Soykırım yalanına ‘sözde’ mücadele!

İsrafil K.KUMBASAR

1915’in yüzüncü yıldönümü olan 2015 yılını sıçrama tahtası olarak gören Ermeni diasporası, ‘tarihin ters yüz edilmesinin’ en bariz örneklerinden biri olan ’sözde’ soykırım iddialarının uluslararası alanda kabul görmesi için var gücü ile bastırıyor.

Diaspora, dünyanın her bölgesinde parlamentolardan ‘satın aldığı’ iş birlikçiler aracılığıyla ‘yalanı’, ‘yasa’ haline getirmeye çalışıyor.

Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Kanada, Hollanda, Polonya, Arjantin, İsveç, İsviçre, Yunanistan ve Vatikan başta olmak üzere, bugüne kadar 30’u aşkın ülke ile ABD’nin 41 eyalet parlamentosu,  “1915 yılında Türkler Ermenilere karşı soykırım uyguladı” mealinde açık kararlar aldı.

Ayrıca, Avrupa Parlamentosu, BM İnsan Halkları Alt Komisyonu ve Güney Amerika Ortak Pazarı gibi kuruluşlar da iddiaları tanıdı.

Bazıülkeler, ‘soykırım’ yasasını yeterli görmeyip,  “Ermeni soykırımı olmamıştır”   denilmesini suç sayan tasarıları parlamento gündemlerine taşımaya başladılar.

Öyle görülüyor ki, “tanıtma, tazminat, toprak”  ekseninde gelişen Ermeni soykırım iddialarıönümüzdeki yıllarda yeni bir döneme girecek.

‘Tanıtma’ faslı tamamlanarak, ‘tazminat’ aşaması devreye sokulacak.

Ardından ‘toprak’ talepleri gündeme gelecek.

*  *  *

Papa hazretlerinin (!) açıklamalarının ardından, Avrupa Parlamentosu’nun soykırım yalanını tanıma yönünde karar alması, ülkenin tepesine çöreklenmiş olan iktidar sahiplerini adeta ’gazı kaçan’ gazoz kıvamına getirdi.

İçeride sıktıkları palavraların uluslararası alanda da geçerli olacağını zannedip,   “Çağdaş Avrupai değerler tehlikeye giriyor. Avrupa’nın göbeğinde ifade özgürlüğü kısıtlanıyor, Avrupa Orta Çağ dogmalarına geri dönüyor”  söylemleri ile girişimi engelleyeceklerini zannediyorlar.

Peki, bu zatlar 2007 yılında aynı Avrupa Parlamentosu’nun,  “Soykırımı inkâr edenlerin cezalandırılmasına”  yönelik bir karara imza attığını bilmiyorlar mı?

AB Komisyonu’nun, 2010 yılında üye ülkelere, kararın bir an önce ‘uygulamasına’yönelik çağrı yaptığından haberleri yok mu?

Bugüne kadar dış politikada ‘destan’ yazmakla övünenler, üyesi olabilmek için yırtındıkları AB, bu kararı alırken nerelerdeydiler?

Kararın uygulanmasını engellemek için ‘hangi ciddi girişimlerde’ bulundular?

Ne yazık ki hiçbir şey.

Çünkü onlar, o sıralarda bir taraftan İsrail’e  “One Minute”  diye efelenip, diğer taraftan ‘BOP taşeronluğunu’ icra etmekle meşguldüler.

*  *  *

“Bölge lideri oluyoruz”  palavrası ile dış politikayı‘taşeronluk’üzerine oturtan iktidar sahipleri, bugüne kadar hep  “Tarihi, tarihçilere bırakalım”  deyip geçtiler.

‘Devlet imkânlarını’ yağmalamaktan başlarını kaldırıp, Ermeni diasporasının dünyanın her bölgesinde parlamentolardan ‘adam satın alarak’, sözde soykırım iddialarını‘yasalaştırma’çabalarına engel olmayı akıllarına bile getirmediler.

Başları sıkışınca Cezayir’i, Ruanda’yı hatırladılar da, peki Balkanlar’da, Sovyetler Birliği’nde, Çin’de yapılan Türk katliamlarından hangilerini dünyaya anlatabildiler?

Bırakın çok fazla öteye gitmeyi, daha dün bütün dünyanın gözleri önünde hunharca gerçekleştirilen ‘Hocalı soykırımı’ için ne yapabildiler?

Aksine, katliama komutanlık eden Ermenistan Cumhurbaşkanı ile kol kola girip, ‘sınır kapılarını’ açmaya kalkıştılar.

Şimdi ‘yumurta’ kapıya dayandıktan sonra,  “Sonuçlarına katlanırlar” mealinde ‘içi boş’, ‘kuru-sıkı’ hamaset nutuklarıçekmenin, bir anlamı var mı?

‘Büyükelçiyi’ geri çekme, ‘ilişkileri’askıya alma, ‘ticari boykot’ uygulama gibi ucuz tehditlerin ‘milletin gazını almak’ dışında bir işe yaraması mümkün mü?

*  *  *

Siz kalkıp kendi Meclisinizin kürsüsünden gizli arşiv belgelerini sallayarak   “Cumhuriyet, Dersim’de katliam yaptı”  diye bas bas bağırırsanız, elin gavuru da kalkıp  “Osmanlı, Doğu’da soykırım yaptı”  diye işte böyle tepenize biniverir.

İlla da birilerine kızmak istiyorsanız, bir zahmet ‘aynanın’ karşısına geçin.

Gerçek riyakârları orada göreceksiniz.

 *  *  *

Bugün, Ermeni soykırım yalanlarına karşı yürütülen ‘sözde’ mücadelenin geldiği son nokta ‘devlet’desteği ile Ermeni Patrikhanesi’nde’anma’ toplantısı düzenleyip,  “Ermeni halkının acılarını paylaşıyoruz” diye açıklamalar yapmak.

Yarın ne olacağını varın siz düşünün.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş