Sinn Fèin-IRA örnekleri

A+A-
Altemur KILIÇ

Büyük yanlışlık, ülkemize özgü sorunlarda, sorunların çözülmesinde  yabancı ülkelerdeki benzer olaylardan yararlanmak merakıdır. Şimdi bizde de bazıları İngiltere’deki IRA, İspanya’da Bask terörünün bitirilmesini örnek gösteriyorlar. Yanlış Türkiye’nin şartları başka İngiltere’nin şartları başka... En azından o ülkelerdeki ayrımcılık bizdeki gibi “Büyük Bask Katalunya ve Büyük İrlanda’yı” amaçlamıyor.

IRA-Sinn Fèin
Görünüşte Sinn Fèin Partisi, IRA terör örgütünün siyasi kanadının temsilcisi. BDP’nin, PKK’nın siyasi temsilcisi olduğu gibi!
Sinn Fèin (Biz Kendimiz) 20.yüzyıl İrlanda’sında siyasi hareket ve bu hareketi destekleyenlerin oluşturduğu siyasi partidir. 1905 yılında İrlandalı Arthur Griffith tarafından kurulmuştu. Parti IRA’nın siyasi kanadı idi. Sinn Fèin’in en büyük özelliği İngiliz hükümetine karşı aşırı bir milliyetçi tavır göstermesine rağmen kendini sol bir parti olarak tanımlamasıdır. Partinin İrlanda Cumhuriyeti Parlamentosunda 5, Kuzey İrlanda Parlamentosunda ise 28 sandalyesi var. (Kuzey İrlanda Parlamentosundaki en güçlü Parti.)

Terör nasıl bitti
İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu IRA, Belfast’ın gri renkli belediye evlerinden tutun da, Londra’da başbakanlığın bulunduğu Downing Sokağı’na kadar birçok yerde yüzlerce saldırı tezgahladı. Rastgele düzenlenen bu saldırılarda 1700’ün üzerinde insan öldü.
IRA’nın kurbanları arasında çocukların ve yılbaşı alışverişi yapan ailelerin yanı sıra yüzlerce asker ve polis de bulunuyordu.
Dünyanın en iyi şekilde finanse edilen terörist örgütüydü IRA ve parasının büyük bir bölümü de ABD’deki İrlandalılardan geliyordu. Bombalama konusunda dünyanın en son teknolojileri ile donatılmış uzman bombacı teröristler de yine IRA saflarında yer alıyordu. Öyle ki, Libya’da Kaddafi’nin ordusuna ve Kolombiya’daki gerillalara bile eğitim veriyordu IRA.
1998 yılında Kuzey İrlanda’da barış görüşmeleri yapılıyor, politikacılar arasında anlaşmalar imzalanıyordu ama IRA silah bırakmaya yanaşmıyordu.
Kafasına göre ateşkes ilan ediyor sonra kendi ilan ettiği ateşkesi yine kendisi bombalı saldırı düzenleyerek bozuyordu.
Ta ki, 2001’de Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen saldırılara dek. El Kaide’nin farkında olmadan İngiltere’ye yaptığı bu iyilik aslında fazla dillendirilmez ama 11 Eylül saldırıları sonrası IRA’nın ABD’deki para muslukları kesildi. Çünkü ABD teröre karşı savaş ilan etmişti ve bu savaşta İngiltere’yi de yanında istiyordu. Bir yandan terörle savaş ederken diğer yandan da müttefikinin topraklarında faaliyet gösteren terörist bir örgütün finansmanına göz yumamazdı.
Para bitti, IRA’nın eylemleri de bitti. Örgüt 2008 eylül ayında da resmen kendi kendini fesh ettiğini duyurdu.


Buradan Türkiye’ye
İngiltere, IRA örneği denildiğinde Türkiye’deki durumla bir benzerlik, paralellik var.
Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru ABD-Türkiye ilişkileri zor bir dönemden geçiyordu. Amerika’nın kendi çıkarları Orta Doğu projeleri ve özellikle İran konusunda Türkiye’ye ihtiyacı vardı. Irak’tan çekilirken ABD’nin bir bekçiye ihtiyacı vardı. Gerçi Kürtler güvendikleri bekçi ama Türkiye ile mücadelesi problem teşkil ediyordu! O yüzden Türkiye’nin derhal kazanılması için bazı jestler gerekiyordu. Ve Amerika yıllardır desteklediği PKK’yı en azından ehlileştirmek için hareketlere başladı..
Dünyada hiçbir kriz, askeri ya da siyasi sorun birbirinin aynı değildir. Kuzey İrlanda’nın 400 yıllık sorunu bizim Kürt sorunumuza benzer mi? IRA, PKK’nın kardeşi midir? Ya ETA’yla savaşan İspanya, Açeli teröristleri dağdan indiren Endonezya, Türkiye gibi midir? Elbette hayır.
Ama ana çizgiler  “siyaset belgeleri”  aslında değişmedi. Durumdan, İspanya, İngiltere örneklerinden ders alınsa da çözüm bizde kolay olmayacak!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları