Sıra 'Basın Dispanseri'nde mi?

A+A-
Kenan AKIN

Bütün basın yayın kuruluşları Babıali yani Cağaloğlu’nda iken, küçük de olsa bir sağlık kuruluşu, medya mensuplarının  “göz bebeği” gibiydi.
Gerçekten de, “Basın Dispanseri” bazen bir hastanenin yerini tutacak kadar hizmet veriyor.
Çoğu gazeteciler, ailelerini bile bu müstesna  “şifa yurdu”na getirmekten kendilerini alıkoymazlardı.
Biz Babıali’de iken, Başhekim Dr. Meriç Aksoy’un yıldızı parlıyordu.
Basın Dispanseri tam 44 yıldır bu “onurlu” görevini başarıyla sürdürüyor.
Ne var ki, şimdi kapatılmak isteniyor.
Nedeniyse, binasının depreme dayanıksız olmasıymış.
Oysa, Basın Dispanseri’nin sahibi, daha doğrusu maddi ve manevi hamisi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, binayı onarmaya hazırlanıyor.
Yeter ki, Basın Dispanseri’nin kapatılması resmi kâğıtlara geçmesin.
Nitekim, Sultanahmet’te 44 yıldır hizmet veren halk arasında Basın Dispanseri olarak bilinen Haseki Hastanesi Basın Semt Polikliniği’nin depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatılmak istenmesini protesto eden semt sakinleri, “Dispanserimizi geri istiyoruz” diye haykırıyor.
Binanın kullanım hakkına sahip olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ise dispanserin güçlendirilerek hizmete devamını istiyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya konuyu ilettiklerini, dispanserin tahliyesini değil güçlendirilmesini talep ettiklerini söylüyor.
Güneş, sözlerine şunları da ekliyor.
“Basın Semt Polikliniği, binası Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne ait olup 44 yıllık bir kuruluştur. TGC ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokolle bölgede yaşayan halka sağlık hizmeti sunmak ve Cemiyet üyelerine de hizmetlerde kolaylık sağlama koşuluyla 2018 yılına kadar bedelsiz kullanım hakkı verilmiştir.
Cemiyet son 15 yıldır Basın Dispanseri binasından kira almamaktadır. 24 saat ambulans hizmeti de veren polikliniğin yıllık hasta protokolü 60 bin civarındadır. Dispanser kapatılırsa yalnız gazeteciler değil, bölge halkı, esnafı, turistler bundan zarar görecek. Gündüz 1 milyona yakın insanın ziyaret ettiği Sultanahmet’te sağlık kuruluşu kalmayacak. Bir süre önce kapatılan Sultanahmet Sağlık Ocağı ve Vilayetler Polikliniği’nden sonra, Basın Dispanseri’n de depreme dayanıklı olmadığı ileri sürülerek yıkılacağından söz ediliyor. Sultanahmet’teki tüm binalar için böyle bir rapor çıkarılabilir.

Amaç dispanseri kapatıp binayı yıkıp yerine otel mi yapmak, yoksa bu hizmetin devamlılığını mı sağlamak? Bakanlıktan ve Valilikten konuyu yeniden değerlendirmelerini ve binanın güçlendirilmesini, hizmetin devam etmesini talep ettik.” 
Basın Dispanseri’nin her şeye rağmen kapatılması, gerçekten de, büyük bir vebali yüklenmek anlamına geliyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları