Soros yemeğine Ertuğrul Özkök'ün ve Yeniçağ'ın yaklaşımı

İsrafil K.KUMBASAR

Küreselleşme ekseninde, Türk devletinin ‘temel yapısını’ değiştirmek, Türk milletini ‘dönüştürmek’ maksadı ile hazırladığı projeler karşılığında CIA destekli George Soros’tan açıkça para aldığını itiraf eden TESEV Başkanı Can Paker’in, AKP’ye açılan ‘kapatma’ davasına karşı, AB temelinde bir ‘ortak eylem planı’ geliştirmek için düzenlediği yemekli toplantının yankıları sürüyor.
Toplantıya BOP Eşbaşkanı Tayyip Erdoğan ile birlikte Cengiz Çandar, Hasan Cemal, Mehmet Barlas, Nazlı Ilıcak, Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu’nun katılması bizleri fazla şaşırtmadı.
Çünkü, TESEV ile AKP arasında hiçbir görüş ayrılığı yok, ‘azınlık politikalarından’, ‘301’inci madde değişikliğine’ kadar bütün taktikler TESEV tarafından belirleniyor, Erdoğan ise icra ediyor.
‘Gazeteci-yazar’ kimliğiyle toplantıya katılan ‘embessed’ işbirlikçilerin ortak üç özelliği aynen şöyle:
1-) BOP teorisyenliği yapmak.
2-) İktidara tam destek vermek.
3-) ‘Döneklik’ ile suçlanmak.

                                                 * * *

Minik kuşun dışarıya sızdırdığı bilgilere göre Tayyip Erdoğan, kapatma davası karşısında izleyecekleri stratejiyi şöyle açıkladı:
- “Anayasa değişikliğinden yana değilim. AKP kapatılırsa, ya bağımsız aday olacağım ya da bir sivil toplum örgütünün başında Türkiye’yi dolaşacağım.”
Embessed işbirlikçiler ise kendisine ‘reddemeyeceğini’düşündükleri üç öneride bulundular:
1-) Anasaya değişikliği yaparak Anasaya Mahkemesi’nin yetkilerini azalt.
2-) TSK’nın kamuoyundaki etkin gücünü kırmak için daha çok üzerine git.
3-) Ergenekon soruşturmasında kapsamı genişletip çıtayı daha da yükselt.
TESEV Başkanı Can Paker, daha sonra yemekteki konuşmaları ‘kozmik gizli’ damgalı bir dosya haline getirerek, Okyanus ötesinde kendisinden sabırsızlıkla haber bekleyen Soros beyamcasına rapor etti.

                                                 * * *


Yeniçağ, yemeği “İşte o ekip!” diye manşete taşıdı.
Hürriyet umum müdürü Ertuğrul Özkök ise “Size içeriden bir dedikodu” başlığı ile kaleme aldığı yazısında yemeğin ‘temel içeriğini’ gündeme getirip “Orada ne fırıldaklar çeviriyorsunuz?” diye sormak yerine, Tayyip Erdoğan’ın “Sabah-ATV’nin satışı’ ile ilgili bir cümlesinden yola çıkıp, aynen şu ifadeleri kullandı:
“Yemekte bir ara, Sabah-ATV Grubu’nun satışı konusu açılmış ve Başbakan şunları söylemiş:
‘Zaten şirket çok pahalıya satıldı. Ben müdahale etsem, daha ucuza sattırırdım.’
Mesut Yılmaz, ihaleye niçin müdahale ettiğini, ‘Düşük olan bedelini yükseltmek için’ sözleriyle açıklamıştı. Yüce Divan, devletin kazançlı çıkacağı bu gerekçeyi kabul etmemişti.
İhale bedelini düşürmek için yapılacak bir müdahaleyi etik olarak ve hukuken kabul etmek sizce mümkün müdür?”

                                                 * * *


Yeniçağ’ın amacı, Türkiye üzerine oynanmak istenen bir ‘ihanete’ dikkat çekmekti.
Peki, ‘her dönemin adamı’ olmakla ün yapan, saltanat tayyarelerinde ‘baş köşeye’ kurulan, perde arkasında ‘iş takipçiliği’ yapan, patronu ile birlikte ‘Rodos-Frankfurt hattında’ hükümet kurup hükümet yıkan Ertuğrul Özkök’ün gerçek niyeti neydi?
Media Tower üzerinde bir ‘uçuş’ gerçekleştiren minik kuşun aktardığı bilgiler yeterli olmayınca, ister istemez, zihnimizi şu üç soru kurcalamaya başladı:
1-) Sabah grubunun, Aydın Doğan tarafından ‘ucuza’ kapatılma planlarının suya düşmesinin derin bir kuyruk acısını mı yaşıyor acaba?
2-) Soros destekli toplantının ‘kendisinden habersiz’ yapılması, aryalar ile tatmin olmayan ruhunda bir ‘dışlanma’ etkisi mi yarattı acaba?
3-) Kendisini o koltukta tutmaya çalışan birileri, “Şu meseleyi gündeme getir koçum” diye kulağına gizlice bir şeyler mi fısıldadı acaba?

                                                 * * *


Yeniçağ’ın manşeti, ‘ilkelere dayalı’ bir direncin tezahürüdür.
Ertuğrul Özkök’ün yaklaşımı ise ‘çıkarlara dayalı’ bir bakış tarzının sonucudur.
Tayyip Erdoğan, bugün bir telefon açıp da “Beyefendi, sizi ihmal ettik, uçağımıza buyrun da şu teşvik meselesini konuşalım” dese, Ertuğrul anında yeniden ‘Büyüyen Türkiye’ borusunu çalmaya başlayacaktır.
Bundan hiç şüpheniz olmasın

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş