Sporda şiddete çare; kolbastı!

A+A-
Murat TAŞKIN

Sporda, özellikle de futbolda şiddet nasıl önlenir?
“Ayinesi iştir kişinin lafâ bakılmaz” ı doğru kabul edecek olursak, son yıllardaki Trabzonspor ve seyircisini örnek almak gerekiyor.
90 dakika boyunca futbol, sonrasında ise kolbastı oyununu oynarsın olur biter. Olmuyor mu? Bal gibi oluyor. Herkes de görüyor. Anadolu kulüpleri de giderek bu güzelliği uyguluyorlar. “Darısı İstanbul’un ve çevresindekilerin başına” diyerek,  konuya daha temelden yaklaşalım.
Eldeki sporda şiddet yasası, artık kifayet etmiyor.. Bunun için de, daha ağır müeyyideler gerekiyor. Zaten yasa tasarısı da Parlamentoya sunuldu bile..
Son yıllarda, aylarda şiddet arttığına göre, önlemek için tedbirler almak gerekiyor. Bunun için, böyle bir yasaya bu aşamada kimsenin karşı çıkması da mümkün değil.
Ama, şiddet sadece sporda artmamış ki.. Türkiye’de son yıllarda her yerde şiddet var. Sokakta, evde, işyerinde, okulda, kışlada ve de doğal olarak spor salonlarında, futbol sahalarında..
Göstergesi ise Adalet Bakanlığı’nın kayıtlarında mevcut. 100 bin istihdam kapasiteli hapishanelerde 130 bin kişi yığılmış, hem de üst üste.. Anlayacağınız şiddetten girilen yerde bile şiddeti yaratan etmenler var.
Yani içeride de şiddet, dışarıda da..
O nedenle, önce “Neden her yerde
şiddet var?” sorusuna cevap bulmak
gerekmiyor mu?
Siz, ülkeyi idare edenler sürekli sivri sinek üreten bataklık misali her yeri, her davranışı şiddetin bulaştığı, arttığı mekanlar haline getirmiş, daha doğrusu getirecek yanlışları yapmış iseniz, öncelikle göreviniz yasa yapmak değil, şiddete meydan veren yanlışlardan vazgeçmek olmalıdır.
Aksi halde, bu iş “Devlet fakir kulunu sevindireceği zaman ona önce eşeğini kaybettirir. Sonra bulup vererek sevindirmiş” e benziyor.
Hükümet edenler başta olmak üzere, bu işin uzmanlığını kendine meslek edinmişler, bilim ve spor adamları öncelikle şiddetin her yeri kapladığını görmeleri gerekiyor. Bu da yetmez, şiddeti, yıllardan beri yinelenen ancak tam tersi olan  “Şiddetle bir yere varılmaz”  yalanının teşvik ettiğini de anlamaları lazım. Çünkü, Kürtçülük ve bölücülük yapanların bugün elde ettikleri mevziler maalesef toplumun büyük kesimini artık, “Şiddetle bir yere varılabiliyormuş” a inanmaya yöneltmiştir. Bu nedenle futbolda “Rakip takımı döversek 3 puanda alabiliriz” diyecek kadar fanatik olanlar çıktığında da hiç şaşırmayalım!..
O halde ilk olarak yapılması gereken, şiddeti körükleyen yanlış politikalardan vazgeçmektir. Ama, biraz “iş işten geçti” aşamasına gelindiği için, TBMM önüne gelen ve içinde adam öldürenlere bile verilen cezalardan ağırı bulunan bu yasayı biraz uygun hale getirip acilen çıkarmalıdır.
Yoksa, Trabzonspor ve taraftarının figürlerinde  ellerin ve ayakların havada uçuştuğu  kolbastıyı sevgi ve hoşgörü için oynarken, başkaları kavga dövüş etmeye devam edeceklerdir. Sonuçta, bataklık kurutulma yerine, sivrisinekleri öldürmek için yasa çıkarılacak ise, korkarız ki, şimdi yer olmayan hapishanelerde yakın gelecekte  bahçelere de ranzalar kurulmak zorunda kalınacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları