Sizi kimin yönettiğini görmüyor musunuz?

İsrafil K.KUMBASAR

Siyasi partileri diğerlerinden farklı kılan en önemli ölçüt, ‘alternatif’ ekonomik programlarıdır.
Ekonomik kriz karşısında ne yapacağını şaşıran iktidarın başı Tayyip Erdoğan, muhalefet liderlerine bir çağrı yaparak dedi ki:
- “Eğer krize bir çareniz varsa açıklayın, yerine getirmezsem hemen siyaseti bırakmaya hazırım.”
 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hemen kameraların karşısına geçerek yedi maddelik bir ‘çare’ paketi açıkladı.
‘Bir yerlerden’ tanıdık gelen maddeleri gören Erdoğan, “Sen git işine bak sayın Baykal” diyerek bıyık altından gülümsedi.
Birkaç gün sonra Mustafa Koç ile birlikte Baykal’ı ziyaret eden TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, aynen şu ifadeleri kullandı:
- “Birçok yerde hemfikiriz, aynı düşünüyoruz. Yedi maddenin çoğu, zaten bizim de söylediğimiz maddelerdi. Aslında hükümetin de, ekonomi yönetiminin de söylediği maddeler. IMF ile bir an önce görüşmelere başlanması gerekir.”
TÜSİAD heyetine ev sahipliği yapan MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli ise, ‘çözüm’ olarak şu müthiş öneriyi yaptı:
- “2001 krizinde bizim de içinde bulunduğumuz 57. Hükümet, ekonomik programı IMF ile birlikte oluşturdu. IMF ile bir anlaşma yapılması krizin atlatılmasında yararlı olabilir. Bu, uluslararası güvenin oluşmasında da katkı sağlayabilir.”

* * *

Daha önce, “Bize bir şey olmaz, kriz teğet geçiyor” diyerek, yaklaşan tehlikenin farkına varamayan Tayyip Erdoğan, yumurta iyice kapıya dayandıktan sonra, sözde iç talebi canlandırmaya yönelik 5.5 milyar liralık bir paket açıkladı.
Peki bu paket içerisinde, ülkede yeni ‘yatırımları’ teşvik edecek, yeni ‘istihdam imkânları’ yaratacak herhangi bir işaret var mı? Yok.
Zamlar yüzünden alım gücü iyice düşen ‘işçinin’, ‘memurun’, ‘emeklinin’ ücretlerini iyileştirmeye yönelik herhangi bir işaret var mı? Yok.
Sattığı malın yenisini yerine koyamayarak kepenk kapatan ‘esnafın’ vergi yükünü hafifletmeye yönelik herhangi bir işaret var mı? Yok.
Tarlasını ekebilmek için traktörünü satılığa çıkarmak zorunda kalan ‘çiftçiyi’ rahatlatmaya yönelik herhangi bir işaret var mı? Yok.
Peki ya ne var?
‘Konutlardan’ alınan KDV’yi yüzde 8’e indirmek var, ‘otomotiv’ ve ‘beyaz eşyadan’ alınan KDV ve ÖTV’yi ertelemek var, ‘sanayiciye’ ucuz elektrik, ‘ihracatçıya’ fon desteği, ‘KOBİ’lere’ kredi kolaylığı var.
O halde, paket kimin işine yarayacak?
Tabii ki TÜSİAD patronlarının.

* * *


Herkes “piyasalar ucuzlayacak” diye bayram ediyor, ama Allah’ın bir kulu çıkıp da sormuyor:
Ya muhteremler, siz bu gariban milletle dalga mı geçiyorsunuz?
150 metrekarenin altında konutlarda, KDV oranı zaten ‘yüzde 1’ idi.
150 metrekarenin üzerindeki konutlardan KDV’yi kaldırmak, başını sokacak 60 metrekarelik bir ev dahi bulamayan vatandaşın mı işine yarayacak, yoksa boğazları, kıyıları, koyları ‘ucuza’ kapatmak isteyen ‘sermaye’ sahiplerinin mi?
Otomotiv ve beyaz eşya üreticilerinin son zamanlarda düzenledikleri kampanyalar ile zaten KDV ve ÖTV’yi, ‘oldukça fahiş olan’ kârlarından düşerek kendileri üstlenmişlerdi.
Şimdi, bu yaptığınız düzenlemeyle ‘sermaye’ sahiplerine dolaylı yoldan ‘kaynak’ aktarmış olmuyor musunuz?
‘Ucuzladı’ yalanlarına kanarak, elindeki avucundaki son üç- beş kuruşu da ‘ihtiyacı’ olmadığı halde otomobile veya beyaz eşyaya yatıracak olan vatandaş, daha sonra bu şeyleri nereye sokacak?

* * *


Kendi ‘ideolojik ’vizyonları ve ‘alternatif’ ekonomik planları olmayanlar, birilerinin ‘çözüm’ diye ellerine tutuşturdukları planları uygulamaya sokmaktan başka bir işe yaramazlar.
Siz, Erdoğan’ı ‘2. Peygamber’ ilan edenler.
Siz, Baykal’ı ‘Ebedi Milli Şef’ olarak görenler.
Siz, Bahçeli’ye ‘Başbuğ’ muamelesi çekenler.
Sizleri kimlerin güttüğünü, sizlerin oylarınızı ‘demokrasi aracı’ olarak kullanan küresel sermaye acentelerinin, ‘perde arkasından’ ülkeyi nasıl yönettiklerini görmüyor musunuz?
Kör müsünüz?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş