Sınır ötesi için tezkere hazırlığı

Sınır ötesi için tezkere hazırlığı
Sınır ötesi için tezkere hazırlığı

SINIR ÖTESİ İÇİN TEZKERE HAZIRLIĞI
Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısının ardından AKP MYK’da sınır ötesi operasyon için gereken tezkereyi TBMM’ye gönderme kararının alındığı bildirildi. Bunun için muhalefet partileriyle irtibata geçen AKP’ye, CHP ve MHP’nin tam destek verdiği vurgulandı. ABD operasyona karşı çıktı.

Irak’ın kuzeyine yapılacak sınır ötesi operasyon için tezkere Meclis’e geliyor. CHP ve MHP’den tam destek var.

AKP MYK’da, Irak’ın kuzeyine yapılacak sınır ötesi operasyon için gereken tezkereyi TBMM’ye gönderme kararının alındığı bildirildi. Bunun için muhalefet partileriyle irtibata geçen AKP’ye, CHP ve MHP’nin tam destek verdiği vurgulandı. Tezkere ile ilgili çalışmaların Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yürütüldüğü kaydedildi.

3.5 saatlik toplantı

Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Toplantı 3,5 saat sürdü. Toplantının ardından sınır ötesi operasyon için çalışmaların başlayacağına dair bir açıklama yapıldı. Toplantının ardından yapılan açıklamada “Terör örgütünün komşu bir ülkedeki mevcudiyetini sona erdirmeye yönelik olarak önümüzdeki süreçte, gerektiğinde sınır ötesi operasyon dahil olmak üzere her türlü tedbirin alınması için görevli kurum ve kuruluşlara emir verilmiştir” denildi. Açıklamaya şöyle devam edildi:
* Şırnak ilimizde sivil vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize yöneltilen menfur saldırılar başta olmak üzere son günlerde meydana gelen terör olaylarına ilişkin değerlendirmeler yapılmış, terörle mücadele çerçevesinde sürdürülen faaliyet ile alınması gereken ilave önlemler ve yöntemler görüşülmüştür.
* Son dönemde gerçekleşen ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelerden rahatsızlık duyan ve halk desteği kaybolan örgütün kanlı terör eylemlerini artırma gayreti içerisinde olduğu tespit edilerek, vatandaşlarımızın huzur, güven ve refahını artıracak faaliyetlerin hız kesmeden sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.
* Bu çerçevede, terör örgütünün komşu bir ülkedeki mevcudiyetini sona erdirmeye yönelik olarak önümüzdeki süreçte, gerektiğinde sınır ötesi operasyon dahil olmak üzere hukuki, ekonomik ve siyasi her türlü tedbirin alınması, terör ve teröristlerle etkili yöntemlerle kararlı bir şekilde mücadeleye devam edilmesi konusunda görevli kurum ve kuruluşlara gerekli emir ve talimatlar verilmiştir.

‘Sözün bittiği noktadayız’
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısının ardından, “Sözün bittiği noktadayız” dedi. Bir gazetecinin, “Meclis’ten tezkere geçirecek misiniz?” sorusuna, “Açıklaması yazılı olarak yapıldı. Orada her şey var” diye cevap verdi. Memur-Sen’in iftar yemeğine katılan Çiçek burada da, “Teröristleri serbest bırakanlar, örgütü himaye edenler, taziye mesajında gecikmiyorlar. Tedbiri 10 senede almıyorlar, taziye mesajları 10 dakikada geliyor. Bu da ikiyüzlülüğün daniskasıdır” dedi.

ABD operasyona karşı çıktı
ABD, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonuna tarşı çıktı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, “Tek taraflı operasyonun soruna çözüm olabileceğinden emin değilim. Her iki tarafa da aylardır sorunun çözümü noktasında işbirliği içerisinde çalışılmasının önemini söylüyoruz” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı, dün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada ise terör örgütü PKK’nın, 13 Türk askeri ve 12 sivilin ölümüyle sonuçlanan son saldırılarını şiddetle kınadı ve Irak makamlarını, PKK’ya karşı etkili tedbir almaya çağırdı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “ABD, 7 Ekim ve 29 Eylül’de meydana gelen, Irak sınırı yakınındaki Şırnak ilinde PKK teröristleri tarafından gerçekleştirildiği açık ve 13 Türk askeriyle 12 sivilin ölümüyle sonuçlanan saldırıları kınıyor. Kurbanların ailelerine taziyelerimizi ve Türk halkıyla dayanışmamızı iletiyoruz” denildi.

Bağdat tedbir alsın

Açıklamada, “Türkiye ve Irak, 28 Eylül’de vardıkları bir anlaşmayla terörizme karşı savaşta işbirliği yapma sözü verdiler. Irak makamlarını, PKK’ya karşı etkili tedbirler almaya çağırıyoruz. Türkiye ve Irak tarafından, vatandaşlarını koruma ve terörist şiddeti durdumaya yönelik çabaları münasip bir anlayış çerçevesinde desteklemeye hazır duruyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Geç kalındı ama olumlu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nun aldığı kararları değerlendirdi. Özellikle yaşanan son terör olaylarının çok vahim olduğunu belirten Selvi, “Geç kalmış bir karardır ama olumludur” dedi. Selvi, bugüne kadar pek çok gencin teröre şehit verildiğini ifade ederek, “Her seferinde diğer ülkelere soruldu. Sınır ötesi için ABD Başkanı Bush’a gitmeye gerek yoktur. Çünkü bu Türkiye’nin uluslararası kanunlara göre meşru hakkıdır” diye konuştu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.