Sınırda Türk askerini dövmek: Kilis raporu

A+A-
Ümit ÖZDAĞ

Kilis’ten bir akademisyen arkadaşım aradı. Reyhanlı katliamından sonra daha önce benimle paylaştığı endişelerini daha da artmış bir şekilde paylaştı. Kendisinden bu endişelerini bana bir rapor olarak vermesini rica ettim. O da hemen yazdı ve yolladı. www.21yyte.org’da yayınladığım bu raporu sizinle paylaşmak istiyorum.
“Kilis, vahim bir süreci yaşıyor. Kilis merkezinde kontrolsüz olarak evlerde, dükkanlarda, camilerin hücrelerinde, ahırlarda kalan Suriyelilerin sayısı 40 bini aşmış durumda. Konteynır kentlerde kalanlar ise bu rakamın dışındalar. Kilis içinde trafikte gezen araçların %30-40 Suriyeli plakalı araçlardan oluşmakta. Bunlara dair hiç bir trafik kuralı ihlali cezası uygulanmamaktadır. Aksine bunların yol açtığı trafik sıkıntısının cezası Türk plakalı araçlara kesilmektedir. Park cezalarında rekor sayıda artış görülmüştür. Kilis Emniyet Müdürlüğü istatistiklerinden de bu doğrulanabilir. Şu an Kilis Devlet Hastanesi’nde yatanların yarısından çoğu Suriyeli hastalardan oluşmakta. Örneğin diyaliz merkezinde tedavi gören 116 hastanın 36’sı Suriye vatandaşıdır. Bunlar için de ek bir personel teçhizat getirilmemiştir. 
Kilis içinde kalan Suriyelilerin çoğunluğu sınırdan kaçak yollarla serbestçe elini kolunu sallayarak geçmektedir. Bunların kim olduğu, ne iş yaptıkları bilinmemektedir. Son aylarda Kilis’te gezen Suriyeli dışındaki yabancı uyruklu insan sayısında da gözle görülür bir artış görülmektedir. Bu durum Kilis’in sokaklarında gezildiğinde herkes tarafından da görülebilir. Türkiye-Suriye sınırının Kilis bölümüne gelince; uluslararası nitelikler taşıyan bir sınır delik deşik durumdadır.
Sınırın istenilen noktasından, gece veya gündüz kolaylıkla Suriye tarafına geçilebilmektedir. Öncüpınar sınır kapısının doğusunda yer alan  Suriye’ye bağlı olan Kefarhan, İyde ve Şimerin köyleri ile batısında yer alan Türkiye tarafında olan Öncüpınar, Tahtalı, Duruca köylerinde herhangi bir saate özellikle akşam karanlık bastırdıktan sonra sabah ezanına kadar 4 X 4 cipleriyle, atlarla ve traktörlerle dahil Suriye tarafına gidilip gelinmekte, münferit birkaç olay dışında hiç bir müdahalede bulunulmamaktadır.
İnsanlar o kadar cüretkarlaşmışlardır ki müdahale etmeye çalışan Türk askerinin elindeki silahını almaya dahi cesaret etmekte, askerler dövülmektedir. Bunların hepsi şahitli olarak ispatlanabilecek, Kilis’te yaşayan herkes tarafından bilinen olaylardır. Suriye’ye gitmek isteyen varsa, herhangi bir saate Suriye tarafına gidilerek ispatlayabiliriz de.
Sınırın Suriye tarafındaki durum ise Türkiye açısından daha vahim sonuçlar ortaya çıkarabilecek görünmektedir. Türkiye sınırına yaklaşık olarak 40-45 km mesafede yer alan ve Öncüpınar sınır kapısının batısında yer alan Kürt Dağı diye de adlandırılan Arfin kasabası PKK’nın Suriye’nin kuzey batısındaki merkezi durumuna gelmiştir. Suriye’deki iç savaştan dolayı Kürtler burada toplanmışlardır. Bu ilçenin nüfusu 450-500 bini aşmış durumdadır. Arfin’de PKK’nın bütün büroları bulunmakta; bürokratik işlemler PKK tarafından yapılmaktadır. PKK, vergi toplamakta, sınır kontrolü yapmaktadır. PKK Arfinli gençleri “askere” almaktadır.
Suriye üzerinden yapılan bütün kaçakçılık olayları Arfin merkezli gerçekleştirilmektedir. Bütün yükler PKK tarafından verilmekte ayrıca bu yükleri alan her Türk vatandaşı yük başına 1000 Suriye parası ödemektedir. Sırtçılık yapanlar da genellikle PKK mensubu suri Kürtlerdir. Onlar da yük başına 2000 suri parası almaktadır. Suriye’ye bağlı ve sınırın 3 km. yakınında yer alan Dersuvan köyü, İki Dam köyü, Bülbül kasabası, Bek ovası köyü, Zehre köylerinde PKK’nın sınır karakolları bulunmakta, sınırın Suriye tarafı bu karakollar tarafından korunmaktadır. Özetle, Kilis’in güney sınırı PKK’nın insafına bırakılmış durumdadır. Bu durum bütün mülki, askeri istihbarat ve emniyet yetkililer tarafından da bilinmektedir. Kilis resmen canlı bomba üzerinde yaşamaktadır.”
Bu manzara da Reyhanlı’dan sonra Kilis’ten gelen bir
manzara.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları