'Sınır içi' psikolojik operasyonda Cemil Bayık'a biçilen rol

İsrafil K.KUMBASAR

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki terörist kamplarına bir operasyon düzenlemesi için hükümete yetki veren tezkere, 507 milletvekilinin oyu ile Meclis’te kabul edildiği gün kaleme aldığımız “Kullanmayacakları tezkereyi neden Meclis’ten geçirdiler” başlıklı yazımızda şöyle diyorduk:
“Eminiz ki, bazılarınız hâlâ ’iyi niyetinizi’  koruyor ve Tayyip Erdoğan’ın hemen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ‘İlk hedef Irak’ın kuzeyidir, ileri’ emrini vereceğini bekliyorsunuz, değil mi?
Ama Erdoğan, asla buna cesaret edemez.
Çünkü, yeniden iktidar koltuğuna oturabilmek için kapalı kapılar arkasında verdiği ’Irak’a askeri harekatta bulunmayacağız’ mealinde gizli bir taahhüdü var.”
Nitekim BOP Eşbaşkanı Tayyip Erdoğan, sözde ‘diplomasi’ adı altında uyguladığı usta bir ‘oyalama’ taktiği ile 7 Ekim 2003 tarihli tezkere gibi, son tezkereyi de ’cami avlusuna’ bırakmayı başardı.
’Dağdaki’ Türk devletine kurşun sıkan teröristleri, ‘düz ovaya’ inip Meclis çatısı altında ‘siyaset’ yapmaya davet eden Erdoğan, dilinin altındaki ‘genel affı’ çağrıştıran baklayı şu sözlerde ele verdi:
- “Önceliğimiz silahların bırakılmasıdır.” 
Erdoğan, kamuoyundan yükselen “Operasyon için daha ne bekliyorsunuz?” çıkışına ise şu karşılığı verdi:
- “Tezkereyi aldık diye, senden hareket emri de almadık ya. Bizden kimse duygusallık beklemesin. Biz eli silahlı kovboylardan değiliz.”

* * *

Milletin ’gazını’ almaya, kamuoyundaki ’tansiyonu’ düşürmeye yönelik ‘psikolojik harekat’ bütün şiddeti ile devam ediyor.
* ‘PKK’nın tasfiyesi’ için ABD-Türkiye anlaşmış...
* Türkiye’nin terörü yok etme konusundaki ısrarlı çabaları, nihayet ’etkisini’ göstermeye başlamış...
* Kürt halkına zarar veren örgüt koşulsuz silah bırakmaz, ’ateşkes’ ilan etmezse pişman olacakmış...
* Irak’ın kuzeyindeki yönetim de, teröristleri ‘silah bırakmaya’ ve ‘teslim olmaya’ zorluyormuş...
* Sınır ötesi operasyon konusundaki ‘kararlılık’ karşısında, teröristler büyük bir paniğe kapılmışlar...
* Uçaklar, teröristlere ’bomba’ yağdırıyormuş...
* AB Komisyonu, DTP’yi teröre karşı uyarmış...
* Teröristler, ‘hareket imkânı’ bulamıyormuş...
* PÇDK’nın büroları kapatılmış...
* Türkiye amacına ulaşmış...
Amerikalı iki ‘üst düzey’ generalin Ankara’ya inmesinin ardından psikolojik operasyona araç olan bazı iri gazetelerin başlıkları şu şekildeydi:
* “Türkiye-ABD ile anlaştı”
* “PKK’yı bitirme planları”
* “Tasfiye süreci başladı”

* * *

Ve operasyona bir destek de Kandil’den geldi.
Bölücü terör örgütünün elebaşlarından biri olan Cemil Bayık, Almanya’da yayın yapan Özgür Gündem gazetesine yaptığı açıklamada, aynen şöyle dedi:
* “Bush-Erdoğan görüşmesinin ardından birlikte hareket süreci başladı. AB’nin desteğini sağladılar. Talabani ve Barzani’yi yanlarına aldılar.”
* “Kamplarımız üzerindeki baskı arttı, bürolarımız kapatıldı. Hareket imkanımızı ortadan kaldırdılar. Yaralılarımızın tedavisini engelliyorlar.”
* “Talabani ve Barzani, teslim olmamız ve imhamız anlamına gelecek silah bırakmamızı istiyor. Bizi kurbanlık koyun yapmaya çalışıyorlar.”
Bu açıklamayı alın, son birkaç gün içerisinde necip Türk basınında çıkan haberler ve bazı işbirlikçi sözde köşe yazarlarının yazıları ile karşılaştırın.
‘Aynı tornadan’ çıkmış gibi nasıl da birbirine benziyor değil mi?
’Sınır içi’ operasyon devam ederken Washington’da bulunan kukla Kürt hükümetinin sözde Başbakan Yardımcısı Ömer Fettah, konuşma metninde aynen şu ifadelere yer verdi:
- “Kürtlerin tek dostu dağlardır. Dağlar yıllardır PKK’ya barınak olmuştur ve siyasi çözüm bulunana kadar da olmaya devam edecektir.”

* * *

Öyle görünüyor ki, ’sınır içi’ operasyonun bundan sonraki bölümü, kamuoyunu ‘Kürt devleti’ ve ’PKK’ya af’ için alıştırmak olacak.
Nitekim, Hürriyet Gazetesi başyazarı Oktay Ekşi, “Eğer PKK’nın yönetim kadrosu ‘silah bırakma’ kararı alır, bunu inandırıcı bir şekilde ortaya koyarsa, gerisi gelebilir” diye yazdığı gün, Ertuğrul Özkök, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın ‘yeni açılımları’ ima eden şu sözlerini manşet yapıyordu:
- “Şaşıracağınız çok şeyler olacak.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş