Siyasi deprem ekonomik beklentileri bozdu

A+A-
Esfender KORKMAZ

Kurtuluş Savaşı’nda Türkiye dünyada mazlum devletlere örnek oldu. Popüler bir ülke oldu. Bundan 3 yıl öncesine kadar “yükselen ekonomiler” içerisinde adı sürekli söylendi... Ancak hiçbir zaman ilk sırada yer almadı. Bugünlerde dünyada en çok konuşulan ülke oldu.. Aynı zamanda da en hızlı prestij ve güven kaybeden ülke oldu.
Aynı paralelde ekonomide de dış ve iç beklentiler olumsuza dönüştü.
T.C Merkez Bankası, finansal ve reel sektörde karar alıcı ve uzman kişiler ile profesyoneller ve yabancı finansal kuruluşlar arasında bir anket düzenliyor. Bu ankete katılanlara, büyüme, enflasyon, faiz oranı, dolar kuru ve cari açık tahminleri soruluyor. Anketten çıkan ve 2014 yılı sonuna ait sonuçlar şöyledir: azalmasına, ekonomide riskin ve kırılganlığın artmasına neden oldu.
Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi 2014 yılında, dünya büyüme ortalaması yüzde 3,1 bekleniyor. Türkiye’de beklenen büyüme dünya ortalamasının altında kalıyor. Bugünkü siyasi deprem, büyümenin daha da düşmesine neden olabilir.

esfender-014.jpg

2014’te gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde de düşük büyüme bekleniyor.
Dünya 2008 yılına kadar, küreselleşme sürecinde yüksek büyüme yaşadı ve 2008 finansal krizden itibaren büyüme enerjisini tüketti. Bunun nedeni sermaye hareketlerinin hızlanması ve fakat emek, teknoloji, mal hareketlerinin aynı hızla hareket etmemiş olması ve hatta emek gibi bazı faktör hareketlerinin yavaşlamış olmasıdır. Bunun içindir ki piyasalarda balonlar oluştu ve piyasalara spekülasyon hakim oldu.
Başta biz olmak üzere, gelişmekte olan ülkelerde demokrasi ve insan haklarında yaşanan ihlaller, şeffaflığın azalmasına, ekonomide riskin ve kırılganlığın artmasına neden oldu.
Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi 2014 yılında, dünya büyüme ortalaması yüzde 3,1 bekleniyor. Türkiye’de beklenen büyüme dünya ortalamasının altında kalıyor. Bugünkü siyasi deprem, büyümenin daha da düşmesine neden olabilir.

esfender1-001.jpg

Enflasyona gelince, 2004 yılından beri yüzde onun birkaç puan altında veya üstünde gidiyor. Kur artışı ocak ayında üretici fiyatlarının yüzde 3,32’ye tırmanmasına neden oldu. Bu maliyet artışı devam edecek ve 2014 yılı boyunca perakende fiyatlara da yansıyacaktır. Siyasi depremin getirdiği belirsizlik de enflasyonun yeniden yüzde onlar seviyesine çıkmasına neden olacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları