Sigara deyip geçmeyelim…

A+A-
Esfender KORKMAZ

Avrupalılar tütünü 1500 yıllarında kızılderililerden öğrendi ve Avrupa'ya taşıdı. Osmanlı İmparatorluğu'na da 1605 yılında  Venedikli tüccarlar tarafından sokuldu. Amerika'da

yerliler tütüne  "tabaco" veya "tombac" derlermiş.

Türkiye de kapalı alanlarda sigara içmeyi yasaklayan kanun 2008 yılında çıkarıldı. AKP iktidarının, paradan 6 sıfır atılmasından sonra yaptığı 2. olumlu iştir. Zira , kapalı alanlarda sigara içilmesinden, içmeyenlerde zarar görüyordu.

 

Zaman zaman, sigara bırakma kampanyaları yapılıyor. ''Sigaranın toplumsal maliyeti ..Sigara nasıl bırakılır '' konusunun işlendiği bir panelde, tıp fakültesinden bir öğretim üyesi, İstanbul Tıp Fakültesi'nde sigara içenler ve bırakanlar arasında yaptıkları deneyimlerde şu sonucun çıktığını söyledi:

 

''Sigara,  bayanlarda cildin bozulmasına neden oluyor.. Sigara bırakan bayanların  cildi ise hızlı bir şekilde  düzeliyor.. ''

 

Yani  sigara yalnızca, akciğer ve diğer hastalıklara neden olması yanında, cildi bile bozuyor. Böyle giderse 50 sene sonra sigara içilen dönemler insanlık  tarafından hayretle karşılanacak.

 

Sigara sosyal maliyeti olan bir maldır.. Ayakkabı, elbise gibi mallardan ayrılır.. Ayakkabı yalnızca onu giyene fayda sağlar.. Ayakkabının ve ayakkabı giyenin topluma bir maliyeti olmaz.. Oysaki  sigaranın, hem  sigara içene   özel fayda ve özel maliyeti vardır.. Hem de aynı zamanda  topluma bir  sosyal maliyeti vardır.

 

Özel faydası, sigara içenin belirli bir sürede olsa, stresten uzaklaşmasıdır .. Özel  maliyeti ise sağlık sorunu yaratmasıdır.. O kadar ki sigaranın insan ömründen ortalama 5-6 yıl kısalttığı kanıtlanmıştır..

 

Hele bizde, gelir düşük olduğu için, sigara içenler sigaraya para ayırabilmek için, gıdasından kesiyor.. Kültürel ihtiyaçlarından kesiyor, sigaraya yatırıyor. Bu defa sağlık sorunu ortaya çıkıyor.. Sigara içenler sağlık için daha çok masraf yapmak zorunda kalıyorlar..

 

 

İş yaşamında   verimsizlik ortaya çıkıyor.. Örneğin ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, hastalık nedeniyle işe devamsızlık, sigara içmeyenlerde yılda 3.86 gün olduğu halde sigara içenlerde 6.16 güne çıkıyor.

 

Sigara içenler çevre sorunu yaratıyor.. Yangınlara neden oluyorlar.. İçmeyenleri pasif içici yaparak onlara da zarar veriyorlar.

 

Türkiye de sigara içenlerin oranı diğer ülkelere göre daha fazladır.. Dünyada ortalama 5 kişiden bir kişi sigara içiyor.. Bizde ise 5 kişiden bir buçuk kişi sigara içiyor.

 

Dünya sigara üretim hacmi yılda 200 milyar dolardır.. Bu sektör  aynı zamanda istihdam sağlıyor..aKatma değer yaratıyor..aTicaret hacminin artmasına neden oluyor.. Bu nedenle sektörün tamamıyla ortadan kaldırılması  orta dönemde  söz konusu değildir.

 

Bizim tütünümüz de dünyada önemli bir yere sahiptir .. Bu şartlarda hedefimiz   sigara içmeyi azaltarak, sigara ihracatını ve tütün ihracatını artırmak olmalıdır

 

Devlet sigarayı bırakmada yardımcı oluyor. Özel sektör, sigarayı bırakmak için çok sayıda alternatif çözüm yolları sunuyor.  Sigarayı bırakmak için doktor desteği veriliyor. Aslında sigarayı bırakmak için  sigara içenlerin  ve içmeyenlerin akciğer filmlerine bakmak bile yeterli olur..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları