sonrasında söz konusu olayların yaşandığı spor alanlarıyla yetkili illerdeki  Spor Güvenlik Kurulları’ndan çıkan tek ceza kararı yok. Geçtiğimiz hafta Kocaeli ve Van başta olmak üzere en az 10 değişik yerde meydana gelen saha içi şiddet olaylarının ardından sorumlu İl Spor Güvenlik Kurulları’nın nasıl kararlar alacağını hiç ama hiç merak etmiyorum!.. Çünkü, Kocaelispor-Trabzonspor maçından sonra hiç kimse hakkında yasal tutanak düzenlenmediğini biliyorum.
Sonra da, Trabzon İl Spor Güvenlik Kurulu’nda, 5149 sayılı yasayı uygulayarak, yasaları yalama haline getirmemek için çaba sarf ediyorum, üyelerle sar ediyoruz.. Olmuyor.. Zorlanıyoruz.. O kadar çok,  “Başka yerlerde kıyamet kopuyor tık yok, sizde ise ceza çok”  diyenlere verecek cevap bulamıyorum, bulamıyoruz..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları